MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionki wzmacniające coraz powszechniejsze. Koncerny zarobią kolejne miliardy dolarów

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Kolejne kraje decydują się na wprowadzenie szczepionek wzmacniających, a koncerny liczą na kolejne miliardy dolarów zysku.

Wzmacniające szczepionki przeciw Covid-19, które wprowadzają kolejne kraje, poza medycznym aspektem, przyniosą ich producentom kolejne miliardy dolarów. Skala zysku zależy od tego, jak dużą grupę społeczeństwa obejmie wzmacniająca szczepionka.

W USA postanowiono, że wzmacniające szczepionki Pfizera obejmą wszystkich Amerykanów w wieku 65 lat i starszych – wraz z dziesiątkami milionów młodszych osób, które są bardziej narażone na Covid-19 z powodu warunków zdrowotnych lub pracy.

Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

Takie szczepionki, w tym również preparaty Moderny i firmy Johnson & Johnson, będą zalecane szerszym grupom ludzi. W połączeniu ze stałym wzrostem początkowych szczepień, oznacza to ogromny wzrost sprzedaży i zysków, w szczególności dla Pfizera i Moderny. Prognoza dotycząca przychodów Moderny w 2022 roku wzrosła o 35 proc. od czasu, gdy Joe Biden przedstawił plan szczepień wzmacniających w połowie sierpnia.

Większość dotychczasowych szczepień w USA robiono preparatami Pfizera i Moderny. Zaszczepiono nimi odpowiednio 99 i 68 milionów ludzi. Johnson & Johnson jest trzeci z 14 milionami ludzi. Na razie nie wiadomo, ile osób skorzysta ze szczepionki wzmacniającej. Analitycy sądzą, że tylko te preparaty przyniosą w przyszłym roku 26 mld dolarów globalnej sprzedaży Pfizerowi i BioNTech oraz 14 mld dolarów Modernie, jeśli będą zalecane prawie wszystkim Amerykanom.

Firmy te mogą zarobić na wzmacniających szczepionkach również na tych, których początkowo szczepiono innymi preparatami. Wielka Brytania planuje takie szczepionki dla wszystkich po 50. roku życia i innych wrażliwych osób, a eksperci zalecili, by pierwszym wyborem był preparat Pfizera, a Moderna była alternatywą.

Wariant Delta (VoC N.1.617.2) koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto w Indiach pod koniec 2020 r., stał się odmianą dominującą na całym świecie, a od sierpnia 2021 r. również w Polsce. Liczba przypadków zakażenia nową wersją patogenu szybko rośnie, ponieważ jest bardziej zaraźliwa od wcześniejszych i mniej podatna na działanie przeciwciał, które zwalczają wirusa w organizmie. W przeciwieństwie do innych wariantów budzących obawy WHO, tzw. VoCs, takich jak Alfa, Beta i Gamma, ten mutant wywołuje ciężkie symptomy i powikłania, nigdy wcześniej nie utożsamiane z COVID-19. Mogą one wystąpić obok typowych dolegliwości związanych z infekcją. Sprawdź, czym koronawirus Delta różni się od wcześniejszych wariantów i jakie są objawy zakażenia tą wersją! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypo...

Moderna ma wygenerować w przyszłym roku 13 mld dolarów zysku ze sprzedaży wszystkich szczepionek, jeśli te wzmacniające będą szeroko stosowane. Szefowie Pfizera mówią o bardzo dobrym przyszłym roku, dodając, że tylko ze szczepionek wzmacniających firma uzyskałaby 7 mld dolarów zysku.

J&J i AstraZeneca mówią, że nie będą czerpać zysków ze swoich szczepionek podczas pandemii. W przypadku Pfizera i Moderny szczepionki wzmacniające mogą być bardziej opłacalne niż dawki oryginalne, bo odpadają koszty badań, które poniesiono, aby wprowadzić szczepionki na rynek. Szczepionki wzmacniające będą stanowić „prawie czysty zysk” w porównaniu z początkowymi dawkami, mówią specjaliści.

Producenci leków mówią, że szczepionki staną się głównym, powtarzalnym źródłem dochodów. Trwają prace nad szczepionkami przeciwko kolejnym wariantom Covid-19. Panuje opinia, że ludzie będą potrzebować corocznych szczepień, jak to ma miejsce w przypadku grypy.

Pfizer spodziewa się w tym roku przychodów z szczepionki przeciw COVID w wysokości 33,5 mld dolarów, co może się zmienić w zależności od wpływu dawek przypominających lub zastosowania szczepionek dla dzieci w wieku szkolnym. Dla porównania, zysk z najbardziej dochodowej szczepionki na świecie w ubiegłym roku, Prevnar13 Pfizera przeciw pneumokokom, wyniósł 5,8 mld dolarów .

Przyćmiłoby to również 19,8 mld dolarów zysku ze sprzedaży w ubiegłym roku leku AbbVie na reumatoidalne zapalenie stawów Humira, powszechnie uważany za najlepiej sprzedający się lek na świecie.

"Wirus Delta", czyli indyjski wariant koronawirusa przybiera na sile i coraz więcej mówi się o powrocie obostrzeń, a niektóre kraje już zdecydowały się wprowadzić pewne restrykcje. Lockdown to raczej ostateczność. Co zatem wprowadziły lub planują wprowadzić państwa w UE i poza nią oraz jakie są plany Polski?

Obostrzenia dla niezaszczepionych czy lockdown? Wariant Delt...

- To dobrze wróży rozwojowi szczepionek - zauważa Erik Gordon, profesor biznesu na Uniwersytecie Michigan. Szczepionki zwykle nie są tak opłacalne jak leczenie, ale sukces preparatów przeciwko Covid-19 może przyciągnąć więcej producentów i inwestorów. - Biznes szczepionkowy jest coraz bardziej atrakcyjny, co dla tych, którzy będą potrzebować preparatów, jest dobre – powiedział Gordon.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepionki wzmacniające coraz powszechniejsze. Koncerny zarobią kolejne miliardy dolarów - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna