Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Talent" musi zaakceptować prezydent Ostrołęk

(pola)
Tuż po wakacjach rozpocznie się wdrażanie w ostrołęckich szkołach programu pracy z dziećmi zdolnymi "Talent". Zgodnie z założeniami pomysłodawców, w mieście powstanie m.in. Ostrołęcki Ośrodek Informacyjno-Konsultacyjny ds. Dzieci Szczególnie Uzdolnionych oraz Zespół Wspierania Uzdolnień. Program ten będzie kontynuacją statutowych obowiązków szkoły - ma "odkryć" nowe talenty oraz wspierać te, które już się wyłoniły. Aby "Talent" został wdrożony do szkół, musi zostać zaakceptowany przez prezydenta Ostrołęki,Ryszarda Załuskę oraz radnych miasta.

O programie "Talent" pisaliśmy już w marcu br. Przypomnijmy: na początku roku zawiązała się w Ostrołęce grupa nauczycieli i pracowników oświaty, która miała określić cele programu pracy z dzieci szczególnie uzdolnionymi.
- Gdyby w Ostrołęce powstała odpowiednia placówka znanoby niejednego geniusza z naszego miasta - mówili nam w marcu Beata i Krzysztof Kurapiewicz, rodzice 7,5-letniego Oskara, który w wieku 3,5 lat miał już za sobą swój pierwszy "wykład" na temat meteorytów w olsztyńskim planetarium. Podobnego zdania była Irena Stolarczyk, mama 5-letniego matematyka Szymona. Jej zdaniem dzieci zdolne rozsławiłyby Ostrołękę w Polsce.
- Ponadto praca z dziećmi zdolnymi nie pozwoli zmarnować ich talentów - podkreślała Katarzyna Walkiewicz, mama 8,5-letniego Dawida, którego pasją są języki obce.
Do pracy nad programem włączyli się nauczyciele oraz pracownicy ostrołęckich placówek oświatowych. W dokumencie uzasadniającym stworzenie programu "Talent" czytamy: - Z dotychczasowych obserwacji wynika, ze na terenie miasta Ostrołęka są dzieci szczególnie uzdolnione, a pełny i rzeczywisty rozwój ich talentu wymaga wsparcia nie tylko ze strony szkół i przedszkoli, ale również włączenia w ten proces środowiska lokalnego".
Stawiamy na talent
Zgodnie z założeniami programu nauczania, dzieci zdolne mają szansę na indywidualny tok nauczania lub indywidualny program nauczania w szkołach. Program "Talent" ma być zatem kontynuacją oraz rozwinięciem statutowych działań szkoły.
- Całe cywilizacje współczesne powstały dzięki talentom, ich promowaniu oraz stworzeniu im warunków do rozwoju - mówi dr Janusz Gołota, dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Ostrołęce, pomysłodawca programu "Talent".- Jest on wzmocnieniem i rozwinięciem tego, co w szkołach już się robi. Liczymy jednak na pozyskanie kolejnych specjalistów, którzy uwierzą w "Talent" i będą go chcieli wdrażać.
W ubiegłym roku szkolnym dwójka uczniów w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce uczyła się wg indywidualnego programu nauczania. Natomiast w tym roku I LO wystąpiło o zaakceptowanie indywidualnych programów nauczania dla trzech uczniów tej szkoły. Przygotowywany jest też program nauczania indywidualnego dla jednego dziecka w wieku przedszkolnym.
- Dużo tutaj zależy od nauczycieli i rodziców - przypomina Janusz Gołota. - Chcemy, aby ten program pozwolił utalentowanemu dziecku wykorzystać i pomnożyć dar, jakim jest uzdolnienie. Będziemy też uważać, aby dzieci zdolne nie straciło swojej młodości.
Warszawa nas poparła
Podobne programy są prowadzone m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Program z Ostrołęki już został pozytywnie zaopiniowany przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. W sierpniu twórcy programu otrzymają w tej sprawie pismo od Mirosławy Partyki, nauczyciela-konsultanta z Centrum. Dzięki tej opinii program będzie mógł być oceniony przez pracowników ostrołęckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz przez Radę Miejską i prezydenta Ostrołęki, Ryszarda Załuskę. Ponadto pracownicy oświaty będą dążyć, aby w przyszłym roku nie zabrakło w budżecie miasta pieniędzy na kontynuację i rozszerzanie działań w zakresie edukacji dzieci zdolnych.
- Traktuję talent tych dzieci jako dar dla całej społeczności - podkreśla dr Janusz Gołota. - Dlatego mam nadzieję, że ten program pomoże rozwijać talent choć kilku naszych wielkich skarbów. Skończyły się czasy, kiedy węgiel i stal decydowały o bogactwie narodu. Dziś tym bogactwem jest dziecko zdolne...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna