Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Pracownicy firmy zatrzymani za nielegalne składowanie odpadów (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W stercie śmieci znajdował się m.in. gruz, styropian, folia. Dla ukrycia procederu, śmieci były zasypywane żwirem
W stercie śmieci znajdował się m.in. gruz, styropian, folia. Dla ukrycia procederu, śmieci były zasypywane żwirem KMP Suwałki
Według ustaleń policjantów, śmieci były wywożone na teren dawnej żwirowni, a następnie zasypywane.

O udział w nielegalnym procederze podejrzewanych jest pięciu mężczyzn z wieku 29-67 lat. Zostali zatrzymani 8 sierpnia, część na miejscu zdarzenia, "na gorącym uczynku". W piątek zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Suwałkach, która stawiać będzie zarzuty.

Nielegalne wysypisko przy ul. Staniszewskiego. Kto wywoził tu tony gruzu? Inspektorat bada sprawę (zdjęcia)

Postępowanie w tej sprawie prowadzili policjanci suwalskiej komendy miejskiej, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. To oni operacyjnie ustalili miejsce nielegalnego składowania odpadów.

- Przedstawiciele jednej z firm, zajmujących się "biznesem odpadowym", wbrew przepisom wywozili gruz, styropian, folię oraz inne odpady na jedną ze żwirowni na Suwalszczyźnie. Tam śmieci były zasypywane żwirem - wyjaśnia podkomisarz Eliza Sawko z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach.

Czynności w sprawie trwają. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Studzianki. Pożar wysypiska śmieci gminy Wasilków gasi kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. DK19 zablokowana 24.08.2018 (zdjęcia, wideo)

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, składowisko znajdowało się na terenie żwirowni w gminie Jeleniewo. Śmieci mogły tam być wywożone nawet kilka miesięcy. Ile dokładnie odpadów tu trafiło? To jest wciąż przedmiotem analizy. Sprawę, prócz policji, bada inspektorat ochrony środowiska. Firma, której przedstawicieli zatrzymano, działała na terenie powiatu suwalskiego.

Ujawnienie procederu to efekt działań operacyjnych policjantów. Nierzadko korzystają jednak oni rówież z sygnałów od samych mieszkańców. Ci zgłoszenia mogą składać bezpośrednio na komisariacie lub za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To dosłownie mapa, na której za pomocą jednego „kliknięcia” kursorem myszki można zaznaczać miejsca, gdzie dochodzi do łamania prawa i uciążliwych społecznie zjawisk. Wśród kilkudziesięciu kategorii zdarzeń znajdują się m.in. akty wandalizmu, kłusownictwo, nielegalna wycinka drzew, wypalanie traw, dzikie kąpieliska, żębractwo oraz - właśnie - wysypiska śmieci. Jak wynika z podsumowania policji, w ub. roku mieszkańcy woj. podlaskiego nanieśli na KMZB prawie 64 tysiące zgłoszeń, z czego 62,5 proc. zostało potwierdzonych. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz przekraczanie dozwolonej prędkości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna