Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Łomży. Podsumowanie kończącego się roku. Szpitalowi od 2019 roku udało zrealizować się projekty za 95 mln zł

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży podsumował 2023 rok.
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży podsumował 2023 rok. UMWP
Łomżyński Szpital Wojewódzki podsumował 2023 rok oraz zaprezentował plany na 2024. W tym roku zakładana jest też możliwość strat, ale przy rozliczeniu tzw. nadwykonań i jeszcze innych źródeł dochodów, działalność również może się zbilansować. Szpitalowi od 2019 roku udało się zrealizować projekty na ponad 95 milionów zł.

Podsumowanie 2023 roku

Jak poinformował dyrektor Jarosław Pokoleńczuk, plan inwestycyjny łomżyńskiego szpitala na ten rok zakłada wydatki przekraczające 30 mln zł. Szpitalowi od 2019 roku udało się zrealizować 36 zadań za łączną kwotę 95 mln zł. Pieniądze pochodziły głównie ze źródeł unijnych (31 mln), budżetu województwa (28), Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz ministerstwa zdrowia i różnego rodzaju fundacji (po 15 mln). Z własnych funduszy szpital przeznaczył ponad 5 mln.

To bardzo cieszy, ale mamy 22 oddziały stacjonarne. Remontowanie jednego rocznie to jednak trochę zbyt wolne tempo, bo niektóre już po prostu nie spełniają standardów. Mogę obiecać, że będziemy sięgać po wszelkie możliwe środki zewnętrzne – zadeklarował dyrektor Jarosław Pokoleńczuk.

Podczas spotkania podsumowującego miniony rok rada społeczna szpitala przyjęła sprawozdanie finansowe dotyczące bieżącej działalności. Poprzedni rok, w którym zanosiło się na stratę szpitala w wysokości około 38 mln zł, udało się zakończyć na lekkim plusie. W tym roku zakładana jest też możliwość strat, ale przy rozliczeniu tzw. nadwykonań i jeszcze innych źródeł dochodów, działalność również może się zbilansować.

Bardzo cieszy dobra kondycja szpitala i mocne wsparcie województwa – podkreślał przewodniczący rady społecznej Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

Dodatkowo rada postanowiła także zwrócić się do samorządów subregionu, którego mieszkańcy są przede wszystkim pod opieką szpitala w Łomży o udział finansowy w zakupie rezonansu.

Plany na 2024 rok

Pieniędzy wydaliśmy już dużo, potrzebujemy jeszcze więcej. Jedna z największych planowanych inwestycji to transgraniczny program z Ukrainą dotyczący kardiologii. Pilną potrzebą stał się zakup i urządzenie pracowni rezonansu magnetycznego. Nasz ma już 12 lat i jest coraz bardziej awaryjny. Ale to wydatek ponad 9 mln zł. Musimy też zmodernizować podstawowe instalacje na oddziale dziecięcym, a jeżeli już, to przeprowadzić także remont na większą skalę. Co roku odkładamy przebudowę parkingu, bo są pilniejsze sprawy, ale to też jest do zrobienia. Kontynuować chcemy także inwestycje w odnawiane źródła energii – wyliczał dyrektor Jarosław Pokoleńczuk.

na ostatniej w tym roku sesji sejmiku zapadła decyzja o dofinansowaniu szpitala w Łomży kwotą 1,5 mln zł na dokończenie prowadzonych remontów. Dodatkowo wicemarszałek Marek Olbryś podkreślał, że przyjęty budżet na zbliżający się rok jest korzystny dla ochrony zdrowia.

To 70mlnzł,w tym na wsparcienaszychgłównychszpitalijest40 mln, czyli o 5 więcej niż rok wcześniej. I mówię tu tylko o środkach budżetowych, a czym innymi są jeszcze dofinansowania z programów i wniosków z funduszy unijnych dla województwa. A może być to rok jeszcze nawet lepszy, bo mamy podstawy przypuszczać, że rekordowy i tak budżet, będzie szansa jeszcze zwiększyć– poinformował wicemarszałek Marek Olbryś.

Zobacz też:Łomżyńska Noc Sylwestrową 2023/2024. Sprawdź, kto wystąpi podczas wydarzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna