MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unikalna wystawa ikon. Przyjaciele i tłumy miłośników oddali hołd przedwcześnie zmarłemu wybitnemu ikonografowi. Zobacz zdjęcia

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przez kilka dni (8-11.12) w Bielsku Podlaskim trwało wyjątkowe wydarzenie pn. "Ikonograf Grzegorz Zinkiewicz (1977-2022)" , którego bohaterem był wybitny ikonograf, który zmarł w zeszłym roku mając zaledwie 45 lat. Setki, jak nie tysiące, ludzi przewinęło się przez Bielski Dom Kultury, gdzie odbywało się spotkanie. Była wystawa, koncert, a także film.

Spis treści

Piątkowy wernisaż i koncert

W piątek o godzinie 18:30 oficjalnie otwarto wystawę "Ikonograf Grzegorz Zinkiewicz (1977-2022)", na której można było zobaczyć ikony wykonane przez popularnego "Hryszę". Prace z ekspozycji na co dzień znajdują się w świątyniach i domach prywatnych.

Zobacz co działo się w ostatni weekend w BDK-u:

(W galerii zobaczysz też ikony autorstwa Grzegorza Zinkiewicza, ale też samego artystę w swojej pracowni w Strykach, w 2020 roku)

Zanim odbyło się otwarcie ekspozycji w holu domu kultury wystąpił Chór Parafii Prawosławnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim pod dyrekcją żony Grzegorza - Marty Zinkiewicz, który wykonał utwory religijne i ulubione pieśni ludowe zmarłego artysty. Grzegorz był wieloletnim członkiem chóru.

Wystawa ikon Hryszy

Zgromadzone prace, w skład w których wchodzą ikony wykonane w latach 1990-2022, a także pokaźna ilość szkiców, projektów, materiałów i innych przedmiotów pochodzących z pracowni ikonografa to próba przybliżenia mieszkańcom Podlasia tej wybitnej postaci. W wydarzeniu wzięły udział tłumy, wśród nich rodzina, przyjaciele i znajomi bohatera wieczoru, a także miłośnicy jego twórczości.

Bielsk Podlaski, 8-10.12.2023
Bielsk Podlaski, 8-10.12.2023 Piotr Łozowik

Retrospektywa 32 lat aktywnej działalności artystycznej Grzegorza pozwala wyznaczyć momenty zwrotne jego twórczości, określić zmieniające się źródła inspiracji, dostrzec zachodzące zmiany w rysunku, kompozycjach, przygotowaniu i doborze farb oraz ich stosowaniu. Grzegorz Zienkiewicz postrzegał swój trud jako formę służenia Cerkwi. Widział ikonę nie tyle jako zawód lub pasję, ale jako swoistą drogę stawania się, dążenia do doskonałości, jako sposób na życie. I o tym właśnie opowiada ta wystawa… - czytamy na stronie wydarzenia.

Oprowadzanie kuratorskie i film

Przez kolejne dwa dni (sobota-niedziela) po wystawie pięknie opowiadał przyjaciel Grzegorza Zinkiewicza - o.Maciej Leszczyński, absolwent bielskiego Studium Ikonograficznego, obecnie pedagog szkoły ikonograficznej w Paryżu. W niedzielę, dodatkowo, odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Katarzyny Popławskiej pt. „Ikonograf Hrysza” oraz spotkanie z gośćmi, z którymi Grzegorz Zinkiewicz na różny sposób był związany.

W poniedziałek i we wtorek (11-12.12) wystawę odwiedziło ponad 400 uczniów bielskich szkół.

Ikonograf, Podlasianin, Hrysza ...

Grzegorz Zinkniewicz urodził się w 1977 roku w Bielsku Podlaskim, gdzie ukończył Szkołę Podstawową nr 3, a następnie Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania. Grzegorz był w grupie pierwszych absolwentów jedynego w Polsce Studium Ikonograficznego, które funkcjonuje w Bielsku.

Zobacz film "Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim":

Mając zaledwie 15 lat rozpoczął edukację artystyczną pod kierunkiem o. Leoncjusza Tofiluka. Na kształtowanie się jego artystycznej osobowości wpłynęli przede wszystkim:

 • Aleksander Sokołow (Moskwa),
 • Walentyna Żdanowa (Sankt-Petersburg),
 • archimandryta Zenon (Teodor) (Psków).

Grzegorz Zinkiewicz był znany jako skromny i ciepły człowiek, aktywnie uczestniczył w życiu cerkiewnym.

Pracownia Grzegorza w Strykach
Pracownia Grzegorza w Strykach Piotr Łozowik

Genialny ikonopisiec

Dzięki swojej pasji i poświęceniu stał się jednym z najlepszych malarzy ikon w Polsce. Był niezwykle pracowity, stworzył wiele wspaniałych dzieł. Uczestniczył w licznych spotkaniach i warsztatach.

Zobacz film o Grzegorzu Zinkiewiczu pt."Nostalgia za rajem":

Prócz ikon domowych zajmował się pisaniem prac monumentalnych - ikon cerkiewnych, rozpisem carskich wrót, a także polichromii. Był twórcą m.in.:

 • polichromii w kaplicy Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie,
 • cerkwi Kaspierowskiej Ikony Matki Bożej w Widowie,
 • kaplicy akademickiej św. św. Cyryla i Metodego w Warszawie,
 • katedry Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego,
 • cerkwi św. św. ap. ap. Piotra i Pawła w Maleszach (pracował tu w chwili śmierci),
 • większości ikon w nowym ikonostasie wrocławskiej katedry.

Dzięki swojej misji, dzięki swoim realizacjom stałeś się nieśmiertelny. Wiecznaja Pamiat'!

Zobacz co działo się w ostatni weekend w BDK-u:

(W galerii zobaczysz też ikony autorstwa Grzegorza Zinkiewicza,ale też samego artystę w swojej pracowni w Strykach, 2020 roku)

Wydarzenie zorganizowali:

 • Fundacja "Oikonomos"
 • Fundacja "Teatr Czrevo"
 • Szkoła Prawosławnej Ikonografii (École d’Iconographie Orthodoxe)

Bańska Szkoła Ikonograficzna - wyjątkowa wystawa w białostockim Ratuszu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna