Snowparki - szaleństwo dla zaawansowanych

Materiał Informacyjny
Udostępnij:

Snowparki to idealne miejsca dla wszystkich, którym nie wystarczają spokojne trasy zjazdowe. To zabawa, adrenalina, radość pokonywania wymyślnych przeszkód zbudowanych ze śniegu lub lodu. Jeżeli ewolucje na hopach, railach, boxach czy kickerach nie mają dla ciebie żadnych tajemnic, wybierz w tym sezonie taki ośrodek narciarski, który zapewni ci emocje na miarę twoich możliwości. Najsłynniejsze snowparki na świecie znajdują się w USA i Kanadzie, jednak i europejscy zwolennicy prawdziwego szaleństwa na jednej lub dwóch deskach nie mają na co narzekać. Alpejskie snowparki chwalone są przez gwiazdy śniegowych ewolucji z całego świata. W wielu z nich będziemy mieli okazję pojeździć ramię w ramię z prawdziwymi sławami.

Najbardziej rozwiniętą infrastrukturę do jazdy ekstremalnej znajdziemy we francuskiej części Alp. To najchętniej odwiedzany przez freestylowców region narciarski w Europie. Na pierwszy ogień weźmy snowpark Val Thorens w Les 3 Vallées, Courchevel i Méribel. To jedno z ulubionych miejsc zwolenników freestylu. Snowparki, na których odbywają się liczne zawody międzynarodowej rangi, zajmują łącznie 70 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Niektóre z przeszkód mają imponujące parametry, jak na przykład znajdująca się w Méribel hopa, która może wynieść zawodnika nawet na wysokość 35 metrów.

Godny polecenia jest również region Risoul-Vars. W tym pierwszym rejonie znajduje się mini-snowpark z niewielkimi przeszkodami - to idealna propozycja dla tych, którzy są dopiero na początku swojej przygody z freestylem. Zupełnie inaczej wygląda krajobraz Vars, który jest wręcz najeżony ekstremalnymi przeszkodami w niezliczonych snowparkach. Najsłynniejszy z nich to Park de l'Eyssina, który oferuje sportowcom największy wybór przeszkód w okolicy. Dodatkową atrakcją dla tych, którzy lubią robić wszystko po swojemu jest miejsce, w którym można samodzielnie budować swoje wymarzone przeszkody. Vars nie jest jednak miejscem wyłącznie dla profesjonalistów - dobrą ofertę dla początkujących ma Park des Ecrins. Z francuskich propozycji warto wymienić również takie snowparki jak Les Sybelles, La Rosiere, Isola 2000 czy Les2Alpes.

Włoski snowpark Bardonecchia w regionie Mezelet zyskał sławę w ciągu ostatnich lat dzięki zawodom, które odbywały się w ramach zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie. Od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością wśród profesjonalistów i amatorów, którzy mają do dyspozycji infrastrukturę na poziomie olimpijskim, między innymi podzielone na profesjonalne i amatorskie tory do boardercrossu czy olimpijski halfpipe. Bardziej zaawansowanych amatorów, którzy stawiają sobie wysoko poprzeczkę, zaprasza snowpark Prato Nevoso należący do najpopularniejszych tego typu miejsc w Europie. We Włoszech freestylowcy wybierają się chętnie również do Livigno.

Również Austria ma swoją ofertę snowparkową. Warty zauważenia jest snowpark Nassfeld, położony w pobliżu góry Gartenkofel. Do dyspozycji są przeszkody zarówno dla profesjonalistów, jak i dla początkujących. Podobnie w snowparku Russbach w Dachstein-West znajdziemy przeszkody na wszystkich poziomach zaawansowania. Kolejną ciekawą propozycją są Penken Park w Mayrhofen, Prime Park w Stubai oraz snowpark w Dolinie Kauner. Na liście ulubionych przez freestylowców regionów znajdują się też szwajcarskie 4 doliny ze snowparkami Burton Progression Park, Wood Park Nendez oraz Verbier.

Freestyle to nie tylko sport, ale także styl bycia i spędzania czasu wolnego. W okolicach największych snowparków znajdziemy liczne lokale skupiające tę swoistą subkulturę – freestylowcy mogą tam bawić się we własnym towarzystwie i poznawać riderów z całego świata.

Wideo