Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądała Akademia Przyrody w Hajnówce. Miasto złożyło wniosek o pozwolenie na budowę

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W części obiektu, obok recepcji, zostanie urządzone miejsce wystawiennicze, w którym będą prezentowane lokalne produkty.
W części obiektu, obok recepcji, zostanie urządzone miejsce wystawiennicze, w którym będą prezentowane lokalne produkty. Urząd Miasta Hajnówka
Lada chwila ruszą prace przy Akademii Przyrody, która jest sztandarowym projektem Hajnówki. Jej powstanie ma przyczynić się do rozwoju i rozwinięciu oferty turystycznej w miasteczku. Burmistrz Jerzy Sirak kupił na ten cel dobrze zlokalizowaną nieruchomość, jednak w czasie analiz specjalistów okazało się, że taniej będzie budynek dawnego hotelu zburzyć i wybudować Akademię Przyrody na nowo, niż go dostosować do obowiązujących norm przeciwpożarowych.

Lada chwila ruszą prace przy Akademii Przyrody, która jest sztandarowym projektem Hajnówki. Jej powstanie ma przyczynić się do rozwoju miasteczka i rozwinięcia jego oferty turystycznej. Burmistrz Jerzy Sirak kupił na ten cel dobrze zlokalizowaną nieruchomość, jednak w czasie analiz specjalistów okazało się, że taniej będzie budynek dawnego hotelu zburzyć i wybudować Akademię Przyrody na nowo, niż go dostosować do obowiązujących norm przeciwpożarowych.

Budynek hotelu za 3,5 mln

Dawny hotel Bartnik o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych został kupiony za 3,5 mln złotych, pieniądze pochodziły z funduszu norweskiego. Jednocześnie samorząd nabył prawo użytkowania wieczystego działek o powierzchni około hektara – wszystko w bardzo dobrej lokalizacji w pobliżu przystanku PKP i parku miejskiego, gdzie mają być utworzone inne turystyczne atrakcje. Jednak prace przy tej inwestycji od początku są opóźnione – najpierw powtarzany przetarg na dokumentację, później brak zgody Rady Miasta na zmiany w budżecie. Teraz inwestycja wreszcie zostanie rozpoczęta, jednak jak się okazuje nie będzie to przebudowa istniejącego hotelu na potrzeby edukacyjno-turystyczne, ale rozbiórka i budowa od nowa.

Kupiliśmy budynek, który został dopuszczony przez straż pożarną pod pewnymi warunkami i byłem przekonany, że można go po adaptacji, w pełni wykorzystać na potrzeby Akademii Przyrody. Przed zakupem oczywiście zleciliśmy wycenę biegłemu rzeczoznawcy i ta wycena była podstawą podjęcia decyzji. Od razu po zakupie ogłosiliśmy przetarg na wykonanie dokumentacji – tłumaczy Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. – Firma z Sopotu, która zwyciężyła w drugim postępowaniu przetargowym, przystąpiła do wykonania dokumentacji. Firma ta przeprowadziła również dodatkowe analizy specjalistów od budownictwa i z tych analiz wyszło, że koszt dostosowania tego obiektu do obecnie obowiązujących norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jest tak duży, że jest to ekonomicznie nieopłacalne i lepiej myśleć o budowie, niż przebudowie.

Radni nie są zadowoleni

Opozycja w Radzie Miasta zarzuca burmistrzowi samowolny zakup i wyrzucenie pieniędzy w błoto, ponieważ budynek był drogi i nie nadaje się do przebudowy.

Dzisiaj już wiemy, że budynek po byłym hotelu Bartnik trzeba zburzyć - mówi Maciej Borkowski, radny niezależny. - Ale za ile postawimy nowy to już nie wiemy. Nie wiemy na ile będziemy musieli obciążyć przyszłe budżety miasta.

Teraz jeśli zburzymy ten obiekt, to będzie najdroższa działka, 3,5 miliona na potencjalną, przyszłą akademię przyrody – dodała radna Jadwiga Dąbrowska.

Burmistrz Sirak zaznacza, że najważniejszą sprawą przy zakupie nieruchomości była sprawa lokalizacji w centrum miasta.

Wszyscy eksperci mówili, że jeśli Akademia Przyrody ma być w Hajnówce to tylko w tym miejscu i stąd decyzja o zakupie. Poza tym nieruchomość ta jest wpisana w koncepcję nowego centrum Hajnówki w ramach projektu „Hajnówka Od Nowa. Zielona Transformacja” – mówi Sirak. – Należy też mieć na uwadze możliwości dokupienia przyległych działek w przyszłości.

Budowa Akademii będzie podzielona na etapy

Władze miasta zapewniają, że budowa będzie odbywała się etapami, a środki na poszczególne prace będą systematycznie pozyskiwane.

W tej chwili przygotowujemy wniosek o dodatkowe finansowanie, bo są środki rezerwowe i szansa na zdobycie dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie tego pierwszego etapu. Dwa miliony mamy także z Polskiego Ładu - mówi Jerzy Sirak i przyznaje – Jest to jednak bardzo duże wyzwanie, bo musimy te prace wykonać do końca przyszłego roku.

Cały budynek będzie miał powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 1 026 m², a zlokalizowany zostanie w północno-wschodniej części działki, w miejscu, które obecnie jest nieużytkowane. Niedokończony obiekt, który znajduje się obecnie na tym terenie, zostanie rozebrany.

Projekt architektoniczno-budowlany do pierwszego etapu jest już gotowy, a miasto złożyło wniosek o pozwolenie na budowę. Wewnątrz budynku znajdować się będzie 30 pokoi dwuosobowych oraz jeden pokój jednoosobowy przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością. W części obiektu, obok recepcji, zostanie urządzone miejsce wystawiennicze, w którym będą prezentowane lokalne produkty. Ponadto, w budynku znajdować się będzie także sala warsztatowa, w której organizowane będą warsztaty i szkolenia związane z tematyką przyrodniczą.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna