MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Krwiodawcy to święto tych, którzy pomoc mają we krwi. Podczas podlaskich obchodów uhonorowano najbardziej zasłużonych dawców

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Były medale, wyróżnienia i podziękowania. W piątek (14 czerwca) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim uroczyście świętowano Światowy Dzień Krwiodawcy.

Co roku 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to zostało zainaugurowane przez Światową Organizację Zdrowia, aby podnosić świadomość w zakresie potrzeby oddawania krwi i jej składników, podkreślić kluczowy wkład Honorowych Dawców Krwi, a także by wspierać działalność związaną z promocją i edukacją w zakresie honorowego krwiodawstwa.

W ramach podlaskich obchodów tego święta w piątek tym, którzy decydują się dzielić regularnie tym bezcennym darem, wręczono Odznaki Ministra Zdrowia Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Otrzymało je w sumie 40 dawców, którzy oddali min. 40 l krwi pełnej.

- Dziękujemy wam za to, że jesteście. Dziękujemy, że dzielicie się cząstką swojego ciała i ratujecie w ten sposób ludzkie życie i zdrowie. Mamy największą liczbę oddań krwi w przeliczeniu na mieszkańca w naszym kraju, prawie dwa razy większą niż w Unii Europejskiej. Jesteśmy z was dumni - zwracał się do zebranych w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim dawców prof. Marek Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku.

Wśród wyróżnionych odznaką dawców znalazła się m.in. Katarzyna Masłowska.

- Nie liczę, ile krwi już oddałam. Dlatego zaskoczyło mnie zaproszenie na to wydarzenie - przyznaje kobieta. - Pierwszy raz byłam dawcą gdy jeszcze byłam nastolatką. Wcześniej krwi potrzebowała moja siostra, która miała operację. I dostała ją wtedy od innych. Chciałam tak spłacić ten dług wdzięczności. A teraz oddawanie krwi to już nawyk. Robię to cały czas, regularnie od lat.

Podczas wydarzenia były też podziękowania dla pierwszego dawcy szpiku działającym przy RCKiK nowopowstałym Ośrodku Pobierającym oraz nagrody oraz dla dawców, którzy oddali najwięcej krwi.

Nie zabrakło również wyróżnień dla osób i instytucji współpracujących z Regionalnym Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Złote Krople otrzymali przedstawiciele m.in. Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, VIII LO w Białymstoku, OSP Rosochate Kościelne czy 18 Łomżyński Pułk Logistyczny. Kryształowe Dyplomy dostali m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, NZS Białystok oraz Białostockie Kluby Motocyklowe.

To wyróżnienie trafiło także do firm Viking Point, Unikat oraz JAMA-m Wszystko, które wspólnie zorganizowały już dwie edycje akcji "Bo płynie w nas życie".

- Nasza firma udziela się w akcjach pomocowych właściwie od początku jej istnienia. Wiadomo, krwi nie da się wyprodukować, dlatego też oddawanie jej jest tak ważne. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o możliwości zorganizowania akcji, stwierdziliśmy, że mamy miejsce i możliwości, by to zrobić. Pomyśleliśmy - czemu nie! Zawsze warto pomóc - przyznaje Aneta Sadowska z Viking Point

Już 29 czerwca na parkingu przed lokalem (ul. Zwycięstwa 10), w godz. 9.00-13.30, odbędzie się trzecia odsłona akcji.

- Poprzednie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Mam wrażenie, że nawet gdybyśmy postawili trzy czy cztery ambulanse, i tak byłoby ich za mało - podkreśla Katarzyna Dudel, pełnomocnik firmy Unikat Outlet i JAMA-m Wszystko. - Lubimy pomagać i motywować do tej pomocy innych. I serducho się raduje, gdy dzięki nam pojawiają się osoby, które decydują się oddać krew po raz pierwszy. Dlatego czekamy na kolejną edycję akcji z niecierpliwością.

Krwiodawcy otrzymają:

  • paczkę pełnowartościowych posiłków
  • na cały dzień od Viking Point
  • l bon o wartości 50 zł do Unikat Outlet
  • l bon o wartości 50 zł do do JAMA-m wszystko

W planach jest również słodki poczęstunek: wata cukrowa, popcorn, lemoniada oraz kawa.

Rekordowy rok

Ubiegły rok był dla RCKiK w Białymstoku rekordowy pod względem ilości oddanej krwi i jej składników. W 2023 r. odbyło się tu aż 79940 donacji krwi i jej składników. RCKiK jest również nadal ogólnopolskim liderem w ilości donacji na 1000 mieszkańców. W ubiegłym roku były to ponad 52 donacje na 1000 mieszkańców, przy średniej krajowej poniżej 40 donacji na 1000 mieszkańców.

Jak zostać Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi?

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi to tytuł, który otrzymuje się po oddaniu określonej objętości krwi. Tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi stopniuje się w zależności od ilości oddanej krwi. Po oddaniu 5 litrów (kobiety) lub 6 litrów (mężczyźni) krwi otrzymuje się tytuł III stopnia. Po oddaniu 10 litrów (kobiety) lub 12 litrów (mężczyźni) krwi otrzymuje się tytuł II stopnia, zaś po oddaniu 15 litrów (kobiety) lub 18 litrów (mężczyźni) krwi otrzymuje się tytuł I stopnia.

Warto pomagać

Krew oddawać warto przede wszystkim dlatego, że robiąc to można uratować komuś życie. Poświęcając godzinę swojego czasu i dzieląc się tym bezcennym darem, każdy z nas jest wstanie pomóc trzem osobom.

Oddawanie krwi, osocza czy płytek krwi ma w Polsce charakter honorowy, dobrowolny i bezpłatny. Za oddaną krew nie otrzymuje więc zapłaty, ale zyskuje kilka przywilejów i konkretnych korzyści.

Krwiodawca ma możliwość regularnego monitorowania stanu swojego zdrowia. Każda próbka krwi jest bardzo dokładnie badania: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dawca może dostać wszystkie wyniki badań, jeśli tylko zgłosi taką potrzebę w rejestracji. Ponadto przysługuje mu tzw. KrewKarta, czyli karta identyfikacyjna grupy krwi. Aby otrzymać legitymację z grupą krwi należy zgłosić się do RCKiK w Białymstoku lub Terenowego Oddziału w województwie podlaskim z jednym zdjęciem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna