Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Supraśl. Kościół pw. Świętej Trójcy odzyska dawny blask

dd/UM Supraśl
Ks. A.Chutkowski Parafia pw. Świętej Trójcy w Supraślu
Dobiega końca remont wieży. Dzięki inwestycji świątynia zyska wygląd z końca XIX wieku. Montaż hełmu wieży odbędzie się 07. maja.

Remont wieży kościoła trwa od ubiegłego roku. Jego najważniejszy element to nowy hełm, który jest już prawie gotowy. Stary zdemontowano na początku kwietnia. Powodem rozpoczęcia prac była zaawansowana korozja dachu.

- W tej chwili trwa pozłacanie kuli, która znajdzie się pod krzyżem – informuje ks. Andrzej Chutkowski, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Supraślu. - Natomiast krzyż zostanie ten sam, jest już odremontowany.

Do kuli włożonych zostało pięć "kapsuł czasu", w których znajdzie się: kilka stronic z projektu inwentaryzacji kościoła, ukazującego jego obecny wygląd; sprawozdanie z działalności parafii za mijający rok 2019; przesłania proboszcza i burmistrza Supraśla do potomnych; mapa miasta; tekst homilii ks. Adama Szota wygłoszonej z okazji 150-lecia poświecenia kościoła oraz obecne banknoty i monety polskie.

Montaż hełmu odbędzie się 7 maja. Przedsięwzięcie potrwa kilka godzin (od. 7 do 14). Potrzebny będzie dźwig, który umieści hełm na wieży.

Nowa kopuła już teraz robi wrażenie. Jej konstrukcję pokryto miedzianą blachą w formie łusek. Prace wykonano ściśle według projektu z 1898 toku. Jego autorem był wybitny architekt Romuald Samotyja Lenczewski. Na przełomie XIX i XX wieku według jego projektów zbudowano wiele kościołów i cerkwi w okolicach Białegostoku. Jego dzieło w Supraślu czekało na realizację aż 100 lat, ale udało się.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ofiarność wielu ludzi dobrej woli. Zbiórka na remont wieży trwała kilka lat.

- Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy spłonęła zabytkowa wieża kościoła pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Białymstoku – opowiada proboszcz parafii pw. Św. Trójcy w Supraślu. - Wówczas to powołano specjalne komisje, które zaczęły badać stan wież kościelnych w parafiach.

W ich skład weszli m.in. przedstawiciele straży pożarnej, kurii i konserwatora zabytków. Poproszono też proboszczów o dokumentację dotyczącą planowanych remontów. W przypadku kościoła Św. Trójcy w Supraślu przedstawiono nigdy niezrealizowany projekt Romualda Samotyja Lenczewskiego. Później, gdy przedstawiciele parafii zaczęli się ubiegać o pozwolenie na remont wieży, konserwator zabytków wydał zalecenie, by oprzeć się właśnie na tej koncepcji.

Wykonawcą inwestycji jest firma „Nowy Dach” Jan Grycuk z Białegostoku. Na swoim koncie ma ona wiele podobnych prac, w tym odbudowę wieży we wspomnianym kościele św. Wojciecha w Białymstoku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna