Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Lalki i Aktora w Łomży instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Podpisanie umowy przez prezydenta Łomży i ministra Piotra Glińskiego.
Podpisanie umowy przez prezydenta Łomży i ministra Piotra Glińskiego. fot. Danuta Matloch
We wtorek 14 listopada prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz minister kultury Piotr Gliński podpisali umowę o współprowadzenie Teatru Lalki i Aktora przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Łomża. Placówka kultury jest 22 instytucją artystyczną, która będzie współprowadzona przez MKiDN.

Teatr Lalki i Aktora będzie drugą placówką współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Łomży. Pierwszą jest Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego współprowadzona jest od 2018 r.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży to już 22 instytucja artystyczna, która będzie współprowadzona przez MKiDN. Umożliwi to stabilne finansowanie instytucji z budżetu centralnego, w tym również przydzielanie jej dotacji celowych i inwestycyjnych, a więc zapewnienie lepszych perspektyw rozwojowych. Łącznie w ciągu ostatnich 8 lat resort kultury objął współprowadzeniem ponad 60 instytucji kultury – mówił, podczas uroczystego podpisania umowy, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

eatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczął swoją działalność w 1987 r. z inicjatywy jego ówczesnego dyrektora - poety Henryka Gały. Obecnie, od blisko 30 lat, sceną kieruje Jarosław Antoniuk. Z uwagi na to, że jest to jedyny teatr w Łomży, program instytucji adresowany jest do dzieci, młodzieży, a także dorosłych odbiorców. Rocznie gra około 300 spektakli, w których uczestniczy około 30 tysięcy widzów. Szef resortu kultury zwrócił uwagę na ważne i znane wydarzenie organizowane przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży – Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”.

Słowo „walizka” nawiązuje także do jednej z wielu misji Teatru, czyli do prezentowania dokonań poza granicami swojego regionu czy kraju. Warto zaznaczyć, że Teatr działa nie tylko w Łomży, ale także wystawia swoje sztuki w całej Polsce i za granicą – powiedział minister kultury Piotr Gliński.

Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślił, że podpisana umowa pozwoli na dalszy rozwój teatru. Za wsparcie podziękował dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk, zaznaczając, że jest ono "ogromnym wyróżnieniem i prestiżem" dla całej społeczności teatru.

To nam pomoże na budowaniu teatralnej tożsamości oraz pozwoli na rozwinięcie naszej działalności nie tylko w Łomży, ale również poza miastem – mówił dyrektor.

Zgodnie z umową o współprowadzeniu Teatru Lalki i Aktora w Łomży, Miasto Łomża zobowiązało się do wspierania Teatru kwotą co najmniej 2 300 000 zł, natomiast Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przekazywać środki w wysokości nie mniejszej niż 500 000 zł rocznie. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2026 roku z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

Zobacz też:Nowy mural z wizerunkiem Hanki Bielickiej w Łomży. Dzieło powstaje w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna