Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siostry Eucharystki pełniące służbę w Sokółce obchodziły swój jubileusz. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Od 73 lat siostry Eucharystki swoją posługę pełnią w Sokółce
Od 73 lat siostry Eucharystki swoją posługę pełnią w Sokółce pow. sokólski
W Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce odprawiona została uroczysta msza święta z okazji 100. rocznicy utworzenia Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii oraz 73. rocznicy ich posługi w sokólskiej parafii. Nabożeństwo koncelebrował arcybiskup Józef Guzdek, Metropolita Białostocki.

- Zgromadzeni w sokólskim sanktuarium wspominamy doniosłe wydarzenie z marca 1923 roku i z tej okazji pragniemy podziękować Wam drogie siostry – powiedział na początku homilii Józef Guzdek, Metropolita Białostocki.

Podziękował im za gorliwą pracę, dzięki której wielu odzyskało lub umocniło swoją wiarę a także za trud miłości, który widoczny jest w posłudze sióstr w parafiach, radzie katechetycznej, kancelaryjnej i zakrystiach kościołów.

- Miłości i troski sióstr doświadczają dzieci i młodzież w grupach parafialnych, przedszkolach i szkołach, a osoby samotne objęte są pomocą w ramach parafialnych zespołów Caritas. Dziękujemy również za wytrwałą nadzieję. Prześladowane w czasach okupacji sowieckiej i niemieckiej, wyrzucane z domów zakonnych, pozbawione pracy w przedszkolach i domach opieki, nigdy nie straciłyście nadziei. Mocno ufałyście Jezusowi, który obiecał, że nigdy nie zostawi was samych i zawsze będzie wspierał was swoją łaską – kontynuował Arcybiskup.

Do podziękowań za drogocenną służbę dołączył Jarosław Ciucha, proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Sokółce.

- Dziękuję siostrom Dorocie, Annie i Małgorzacie za pełnioną służbę katechetyczną, siostrze Alicji za posługę wśród pielgrzymów, siostrze Irenie za przepiękne dekoracje przy naszym ołtarzu i siostrze Marii prowadzącej z wielkim sercem dom sióstr przy ulicy Wróblewskiego – dodał proboszcz.

Na zakończenie głos zabrała siostra Barbara Staniszewska, przełożona Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. Nie kryjąc wzruszenia podziękowała za słowa życzliwości i nadziei oraz serdeczność i dobro okazywane na przestrzeni lat.

Po zakończonej eucharystii Piotr Rećko, Starosta Sokólski wręczył siostrom kosz biało-czerwonych kwiatów w podziękowaniu za ich dotychczasową służbę na rzecz mieszkańców powiatu sokólskiego.

Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii zostało założone przez biskupa bł. Jerzego Matulewicza w 1923 r. w Drui nad Dźwiną. W kwietniu 1924 r. staraniem biskupa Święta Kongregacja Zakonników zatwierdziła Zgromadzenie na prawie diecezjalnym. Od 73 lat swoją posługę pełnią w Sokółce. Ich dom zakonny znajduje się przy ulicy Wróblewskiego. To właśnie siostra Julia z tego zgromadzenia była pierwszym świadkiem wydarzenia eucharystycznego jakie miało miejsce 12 października 2008 roku w sokólskiej kolegiacie.
Realizacja zadań apostolskich Zgromadzenia obejmuje następujące formy:
• katechizacja dzieci i młodzieży,
• przygotowanie grupowe i indywidualne do Sakramentów świętych,
• prowadzenie zespołów parafialnych (bielanki, ministranci, chór, schola)
• organizowanie rekolekcji i dni skupienia,
• podejmowanie opieki nad chorymi i ubogimi na terenie parafii,
• służenie parafii w charakterze organistek, zakrystianek, sekretarek.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna