MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sokoły. Radni gminy wyrazili zgodę na powołanie "Spółdzielni Energetycznej Sokoły"

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Radni gminy Sokoły wyrazili zgodę na utworzenie spółdzielni energetycznej. Teraz odbędą się analizy, które dadzą odpowiedź, czy w Sokołach powstanie druga w woj. podlaskim spółdzielnia.
Radni gminy Sokoły wyrazili zgodę na utworzenie spółdzielni energetycznej. Teraz odbędą się analizy, które dadzą odpowiedź, czy w Sokołach powstanie druga w woj. podlaskim spółdzielnia. Urszula Łobaczewska
W czwartek 28 grudnia radni gminy Sokoły wyrazili zgodę na utworzenie i przystąpienie do spółdzielni energetycznej o nazwie "Spółdzielnia Energetyczna Sokoły". Inicjatywa ma sprawić, że mieszkańcy zapłacą mniej za energię, a może nawet gmina stanie się samowystarczalna. Będzie to druga spółdzielnia energetyczna w woj. podlaskim. Łącznie w Polsce jest 21 spółdzielni.

Spółdzielnia energetyczna w gminie Sokoły

Spółdzielnia energetyczna jest to forma organizacji, w której członkowie są zarówno producentami, jak i konsu­mentami energii elektrycznej, czyli wytwarzają ją z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby oraz dzielą się nią między sobą. Proces założenia spółdzielni jest złożony. Obejmuje następujące etapy:

  • Analizy i dobór członków
  • Podpisanie statutu
  • Rejestracja w KRS
  • Budowa źródeł OZE
  • Rejestracja w KOWR
  • Zawarcie umowy z OSD
  • Rozpoczęcie rozliczeń

Droga do stworzenia spółdzielni jest długa, jednak gmina Sokoły wykonała pierwszy krok, aby taką spółdzielnię utworzyć.

Dzisiaj wyraziliśmy wolę utworzenia spółdzielni. Żadnego kroku nie zrobimy, jeżeli nie dokonamy odpowiedniej analizy. To są odpowiednie proporcje osób produkujących oraz korzystających. Dopiero po takiej analizie będziemy mogli to zatwierdzić i działać. Ten proces dopiero rozpoczynamy. Może być taki scenariusz, że będziemy musieli wstrzymać tę inicjatywę, ponieważ z analizy wyjdzie, że utworzenie spółdzielni nie jest możliwe - poinformował wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski.

Jakie są warunki utworzenia spółdzielni energetycznej?

Spółdzielnia energetyczna musi prowadzić działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej. Liczba jej członków wynosi od 3 do 1000. Co ważne, instalacje odnawial­nych źródeł energii działające w ra­mach spółdzielni muszą pokrywać w ciągu roku nie mniej niż 70 procent po­trzeb własnych spółdzielni, a w okre­sie przejściowym do końca 2025 roku 40 procent potrzeb własnych spółdzielni. Moc OZE nie może natomiast przekro­czyć 10 MW.

Ja potrzebuję od państwa delegacji, aby móc działać w tej sprawie. Wszelkie inne działania będą krok po kroku konsultowane. To jest dopiero początek - zapowiedział wójt gminy Sokoły.

Energia wytworzona i skonsumo­wana przez członków spółdzielni ener­getycznej korzysta z kilku zwolnień i udogodnień przewidzianych krajo­wym i europejskim prawem. Energia wytworzona w ramach instalacji OZE należącej do członka spółdzielni i zbi­lansowana ze zużyciem energii elek­trycznej przez innego członka spół­dzielni jest znacznie tańsza, bo nie nalicza się od niej: opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej, opłaty mocowej oraz zmiennych opłat dystrybucyj­nych.

W całej Polsce łącznie funkcjonuje 21 spółdzielni energetycznych. W podlaskim pierwsza spółdzielnia energetyczna powstała w gminie Stawiski.

Zobacz też:Wierszalin to niedoszła stolica świata. Odwiedź to miejsce mocy proroka Ilii, które znajduje się pod Szudziałowem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna