Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiego pogrzebu jeszcze nie było. Czy dziecko będzie zbawione?

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
– To będzie miejsce, w którym rodzice będą mogli pomodlić się za utracone dziecko – mówi ks. Jacek Kotowski. – Staraliśmy się ponad dwa lata o to, by taki grób powstał – dodaje.
– To będzie miejsce, w którym rodzice będą mogli pomodlić się za utracone dziecko – mówi ks. Jacek Kotowski. – Staraliśmy się ponad dwa lata o to, by taki grób powstał – dodaje.
Utracone też są godne szacunku.

Granitowy pomnik

Granitowy pomnik

Grób Dzieci Utraconych mieści się na cmentarzu komunalnym przy ul. Przykoszarowej. Ma 20 mkw. powierzchni i jest wysoki na trzy metry. Ściany kaplicy przypominają ramiona matki, obejmującej szczątki dzieci. Do końca maja pomnik zostanie pokryty granitowymi płytami. Do października zamontowane zostaną również dwa pomniki aniołów z piaskowca. Z brązu zostaną zaś wykonane napisy, w jakim czasie dzieci utracono.

Rodzice, którzy stracili dziecko przez poronienie pytają mnie gdzie jest jego dusza, czy dziecko będzie zbawione - opowiadał podczas wczorajszej konferencji ks. Jacek Kotowski, kierownik Diecezjalnej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Łomży - Pamiętam ich łzy, które świadczą o tym, że faktycznie opłakują stracone dziecko.

Właśnie z inicjatywy ks. Kotowskiego powstaje na cmentarzu komunalnym Grób Dzieci Utraconych. Łomża jest jednym z kilku miast w Polsce, w którym jest takie miejsce. Pierwszy pogrzeb nienarodzonych dzieci z Diecezji Łomżyńskiej odbędzie się 9 czerwca o godz. 9.30. w Parafii pw. Bożego Ciała w Łomży.

- Będzie to świadectwo szacunku dla życia tych dzieci - podkreśla ks. Kotowski.

Teraz mogą je pochować
Jak podaje duszpasterz, szacunkowo w ciągu roku w Łomży, Kolnie, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem dochodzi do 500 przypadków poronień. Jednak rodzice mają prawo do pochówku dziecka dopiero od kilku lat.

W 2002 r. wprawdzie weszło w życie rozporządzenie mówiące, że zwłoki dzieci nienarodzonych można chować na wniosek uprawnionej osoby. Jednak problemem było ustalenie, od którego momentu ciąży można szczątki traktować jak ciało.

- W 2007 roku, pod rządami ministra Religi, zaistniało rozporządzenie, które mówi, że każde poronienie, bez względu na czas trwania ciąży, należy traktować jako zgon - wyjaśnia dr Krzysztof Dach, szef Zakładu Patomorfologii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Mimo że od pięciu lat można dokonać pogrzebu dzieci utraconych, w Łomży nie istniało miejsce, w którym mogłyby one spocząć. Krzysztof Dach 15 lat temu wykupił teren na jednym z łomżyńskich cmentarzy, na którym składano szczątki, ale jak przyznaje sam lekarz, był to pochówek bez ceremonii.

- Teraz księża mogą już odprawić pogrzeb takiego dziecka. Nie będzie również potrzebna ofiara - mówi ks. Kotowski. - W lutym ub. roku biskup Stanisław Stefanek wydał dekret zakazujący w naszej diecezji tak zwanych pokropków (obrzęd pogrzebowy dziecka nieochrzczonego - przyp. red.).

Ks. Kotowski złożył także wniosek do prezydenta Łomży o prawne uregulowanie takiej ceremonii. Rada miasta dziś na sesji będzie ten wniosek rozpatrywała. Jeśli radni przyjmą uchwałę, Łomża będzie drugim po Koszalinie miastem w kraju, które będzie miało prawnie zabezpieczone takie pogrzeby: kremację zwłok, ich przewóz itd. Pogrzeby dzieci utraconych będą się u nas odbywały dwa razy w roku. Chowane będą szczątki, po które nikt się nie zgłosił. Rodzice nawet po latach będą mogli dowiedzieć się w szpitalu, czy ich dziecko spoczęło w tej kaplicy.

Część matek wyprawiała pogrzeby
- Każda pacjentka, która poroniła jest informowana o możliwości pochowania dziecka - tłumaczy dr Leszek Poppe, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego łomżyńskiego szpitala.

I jak dodaje, to czy kobiety się na to decydują jest sprawą bardzo indywidualną. Jednak decyzję o pogrzebie straconego dziecka podejmuje większość pacjentek, u których ciąża była już widoczna i pojawiła się więź z dzieckiem. Rodzice chcący pochować utracone dziecko muszą wystąpić w szpitalu o wydanie ciała.

Jeśli znana jest płeć, wystawiany jest akt urodzenia martwego dziecka (wówczas można się ubiegać o zasiłek pogrzebowy), a w przeciwnym przypadku - karta zgonu do celów pochówku.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna