Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie nasz pomnik-symbol!

Paweł Lisiecki [email protected]
Jerzy Lipiński z grupą społeczników chce wybudować pomnik łomżyńskiego jelonka, którego można zobaczyć m.in. na breloczkach
Jerzy Lipiński z grupą społeczników chce wybudować pomnik łomżyńskiego jelonka, którego można zobaczyć m.in. na breloczkach
Łomża już wkrótce dołączy do grona miast, które mogą poszczycić się pomnikiem-symbolem.

Dlaczego jeleń?

Dlaczego jeleń?

Jeleń stał się herbem Łomży w XV w. Zgodnie z legendą w lasach wokół Łomży polował król Władysław Jagiełło. Po zabiciu jednego jelenia, król chciał ruszyć w pogoń za drugim. Ale wtedy drogę zastąpił mu chłopiec imieniem Cieszko, który ostrzegł króla, że może to być zasadzka. Mówił prawdę. W krótkiej walce padło 10 Krzyżaków. Książe Janusz I Mazowiecki po tym wydarzeniu nadał Łomży prawa miejskie i ustanowił herb królewski jeleniem w skoku.

Kopenhaga i Warszawa mają swoje syrenki, Mikołajki rybę, a Gdańsk - pomnik Neptuna. Również Grupa społeczników nad brzegiem Narwi zamierza wybudować postument w kształcie jelenia skaczącego przez nadnarwiańskie kamienie.

Jeleń na bulwarach
Idea wybudowania pomnika w kształcie jelenia skaczącego po nadbrzeżnych kamieniach powstała podczas spotkania w Wyższej Szkole Agrobiznesu.

- Tu nawet nie chodzi o żadne ambicje, gdyż jest wiele pomników związanych z konkretnymi miastami - tłumaczy Jerzy Lipiński, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Łomżyńskiej. - Nasz pomnik ma być radosny i będzie poświęcony naszemu miastu, naszym mieszkańcom.

Naturalnej wielkości postument stanąłby na bulwarach lub w okolicy mariny.

- Nasz herb ściśle związany jest z Narwią i dlatego uważamy, że będzie to idealne miejsce na powstanie pomnika - podkreśla Lipiński. - Wydaje nam się także, że po wybudowaniu, pomnik będzie cieszył się nie mniejszą popularnością od "Ławeczki Hanki Bielickiej", która jest swoistą marką Łomży i jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów naszego miasta.

Miasto mówi "Tak"
Pomysł wybudowania pomnika spodobał się władzom Łomży, które wstępnie zapowiedziały wsparcie inicjatywy.

- Jest to nowy pomysł i będziemy się musieli dokładnie zapoznać z projektem - podkreśla prezydent Mieczysław Czerniawski. - Jeżeli jednak będzie on komponował się z małą architekturą, która już jest zaplanowana dla bulwarów i będzie tam budowana, to dlaczego nie.

Społeczna budowa
Budową pomnika zajmie się powstający właśnie komitet społeczny.
- Zapraszamy wszystkie organizacje społeczne i osoby prywatne do wsparcia naszej inicjatywy - mówi Lipiński.

Głównym zadaniem komitetu będzie zbieranie funduszy na budowę pomnika. Jak zapewniają autorzy inicjatywy, niezbędnych środków nie będą szukać w budżetach samorządów. Komitet zajmie się także przygotowaniem projektu postumentu.

- W najbliższym czasie zwrócimy się z prośbą do Michała Selerowskiego, autora "Ławeczki Hanki Bielickiej" o przygotowanie do wyboru kilku projektów pomnika - informuje Lipiński. - Kiedy już je otrzymamy, to niewykluczone, że zorganizujemy społeczne konsultacje i poprosimy łomżyniaków o wypowiedzenie się na ich temat.

Prace przygotowawcze do budowy pomnika powinny zakończyć się do czasu wybudowania bulwarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna