Sokółka > Rozstrzelano ich 65 lat temu

  Sokółka > Rozstrzelano ich 65 lat temu

  (db)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Komendant obwodu sokólskiego Armii Krajowej, kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej w Jacowlanach koło Sidry, a przede wszystkim - prawdziwy Polak i patriota. Mowa o kapitanie Józefie Kłopotowskim, który 65 lat temu został rozstrzelany przez gestapo.
  W minioną niedzielę w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odprawiono mszę w intencji zamordowanego kapitana i jego rodziny. Była to okazja do przypomnienia tragicznej historii Kłopotowskich.

  Józef Kłopotowski urodził się w 1900 roku. 26 lat później ukończył seminarium nauczycielskie w Białymstoku i zaraz po tym objął stanowisko kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej w Jacowlanach. Kapitan zabiegał o wybudowanie nowej siedziby szkoły. Inwestycja rozpoczęła się w 1928 roku. Do wybuchu wojny zdołano oddać do użytku trzy sale lekcyjne i mieszkanie kierownika szkoły. Budowa obiektu zakończyła się w 1944 roku.

  Podczas swojego pobytu w Jacowlanach Józef Kłopotowski założył m.in. Związek Strzelecki oraz Związek Harcerzy Polskich. Kapitan był komendantem tych organizacji.

  14 lipca 1943 roku do domu Kłopotowskich zapukało gestapo. Aresztowano Józefa, jego żonę Zofię i dwóch synów. Cała rodzina została rozstrzelana dzień później w Buchwałowie koło Sokółki. kapitan miał 43 lata, jego żona - 37, a synowie odpowiednio 15 i 4 lata. W lipcu 1944 roku szczątki Kłopotowskich przeniesiono na cmentarz przy kościele pw. św. Antoniego.

  Kilka lat temu jednej z sokólskich ulic nadano nazwę kapitana Kłopotowskiego. Zdecydowana większość mieszkańców miasta nie zna jednak tragicznej historii, która stała się udziałem rodziny Kłopotowskich.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo