Siemiatycze. Jak gmina samowolnie w Wólce Nadbużnej budowę świetlicy rozpoczęła

OPRAC.: wal
Miał być remont świetlicy, ostatecznie rozpoczęła się bez pozwolenia budowa nowej. Inwestycję wstrzymał nadzór budowlany
Miał być remont świetlicy, ostatecznie rozpoczęła się bez pozwolenia budowa nowej. Inwestycję wstrzymał nadzór budowlany Fot. Czytelnik
Najpierw gmina Siemiatycze dokonała rozbiórki budynku bezprawnie, a potem samowolnie rozpoczęła budowę świetlicy edukacyjno-przyrodniczej. Teraz stara się o jej zalegalizowanie.

Chodzi o modernizację budynku na terenie wsi Wólka Nadbużna z przeznaczeniem na świetlice wiejską. Zlokalizowany był przy ścieżce przyrodniczo-eudukacyjnej. To część projektu, na który gmina otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. 85-procentowa dotacja wyniosła 1,132 mln zł. Wartość projektu to 1,612 mln. Realizację zaplanowano na lata 2019-2021.

Jego główny cel to promowanie ochrony bioróżnorodności przyrodniczej Podlasia Nadbużańskiego, wraz z zabezpieczeniem cennych przyrodniczo siedlisk i ostoi gatunków chronionych występujących na obszarze chronionego krajobrazu „Dolina Bugu” oraz Natura 2000. Przewidziano m. in. stworzenie eksponatów wielu gatunków fauny i flory w skali 1:1 i większych, a także infrastruktury edukacyjnej (tablice informacyjne, leśne puzzle, zegary przyrody, labirynt edukacyjny, koła ekologiczne, karmniki dla ptaków). Zaplanowano też remont budynku z przeznaczeniem na świetlicę. Dofinansowanie na ten cel wyniosło 293 649,58 zł.

- Tymczasem zamiast remontu dokonano bezprawnej rozbiórki budynku i wbrew prawu rozpoczęto nowego obiektu. Co więcej nie został on umiejscowiony, gdzie stał potrzebny – napisała w interpelacji do wójta Grażyna Wilczyńska, radna gminy Siemiatycze, a zarazem sołtys Wólki Nadbużnej.

Zażądała w niej od wójta ujawnia kulisów remontu. Z kolei w piśmie do Regionalnej Izby Obrachunkowej zwróciła się wnioskiem o wszczęcie kontroli finansowej gminy. Uzasadniała to wynikami postępowania prowadzonego przez nadzór budowlany.

Stwierdził on, że gmina Siemiatycze dokonała rozbiórki budynku bez dopełnienia wymaganych prawem formalności.

- Jednocześnie gmina Siemiatycze rozpoczęła budowę świetlicy edukacyjno-przyrodniczej w warunkach samowoli budowlanej - tłumaczy nam Jerzy Kazimierczak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Siemiatyczach. - Inwestor złożył wniosek o legalizację obiektu i prowadzone jest w tej sprawie postępowanie administracyjne.

Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego zapewnia, że nie wszczęto procedury rozwiązywania umowy o dofinansowanie, gdyż projekt jest cały czas realizowany.

- Do urzędu wpłynęło pismo od beneficjenta z prośbą o zmiany w projekcie budowlanym, co również nie oznacza rozwiązania umowy i cofnięcia dofinansowania – tłumaczy Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Za to kontrolę finansową gminy i to już drugą w tym roku prowadzi Regionalna Izba Obrachunkowa. Pierwsze czynności kontrolne trwały od 12 kwietnia do 27 maja 2021 roku. Obecne są prowadzone przez innego inspektora od 10 sierpnia. Mają się zakończyć do 15 września.

- Podjęcie działań w sierpniu nie było wynikiem wniosku radnej, a wynika z założonego harmonogramu kontroli - wyjaśnia Ewa Czołpińska, zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.

Dodaje, że kwestie podniesione przez sołtyskę Wólki Nadbużnej są poddawane analizie w trakcie prowadzonej kontroli, ale w zakresie kompetencji Izby.

Edward Krasowski, wójt gminy Siemiatycze, twierdzi, że powodem rozbiórki budynku był jego stan techniczny.

- Po odkopaniu fundamentów okazało się, że fundamenty budynku są spękane , nie posiadają zbrojenia a koszt ich wymiany okazał się bardzo wysoki – wylicza wójt. - Stąd budynek rozebrano, a w jego miejsce rozpoczęto budowę nowego obiektu zgodnie posiadaną dokumentacją techniczną, którą Urząd Gminy dostarczył do Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego, zgłaszając remont tego budynku.

Zapewnia też, że nie poniesiono żadnych dodatkowych kosztów związanych z rozbiórką. Dodaje, że gmina przygotowuje wniosek o legalizację nowego budynku.

- Wniosek w tym tygodniu zostanie złożony do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Siemiatyczach. Po uzyskaniu legalizacji prace zostaną wznowione – informuje 31 sierpnia Edward Krasowski.

Na pewno jej budowa nie będzie finansowana z dotacji unijnej, bo zabrania tego prawo (w przeciwieństwie do remontu obiektu). Dlatego gmina wyłoży pieniądze z własnego budżetu.

- Na obiekcie nie są prowadzone prace budowlane - zapewnia wójt. - Zostaną wznowione po uzyskaniu pozwolenia na budowę świetlicy edukacyjno-przyrodniczej.

Ukończenie świetlicy planowano na koniec października 2021 r.

- Po wznowieniu prac będziemy mogli określić czy świetlica zostanie wykonana w wynikającym z umowy terminie, czy też przedłużymy termin realizacji o okres na jaki budowa została wstrzymana - dodaje Edward Krasowski. - Cały projekt ma zostać zakończony do 30 czerwca 2022 roku i nic nie wskazuje na to aby przed okresem wakacyjnym cały 4-etapowy projekt nie został oddany do użytku.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
ludzie jak wam dogodzic? Nie buduja ,żle.Buduja jeszcze gorzej.
Dodaj ogłoszenie