MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl. Zbiory Muzeum Ikon wzbogaciło się o dary z podlaskiej KAS. Przemytnicy stracili ikony i chorągwie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W środę, 15 lutego 2023 siedem XIX-wiecznych zabytków wzbogaciło inwentarz supraskiego Muzeum Ikon. Formalnie i nieodpłatnie ikony i chorągwie przekazał Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku (działał jako organ likwidacyjny mienia Skarbu Państwa).
W środę, 15 lutego 2023 siedem XIX-wiecznych zabytków wzbogaciło inwentarz supraskiego Muzeum Ikon. Formalnie i nieodpłatnie ikony i chorągwie przekazał Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku (działał jako organ likwidacyjny mienia Skarbu Państwa). podlaska KAS
W środę (15.02) Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przekazała Muzeum Ikon w Supraślu chorągwie procesyjne i ikony. Zabytki zatrzymane zostały podczas nielegalnego wywozu z kraju. Przedmioty zostaną wykorzystane jako uzupełnienie eksponatów muzealnych i będą służyć popularyzacji sztuki sakralnej prawosławia.

Ikony i fragmenty chorągwi procesyjnych przekazane przez podlaską KAS pochodzą z prowadzonego przez policję śledztwa dotyczącego nielegalnego wywozu tych przedmiotów za zachodnią granicę Polski. Uznane za dowody rzeczowe trzy ikony i cztery chorągwie procesyjne zostały przekazane "na przechowanie" do Muzeum Ikon w Supraślu będącego Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wobec zabytków został orzeczony przepadek na rzecz Skarbu Państwa, a w listopadzie 2022 roku dyrektor Muzeum Podlaskiego zgodził się wpisać te obiekty do inwentarza zbiorów.

Do zbiorów muzealnych przekazano ikony wykonane tradycyjną techniką tempery na drewnianym podobraziu z przedstawieniami Matki Bożej Bolesnej oraz Dwunastu Wielkich Świąt, a także ikonę Bożego Narodzenia namalowaną w technice olejnej na płótnie. Wśród przekazanych obiektów znajdują się również malowane obustronnie na płótnie wizerunki pochodzące z chorągwi procesyjnych. Trzy z nich przedstawiają Chrzest Chrystusa i wizerunki Matki Bożej Kazańskiej, a na czwartym fragmencie chorągwi widnieje Chrzest Chrystusa i wizerunek Włodzimierskiej Matki Bożej.

Czytaj również:

- Cieszę się, że te eksponaty trafiły właśnie do Supraśla i że będą uzupełnieniem posiadanej już przez Muzeum Ikon kolekcji którą od samego początku istnienia muzeum pomagamy współtworzyć - powiedział Wojciech Orłowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Muzeum Ikon w Supraślu planuje włączyć otrzymane eksponaty do swojej kolekcji, która stanowi jedną z najbogatszych i najciekawszych w Polsce. Ikony i chorągwie procesyjne będą mogły wzbogacić wyjątkową ekspozycję podlaskiej placówki, dającą możliwość poznawania prawosławnej sztuki sakralnej.

- Wśród przekazanych zabytków znajduje się Ikona Matki Bożej Bolesnej. Muzeum Ikon w Supraślu pomimo bogatych zbiorów nie posiadało tego typu przedstawienia Matki Bożej. Z pewnością postaramy się włączyć ten szczególny wizerunek do grupy przedstawień maryjnych prezentowanych na ekspozycji stałej – dodał dyrektor dr Waldemar Wilczewski.

Czytaj również:

Muzeum Ikon w Supraślu gromadzi dzieła sztuki prawosławia dzięki zakupom, przekazaniom konserwatorskim i darowiznom osób prywatnych. Warto podkreślić, że duża część zbiorów muzeum pochodzi z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przemytów. To tutaj znajduje się największa w Polsce – 1743 sztuki – kolekcja ikon, z których ok. 1300 zatrzymano podczas nielegalnych prób przewozu przez granicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Supraśl. Zbiory Muzeum Ikon wzbogaciło się o dary z podlaskiej KAS. Przemytnicy stracili ikony i chorągwie - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna