MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szokujące info: Rodzice Komorowskiej pracowali w stalinowskim aparacie bezpieczeństwa

uw
Anna Komorowska
Anna Komorowska
Jej rodzice to funkcjonariusze MBP, a później MSW, zwolnieni w 1968 r. na fali antysemickich czystek.

Rodzice Anny Komorowskiej pracowali w stalinowskim aparacie bezpieczeństwa, z którego oboje wylecieli w 1968 roku w wyniku antysemickich czystek - do takich informacji dotarła Gazeta Polska. Wszystko zostało dokładnie opisane w dokumentach IPN.

Żona prezydenta nigdy nie opowiadała za dużo o swojej rodzinie. Często z kolei wspominała o rodzinie męża. Póki co nie ma żadnej biografii Anny Komorowskiej, ale informacje które pojawiły się w mediach mogą to zmienić.

Dziadkowie Anny Komorowskiej ze strony matki, czyli Wolf i Estera Rojer przed wojną mieszkali w Warszawie. Hana Rojer, ich córka, straciła rodziców w czasie wojny. Zmieniła tożsamość, co nie uchroniło ją przed wywózką do Niemiec. Tam wyzwoliła ją armia amerykańska. Nie chciała jednak zostać na zachodzie Europy. Józefa Deptuła - bo tak nazywała się po zmianie tożsamości - wróciła do Białegostoku.

Tu przy pomocy kuzynki Anny Wojszelskiej (działaczki Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, później Polskiej Partii Robotniczej i pracownika Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie) załatwiła sobie pracę w nadzorowanym przez NKWD Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego.

Ojciec Anny Komorowskiej, Jan Dziadzia, już jako członek Polskiej Partii Robotniczej, skończył służbę wojskową w 1946 r., a dwa lata później napisał podanie o przyjęcie go do pracy w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego.

"Jan Dziadzia i Józefa Deptuła poznali się na przełomie 1949/1950, byli przykładem tzw. resortowego małżeństwa. I chociaż takie związki były zalecane, to funkcjonariusze MBP na zawarcie małżeństwa musieli uzyskać zgodę przełożonych" - pisze "Gazeta Polska". Gdy przełożeni z MBP wyrazili zgodę, Józefę Deptułę przeniesiono służbowo ze Szczecina do Warszawy. Oboje pełnili wysokie stanowiska w resorcie.

Anna Komorowska urodziła się 11 maja 1953 r. jako Anna Dziadzia. W 1954 r. jej ojciec złożył wniosek
o zmianę nazwiska - od 8 lipca 1954 r. Jan, Józefa i Anna nosili nazwisko Dembowscy.

Sytuacja drastycznie zmieniła się na początku 1968 r. Do MSW zaczęły napływać antysemickie donosy na rodziców obecnej Pierwszej Damy.

Ostatecznie, jak niemal wszyscy funkcjonariusze MSW, których dotknęła czystka antysemicka, zostali zwolnieni. W lutym 1968 r. z KSMO musiała odejść Józefa Dembowska.

Dostała wprawdzie pełne uposażenie emerytalne, ale to była mała pociecha dla 39-letniej emerytki. W kwietniu z MSW na takich samych warunkach i z takich samych powodów w stopniu podpułkownika został zwolniony z MSW ojciec Anny Komorowskiej.

W 1969 r. Anna Dembowska była uczennicą renomowanego liceum im. Tadeusza Rejtana na Mokotowie i należała do legendarnej drużyny harcerskiej, "Czarnej Jedynki". Podczas jednego z rajdów poznała harcerza Bronisława Komorowskiego, za którego wyszła za mąż w 1977 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna