Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność uczciła 43-lecie istnienia. Były modlitwy, pomnik dla Michała Pietkiewicza, dawnego działacza i piknik rodzinny

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Białostoccy działacze uczcili w niedzielę 27 sierpnia 43. rocznicę powstania Solidarności: złożyli kwiaty na grobie Michała Pietkiewicza, jednego z założycieli podlaskiej części organizacji, modlili się w kościele, a później zaprosili na piknik rodzinny w Czarnej Białostockiej.
Białostoccy działacze uczcili w niedzielę 27 sierpnia 43. rocznicę powstania Solidarności: złożyli kwiaty na grobie Michała Pietkiewicza, jednego z założycieli podlaskiej części organizacji, modlili się w kościele, a później zaprosili na piknik rodzinny w Czarnej Białostockiej. U. Łobaczewska
Białostoccy działacze uczcili w niedzielę 27 sierpnia 43. rocznicę powstania Solidarności: złożyli kwiaty na grobie Michała Pietkiewicza, jednego z założycieli podlaskiej części organizacji, modlili się w kościele, a później zaprosili na piknik rodzinny w Czarnej Białostockiej. Złożenie kwiatów zaplanowane jest również 31 sierpnia - w dokładną rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

43-lecie Solidarności. Uroczystości w Białymstoku

Dawniejsi działacze Solidarności byli bardzo odważnymi osobami. Dziś doskonale wiemy, jak niebezpieczna była ich działalność, zwłaszcza przy zakładaniu Solidarności - mówił w niedzielę przed cmentarzem farnym Józef Mozolewski, wieloletni przewodniczący Regionu Podlaskiego NZSS Solidarność. Bo to właśnie od wizyty na cmentarzu rozpoczęły się niedzielne obchody 43-lecia powstania organizacji. To tu pochowany jest jeden z jej białostockich założycieli Michał Pietkiewicz. Koledzy-związkowcy w tym roku ufundowali nowy pomnik na jego grobie. W niedzielę odbyło się jego poświęcenie, na którym nie zabrakło oczywiście dawnych i obecnych działaczy Solidarności, ale był też wicewojewoda Tomasz Madras i lokalni politycy.

- Śp. Michał Pietkiewicz był nietuzinkową postacią. To wielki patriota, w okresie systemu komunistycznego był wielokrotnie represjonowany. Był nauczycielem, a później w sposób bardzo aktywny wstąpił w struktury Solidarności. Ja, jako najmłodszy członek Zarządu Regionu, w 1981 roku, doskonale go pamiętam. Był dla mnie wzorem do naśladowania - wspominał Józef Mozolewski.

Jak mówił, to m.in. dzięki Solidarności możemy żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie.

Zapewnił, że Solidarność i dziś ma do odegrania swoją - również ważną - rolę.

- Dzisiaj - bez względu, czy rządzi strona lewa, czy prawa, czy liberałowie - musimy czuwać nad interesami społecznymi i pracowniczymi - mówił.

Z cmentarza obchody przeniosły się do kościoła w Czarnej Białostockiej, gdzie po mszy, na placu przed kościołem, został zorganizowany piknik rodzinny.

Kontynuację obchodów 43-lecia Solidarność planuje jeszcze w czwartek 31 sierpnia - dokładnie w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Kwiaty zostaną złożone wtedy pod pomnikiem NSZZ Solidarność przy kościele św. Kazimierza, pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, pod tablicą upamiętniającą działaczy Solidarności przy ul. Świętojańskiej oraz tablicą poświęconą Idei Solidarności przy ul. Suraskiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Solidarność uczciła 43-lecie istnienia. Były modlitwy, pomnik dla Michała Pietkiewicza, dawnego działacza i piknik rodzinny - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna