MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szepietowo. Jesienne Targi Ogrodnicze i Targi Leśne już w ten weekend

(koci)
W najbliższy weekend w Szepietowie dostępne będą m.in. drzewka i krzewy we wszystkich kolorach jesieni
W najbliższy weekend w Szepietowie dostępne będą m.in. drzewka i krzewy we wszystkich kolorach jesieni Fot. W. Wojtkielewicz
Targi ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” oraz Targi Leśne „Las i My” już w najbliższy weekend (7 i 8 października) w Szepietowie. Będzie można kupić drzewka, krzewy, byliny, cebulki kwiatowe, a także wysłuchać wielu ciekawych wykładów.

Październik to najlepszy czas na robienie jesiennych nasadzeń. A największy w regionie wybór roślinności do ogrodów znajdziemy właśnie na targach ogrodniczych w Szepietowie. Już w najbliższy weekend będzie można kupić tutaj także sadzonki mniej znanych i mniej popularnych odmian drzewek owocowych, krzewów czy bylin.

– Przywiozę m.in. agrest bezkolcowy, śliwoczereśnie, czy moją autorską odmianę malin – Podlasie – zapowiada Mirosław Szymala, właściciel szkółki drzew owocowych w Siemiatyczach, stały bywalec szepietowskich targów.

W 2015 roku odmiana ta zdobyła w Szepietowie tytuł Hit targów. Jak podkreśla Mirosław Szymala, Podlasie ma większe owoce niż popularne odmiany malin: Polka i Polana. A owocuje od początku lipca aż do zimy.

Oczywiście nie może zabraknąć sadzonek starych odmian drzewek owocowych – jabłoni, grusz, śliw. Już od kilku lat cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi.

Właściciel siemiatyckiej Szkółki zauważa, że we wrześniu pogoda była bardzo dobra dla szkółkarzy ze względu na obfite opady deszczu. Natomiast październik to najlepszy czas na wykonanie nasadzeń.

Emilia i Mariusz Kotowscy, właściciele gospodarstwa ogrodniczego w Drozdowie do Szepietowa przyjadą pierwszy raz.

– Przywieziemy byliny, kwiaty wieloletnie oraz chryzantemy – mówi pani Emilia.

Tłumaczy ona, że teraz mamy najlepszy czas na to, by dokonać nasadzeń. Rośliny zdążą się zaaklimatyzować przed zimą, a wiosną pokażą na co je stać.

Warto odwiedzić także targi leśne „Las i my”. Widowiskowo zapowiada się „sztafeta drwali” – rywalizować będą zakłady usług leśnych. A konkurencje będą takie same jak podczas mistrzostw Polski oraz świata w tej dziedzinie. Do Szepietowa przyjedzie mistrz świata Walenty Durowicz z Białorusi (da półgodzinny pokaz).

Poza podczas targów leśnych odbędą się m.in. pokazy sokolnictwa, sposobów wabienia zwierzyny oraz przegląd sygnałów myśliwskich.

Program

SOBOTA, 7 października

  • godz. 10 – otwarcie targów
  • godz. 11 – konferencja: „Usługi leśne w lasach prywatnych” ; „Nadzór nad gospodarką w lasach prywatnych w Nadleśnictwie Rudka”; „Możliwości i ograniczenia świadczenia usług leśnych w lasach prywatnych”; „Zakłady Usług Leśnych, a lasy prywatne”; potencjał ludzki i sprzętowy polskich przedsiębiorców leśnych w kontekście jego wykorzystania przez prywatnych właścicieli lasów”; „Rynek usług leśnych w lasach prywatnych”

NIEDZIELA, 8 października

  • godz. 10 – „Sztafeta Drwali”
  • godz. 10 – Konferencja „Współczesne zagrożenia w polskim pszczelarstwie”
  • godz. 10 – „Wyznaczanie zbioru i traktowanie pozbiorcze jabłek”
  • godz. 11 – wykład: „Terapia w ogrodzie”
  • godz.12 – wykład: „Regionalizm i estetyzacja obszarów wiejskich”
  • godz. 12.30 – rozstrzygnięcie konkursów: Najatrakcyjniejsze stoisko, Najbogatsza oferta, Hit Targów Ogrodniczych, Hit Targów Leśnych „Las i My”
  • godz. 13 – ogłoszenie zwycięzców turnieju o „Srebrną Siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka i Sztafety Drwali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna