MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż Gazety Współczesnej i dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Rodzina 500 plus

Paweł Więcek, (es)
Sondaż „Współczesnej” i 17 innych dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Wynika z niego, że 500 zł na drugie dziecko to... za mało. Chcemy pieniędzy także dla pierworodnych. Zachwytu nie budzi połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

W piątek opublikowaliśmy wyniki sondażu zrealizowanego przez „Gazetę Współczesną” i 17 pozostałych dzienników regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia w 16 województwach w kraju na reprezentatywnej próbie 500 osób w każdym z regionów.

Zobacz też Sondaż Polska Press Grupy: PiS z najwyższym poparciem, Kaczyński rządzi, Petru liderem opozycji

Jak pokazują wyniki sondażu, największe poparcie w kraju ma Prawo i Sprawiedliwość - 34,5 proc. Potem jest Nowoczesna - 18,4 proc. oraz Platforma Obywatelska - 18 proc. Dalej: KUKIZ ’15 - 11,6 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej - 4,8 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 4,2 proc., KORWiN - 4 proc. i Razem - 3,1 proc.

500 złotych dla wszystkich dzieci

W ramach badania zapytano respondentów także o poparcie dla uchwalonego właśnie programu Rodzina 500 plus, czyli wypłaty 500 zł na drugie i kolejne małoletnie dziecko.

Sondaż Gazety Współczesnej i dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Rodzina 500 plus
Infografika

Na poziomie kraju 34,2 proc. odpowiedziało, iż zdecydowanie opowiada się za tą inicjatywą. Odpowiedź „raczej tak” wskazało 27,9 proc. ankietowanych. Odsetek przeciwników sztandarowego projektu PiS nie przekracza 27 proc.

Zobacz też 500 zł na dziecko. Kto dostanie pieniądze

W drugiej kolejności poproszono badanych o odpowiedź na pytanie, czy wypłata 500 zł powinna dotyczyć również pierwszego dziecka w rodzinie? Odsetek zwolenników takiego rozwiązania jest duży: „zdecydowanie tak” i „raczej tak” odpowiedziało w sumie 63,5 proc. respondentów. Wskaźnik braku aprobaty dla takich działań wynosi zaś 22,2 proc.

Sondaż Gazety Współczesnej i dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Rodzina 500 plus
Infografika

Poruszono również dyskutowaną ostatnio kwestię połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Tej operacji nie popiera 44,9 proc. ankietowanych w kraju. „Za” jest tylko co czwarty. Blisko 32 proc. nie potrafiło ustosunkować się do problemu.

Respondenci byli bardzo podzieleni w kwestii oceny działania PiS. Zdaniem 40,3 proc. partia łamie zasady demokracji. Ale zarazem 34,6 proc. uznaje to za dobrą reformą kraju. Według co czwartego ankietowanego aktywność PiS nie różni się od tego, co robiła Platforma Obywatelska.

Za Rodziną 500 plus i „dobrą zmianą”

Wyniki ogólnopolskie w niektórych kwestiach różnią się do rezultatów sondażu przeprowadzonego w województwie podlaskiem.

W regionie poparcie dla programu Rodzina 500 plus jest wyraźne. Za tym projektem opowiada się w sumie 64 proc. respondentów.

Poparcie rośnie jeszcze bardziej, gdy pytamy o objęcie programem także pierwszego dziecka w rodzinie. W takim przypadku wskaźnik odpowiedzi na „zdecydowanie tak” i „raczej tak” rośnie do ponad 71 proc.

Sondaż Gazety Współczesnej i dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Rodzina 500 plus
Infografika

Ankietowani z województwa podlaskiego - zgodnie z tendencją ogólnokrajową - opowiadają się w większości przeciwko pomysłowi połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jednak „podlaski opór” nie jest tak duży jak w kraju ( „nie” mówi 40 proc., „za” jest blisko 30 proc., tylu samo badanych nie ma zdania).

To oczywiście pochodna wysokiego poparcia dla PiS w Podlaskiem. Ma ono swoje odzwierciedlenie także w ocenie rządów partii Jarosława Kaczyńskiego. 34 proc. mieszkańców woj. podlaskiego uważa, że PiS łamie zasady demokracji, ale aż 46 proc. jest za dobrą zmianą. W Polsce ten odsetek wynosi - odpowiednio - ponad 40 i blisko 35 proc.

Sondaż Gazety Współczesnej i dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Rodzina 500 plus
Infografika

Prof. Agnieszka Kasińska-Metryka, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach:

- Projekt Rodzina 500 plus jest sztandarową obietnicą wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, która ma konkretny wymiar materializujący się w portfelach rodziców więcej niż jednego dziecka, niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej. Istnieje jednak duża grupa dzieci wykluczonych i to może budzić poczucie niesprawiedliwości, zwłaszcza że hasło „500 zł dla każdego dziecka” nie pozostawiało wątpliwości interpretacyjnych. Szczególnie rozżalone mogą się poczuć te osoby, które - mając jedno dziecko i trudną sytuację życiową - przekraczają nawet w niewielkim stopniu dochód 800 zł brutto na członka rodziny. Z tych powodów większym poparciem cieszyłby się program wsparcia dla wszystkich dzieci.

Badania potwierdzają, że podziały społeczne ulegają pogłębieniu, a wizja „dwóch wrogich plemion” staje się realna. Dopóki polityka będzie postrzegana jako gra o sumie zerowej, a politycy ponad barwami partyjnymi nie poszukają pola kompromisu, ten wektor się nie zmieni.

O sondażu

Badanie zrealizowane przez 18 regionalnych dzienników Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia”.

W 2015 r. nasz sondaż przed drugą turą wyborów prezydenckich zdobył „Złoty Puchar Pytii” przyznany przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna