MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Suchowola. 39. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy uroczystości oddali hołd kapelanowi "Solidarności"

OPRAC.: PLanR
Suchowola, 22.10.2023
Suchowola, 22.10.2023 IPN/PUW
22 października w Suchowoli odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające 39. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Rodzina i przyjaciele oraz goście, w strugach deszczu, oddali hołd kapelanowi Solidarności i złożyli wieńce na grabach jego rodziców.

39. lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

W Suchowoli miały miejsce obchody 39. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystej liturgii w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła - rodzinnej parafii patrona "Solidarności" - przewodniczył JE bp Henryk Ciereszko.
Na zakończenie mszy świętej wierni dokonali aktu zawierzenia przed obrazem Matki Bożej "Solidarności", który peregrynuje na obszarze regionu podlaskiego. Związkowcy w ten sposób przygotowują się duchowo do Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Zobacz jak wyglądały uroczystości:

Tuż przed nabożeństwem przed grobem rodziców bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały złożone kwiaty i wieńce przez licznie przybyłych oficjeli. Dalsza część obchodów miała miejsce przed pomnikiem błogosławionego kapłana.

Święci i błogosławieni związani z Podlasiem czyli kogo Kościół Katolicki wyniósł na ołtarze. Popiełuszko, Sopoćko i kto jeszcze?

Organizatorami wydarzenia byli:

  • Zarząd regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność",
  • parafia rzymskokatolicka pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła,
  • władze miasta Suchowola.
Suchowola, 22.10.2023
Suchowola, 22.10.2023 IPN/PUW

W uroczystościach uczestniczyli m.in. rodzina i przyjaciele ks. Popiełuszki, działacze NSZZ "Solidarność" z różnych regionów z przewodniczącym podlaskiej NSZZ "Solidarność" Józefem Mozolewskim na czele, a także politycy, m.in.:

  • wiceminister edukacji i nauki - Dariusz Piontkowski,
  • wojewoda podlaski - Bohdan Paszkowski,
  • Członek Zarządu Województwa Podlaskiego - Wiesława Burnos,
  • wicewojewoda podlaska - Bogusława Szczerbińska,
  • oraz licznie przybyłe poczty sztandarowe.

Błogosławiony ksiądz z Podlasia

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach, nieopodal Suchowoli - 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Gdy osiągnął dojrzałość - wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu "Solidarności" ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk funkcjonariuszy SB w październiku 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna