MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenia i parafie mają dotacje na odnawianie i konserwację przydrożnych kapliczek i krzyży

Opr. Andrzej Matys
Przedstawiciele stowarzyszeń i parafii, którzy uczestniczyli w konkursie "Podlaskie Kapliczki 2022 – ocalić od zapomnienia”
Przedstawiciele stowarzyszeń i parafii, którzy uczestniczyli w konkursie "Podlaskie Kapliczki 2022 – ocalić od zapomnienia” UMWP w Białymstoku
Na realizację dziewięciu projektów urząd marszałkowski przyznał 100 tys. zł z budżetu województwa. Dzięki pilotażowemu konkursowi podlaskiego samorządu odrestaurowane zostaną stare kapliczki, krzyże przydrożne lub zagospodarowane będzie ich otoczenie. Umowy na dotacje zostały podpisane we wtorek(25.10) w urzędzie marszałkowskim.

Dofinansowane projekty zostały zgłoszone w ramach zakończonego na początku września naboru w pierwszej edycji otwartego konkursu ofert "Podlaskie Kapliczki 2022 – ocalić od zapomnienia”. Organizując konkurs, zarząd województwa chciał wypełnić lukę w zakresie działań dotyczących dziedzictwa narodowego.

- Wszystkie działania, które Zarząd Województwa Podlaskiego realizuje w obecnej kadencji, jeśli chodzi o renowację zabytków, są bardzo szerokie. Brakowało nam jednak środków na to, z czego słynie nasze województwo, na przydrożne krzyże i kapliczki, żeby doprowadzić je do świetności – mówił marszałek województwa Artur Kosicki.

Czytaj również:

W związku z tym obiekty zgłoszone w konkursie nie musiały mieć statusu zabytku, ale powinny mieć wartość artystyczną lub historyczną. Największe dofinansowanie – 30 tys. zł – otrzymało Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Stawiski. Przydrożna kapliczka znajduje się na terenie pozostałości po zabytkowym zespole dworsko-folwarcznym w wsi Dzierzbia.

– Dofinansowanie przeznaczymy na remont przepięknej kapliczki w miejscowości Dzierzbia. To miejsce kultu religijnego, ale także spotkań mieszkańców tej miejscowości – powiedziała Katarzyna Dzikowska ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Stawiski.

  • Caritas Diecezji Drohiczyńskiej za ponad 16 tys. zł zrealizuje projekt "Krzyż jako symbol miłości i wiary ocalić od zapomnienia”. Chodzi o renowację krzyża, który znajduje się w Bielsku na placu Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Róża” w Rudce otrzymało 10 tys. zł na rewitalizację otoczenia kapliczki Najświętszej Marii Panny przy ul. Łąkowej w Rudce
  • Także 10 tys. zł dostało Stowarzyszenie Placówka na renowację Kapliczki i Krzyży w Bagnach.
  • Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu otrzymała 11 tys. zł dofinansowania na realizację zadania „Kapliczka w Topilcu - wzór dla kapliczek z naszego województwa”.

Czytaj również:

Pozostałe projekty, które dostały dofinansowanie to:

  • "Nasze serce, nasz dom renowacja krzyża we wsi Łopuchowo”, który zrealizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Łopuchowie,
  • „Renowacja krzyża” - Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Harcerskich "Otwórzmy Bramy",
  • "Dbajmy o Krzyże” – inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Popławach,
  • "Kapliczki podlaskie 2022-ocalić od zapomnienia” Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiersnowie.

Podczas wtorkowej konferencji marszałek Kosicki zapowiedział kolejną edycję konkursu, zaznaczając, że zostanie zwiększona jego pula.

– To jest taki początek, jeśli chodzi o działania w tej sferze. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia w tym zakresie. Zarząd województwa będzie dbał o dostępność środków na dbałość o zabytki oraz obiekty wpisujące się w historię regionu – zaznaczył marszałek Kosicki.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stowarzyszenia i parafie mają dotacje na odnawianie i konserwację przydrożnych kapliczek i krzyży - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna