Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara szkoła w Kobylinie-Borzymach zyskała nowy blask. Teraz będzie tam nowoczesne Gminne Centrum Kultury

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Otwarcie Gminnego Centrum Kultury w Kobylinie-Borzymach. W ramach inwestycji powstał także garaż dla Ochotniczej Straży Pożarnej.
Otwarcie Gminnego Centrum Kultury w Kobylinie-Borzymach. W ramach inwestycji powstał także garaż dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Jakub Wróblewski
W piątek 2 lutego w Kobylinie-Borzymach odbyło się uroczyste otwarcie Gminnego Centrum Kultury. Nowa placówka znajduje się w budynku, w którym kiedyś mieściła się Szkoła Podstawowa. W ramach inwestycji powstał również garaż dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Placówka ma stać się centrum życia kulturalnego oraz towarzyskiego gminy Kobylin-Borzymy. Inwestycja kosztowała około 5,7 mln zł.

Gminne Centrum Kultury w Kobylinie-Borzymach

Gminne Centrum Kultury powstało w budynku, w którym kiedyś mieściła się Szkoła Podstawowa. Przez ostatnie 20 lat to miejsce było kompletną ruiną. Budynek został postawiony jeszcze przed drugą wojną światową. Dzięki inwestycji budowla zyskała nowe życie. W otwarciu Gminnego Centrum Kultury wzięli udział członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Henryk Wnorowski, posłowie Jacek Bogucki, Jarosław Zieliński, Dariusz Piontkowski, senator Anna Bogucka, wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Siekierko, starosta Bogdan Zieliński, a także samorządowcy z powiatu wysokomazowieckiego oraz mieszkańcy gminy Kobylin-Borzymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Projekt budowy centrum leżał w szufladzie długo. Dwie poprzednie rady próbowały zrealizować ten projekt. Dzięki wsparciu z funduszu inwestycji lokalnych pojawiła się możliwość, abyśmy zrealizowali tę inwestycję. To był mój główny cel na tę kadencję. Chcieliśmy, żeby centrum Kobylina zmieniło swój wygląd. Udało się nam i teraz możemy cieszyć się pięknym budynkiem - podkreślił wójt Dariusz Sikorski.

W budynku znajduje się sala widowiskowo-konferencyjna, zaplecze gastronomiczne, biblioteka, pomieszczenia socjalne, miejsce do zajęć dla dzieci czy czytelnia z komputerami, z których będą mogli korzystać uczniowie. Budynek jest przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Gminne Centrum Kultury zostało wykonane w nowoczesnej aranżacji, jednak zachowano elementy z dawnego budynku. Wykorzystano m.in. cegły, które mimo tylu lat nadal są w bardzo dobrym stanie. Obecnie obiekt jest w pełni innowacyjny. Zamontowano w nim panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, a także energooszczędne oświetlenie. Dzięki temu koszty utrzymania budynku są niskie.

Nowy garaż, z którego skorzystają druhowie OSP

Dodatkowo obok Gminnego Centrum Kultury powstał garaż przeznaczony dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylinie-Borzymach. W budynku znajdują się dwa stanowiska na wozy ratowniczo-gaśnicze.

Nowy garaż zapewni właściwe warunki utrzymania wozu strażackiego, a także sprzętu. Dodatkowo usprawni organizację oraz pozwoli strażakom szybciej wyjechać do zdarzenia - przekazał wójt gminy Kobylin-Borzymy.

Bogata historia budynku

Wójt podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania Gminnego Centrum Kultury. Podkreślał, że droga do utworzenia placówki była czasem wyboista. Pandemia czy wzrost kosztów budowlanych to tylko niektóre problemy, które udało się przezwyciężyć. Wójt Dariusz Sikorski nie krył sentymentu, który ma odnośnie do tego obiektu, ponieważ uczęszczał do szkoły podstawowej, która mieściła się w tym właśnie budynku.

Przekształcenie tego budynku, który ma bogatą historię, to nie tylko wzbogacenie przestrzeni, ale także kontynuacja dziedzictwa naszej gminy. Dawna Szkoła Podstawowa pełniła ważną funkcję w życiu naszych mieszkańców. Dziś z myślą o przyszłości przekształcamy ten obiekt w przestrzeń, w której kultura, sztuka, edukacja i integracja zakwitną na nowo. Cieszę się, że możemy ożywić ten budynek i nadać mu nowe życie - powiedział wójt Dariusz Sikorski.

Na otwarcie przybył członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Henryk Wnorowski, który pochodzi właśnie z gminy Kobylin-Borzymy.

Kultura jest bardzo ważna i potrzebna, ponieważ buduje wartości i uczy nas szacunku do nich. My urodzeni tutaj w gminie Kobylin-Borzymy, wychowani przez naszych rodziców w poszanowaniu dla tradycyjnych wartości, wśród których były Bóg, Honor, Ojczyzna, ciężka praca, umiłowanie ojczyzny, szacunek do innych ludzi. Niech tak pozostanie mimo tego, że ta dzisiejsza rzeczywistość jest bardzo dynamiczna - apelował prof. Henryk Wnorowski.

Poseł Jacek Bogucki (PiS) przekazał, że w ostatnich latach do gminy Kobylin-Borzymy trafiło ponad 30 mln zł.

Za naszych rządów podjęliśmy świadomie decyzje o skierowaniu większej ilości środków do małych gmin. Te środki pozwoliły wyrównać różnice, tak aby takie miejsca jak właśnie te Gminne Centrum Kultury mogły otrzymać nowe życie. Dodatkowo powstały nowe drogi i inne inwestycje. Życzę, aby samorząd mógł dalej realizować takie inwestycje - przekazał poseł Jacek Bogucki.

Łącznie Gminne Centrum Kultury Kosztowało 5,7 mln zł. Około 4 mln pochodzi z rządowego fundusz inwestycji lokalnych. Wkład własny gminy to 1,6 mln zł. Na wyposażenie obiektu gmina otrzymała 500 tys. zł od samorządu województwa podlaskiego.

Zobacz też:Ciechanowiec. Odbiór pierwszej części robót przy nowym bloku komunalnym. Inwestycja ma zostać zrealizowana do wiosny 2025 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna