Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl. Muzeum Ikon odnowi unikatowe obrazy

Julita Januszkiewicz [email protected]
Ikona św. Mikołaja Cudotwórcy z  przełomu z XVIII i XIX wieku. Pochodzi z Rosji. Obraz zostanie odnowiony z pieniądze za resortu.
Ikona św. Mikołaja Cudotwórcy z przełomu z XVIII i XIX wieku. Pochodzi z Rosji. Obraz zostanie odnowiony z pieniądze za resortu. Muzeum Ikon w Supraślu
To 22 wartościowe obrazy sakralne z tak uznanych centrów artystycznych staroobrzędowców jak Wietka czy Niewiańsk

- Staroobrzędowcy to ginąca grupa etniczno-religijna, historycznie związana z twórczością ikonową. Uznawani są za strażników kanonu - tradycyjnych wzorów ikonograficznych - mówi Krystyna Stawecka, kierowniczka Muzeum Ikon.

Zgromadzenia starowierów pojawiły się na ziemiach polskich na przełomie XVII i XVIII wieku. Do dziś funkcjonują w Gabowych Grądach, Wodziłkach, Suwałkach. Są to społeczności hermetyczne, odizolowane, przestrzegające zakazu wstępu wyznawców innych religii do swych świątyń.

Kolekcja ikon jest perłą

Supraskie muzeum jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można zetknąć się z reliktami obyczajowości religijnej starowierów. Przykładem tego są ikony. Obecnie w kolekcji muzeum znajduje się około 40 obrazów sakralnych. W tym roku 22 zostaną poddane konserwacji. Ministerstwo kultury właśnie przyznało na to 32 tysiące złotych dotacji. Prace będą kosztowały ponad 50 tysięcy złotych.

Powstanie wystawa i katalog

Supraska placówka wystąpiła o pokrycie pozostałej kwoty czyli tzw. wkładu własnego do urzędu marszałkowskiego. Rozpoczęcie prac jest planowane w marcu, kwietniu.

- Oprócz konserwacji, zabytki zostaną opracowane naukowo, a potem zaprezentowane na wystawie. Działania te przyczynią się do stworzenia publikacji dokumentującej zbiór ikon staroobrzędowych w naszej kolekcji, a także ich wartość merytoryczną - mówi Krystyna Stawecka.

Wydanie katalogu jest planowane w przyszłym roku.

Muzeum Ikon wzbogaci także swoją kolekcję o trzy unikatowe obrazy sakralne. Ministerstwo kultury właśnie przyznało na to 47 tys. złotych dotacji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna