To jest miejsce na urlop!

Dorota Naumczyk [email protected]
Cudowne rozlewiska Biebrzy
Cudowne rozlewiska Biebrzy Autor
Udostępnij:
Region. Sześć atrakcji turystycznych województwa podlaskiego walczy o certyfikaty, dwie kolejne o ogólnopolską promocję o wartości 720 tys. zł. A "Współczesna" proponuje, żeby to Czytelnicy wybrali wymarzone miejsce na urlop.

Szansę na ogólnopolską promocję ma siedmiodniowa wycieczka rowerowa po Puszczy Białowieskiej "Wśród Żubrów" oraz Szlak Tatarski. Obie imprezy są bardzo atrakcyjne i śmiało mogą stanowić turystyczną reprezentację naszego regionu.

Wśród Żubrów

- pod takim hasłem zostanie zorganizowana siedmiodniowa wycieczka rowerowa po Puszczy Białowieskiej. Trasy są tak dobrane, aby uczestnikom pokazać najciekawsze zakątki puszczy, zaznajomić ich z przedstawicielami "leśnych" zawodów, zaprezentować kulturę, obyczaje, historię i religię naszego regionu.

Wycieczka obejmuje zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży, rezerwatu ścisłego i pokazowego różnych zwierząt, "Królestwa bobrów", tropienie żubrów, wizytę u pszczelarza i spływy kajakowe po Narewce. Codziennymi atrakcjami są wycieczki rowerowe po puszczy przez rezerwaty przyrody (np. Rezerwat Hwoźna, Olszanka Myśliszcze, Michnówka) oraz ciekawe ścieżki edukacyjno-przyrodnicze (takie jak: "Żebra żubra", "Puszczańskie Drzewa", "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich" czy też "Miejsca Mocy"), na których można spotkać dzikich mieszkańców puszczy.

Szlak Tatarski

jest drugim kandydatem do tzw. Złotego Certyfikatu, czyli może liczyć na ogólnopolską promocję. Prowadzi on przez ziemie zamieszkane przez licznych niegdyś polskich Tatarów. Zaczyna się w Białymstoku i Sokółce, a wiedzie przez Krynki, Szyszki, Bohoniki, Górany - aż do Kruszynian. W programie wycieczki jest zwiedzanie Arboretum w Kopnej Górze, Muzeum Ziemi Sokólskiej z kolekcją tatarskich eksponatów, Muzeum Historycznego w Białymstoku z ekspozycją orientalnych pamiątek, meczetów w Bohonikach i Kruszynianach oraz "Tatarskiej jurty", w której można skosztować tradycyjnego pierekaczewnika i tatarskich kołdunów. Po drodze można też zobaczyć Czarną Wieś Kościelną ze Szlakiem Rękodzieła Ludowego oraz Wasilków ze Świętą Wodą.

Bugiem z Bogiem

Główne atrakcje tej nadbużańskiej imprezy to spływy kajakowe rzeką Bug na trasie Mielnik - Drohiczyn oraz piesze i rowerowe wycieczki kulturoznawcze. A do zwiedzania jest tam co niemiara: ostatnia dzika rzeka Europy, Święta Góra Grabarka (miejsce kultu religijnego i pielgrzymek nie tylko wiernych prawosławnych), piękny Mielnik (zwiedzanie kopalni kredy, Rezerwatu Uszeście, Góry Zamkowej) i wreszcie Drohiczyn - siedziba biskupa i miejsce wizyty papieża Jana Pawła II.

Augustów - kocham to miasto

Ten projekt turystyczny to kilka szlaków kajakowych i rowerowych. Kto zdecyduje się spędzić urlop w rejonie Augustowa, będzie miał okazję popłynąć kajakiem wzdłuż rzeki Czarna Hańcza, a potem Kanałem Augustowskim - jednym z najbardziej znanych szlaków kajakowych w kraju (w sumie około 100 km, czyli trzeba na to przeznaczyć 5-6 dni). Można też wybrać szlak kajakowy Rospudy, która czasami wygląda jak górska rzeka. Natomiast miłośnicy dwóch kółek mogą zdecydować się na szlak rowerowy wokół Jeziora Białe i Studzieniczne. Jest też coś dla wielbicieli jazdy konnej: Nadleśnictwo Augustów wytyczyło 88 km tras w leśnych i łąkowych krajobrazach - włącznie z 400-metrową przeprawą wodną.

Coś dla siebie znajdą też "leniwce" - mogą skorzystać z usług Żeglugi Augustowskiej i wybrać się na rejs statkiem lub gondolą. Wielbicielom silnych wrażeń polecamy zabawę na wyciągu nart wodnych.

Na okrągłej łodzi

Regaty Żaglowych Łodzi Okrągłych na jeziorze w Kuklach to 3-dniowa impreza integracyjna dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi, która odbywa się co roku. Żaglowe łodzie okrągłe są jedynymi tego typu na świecie, a jezioro Pomorze to jedyny akwen, na którym odbywają się tego typu zawody. Żeglowanie na okrągłych łodziach nie wymaga żadnych uprawnień. W programie regat, poza pływaniem, są też ogniska żeglarskie i pokazy teatru Ognia.

Piątka znad Biebrzy

Takim hasłem określiła się grupa gospodarstw agroturystycznych, która proponuje gościom nie lada atrakcje: spływy po Biebrzy tratwami, kajakami, canoe, pokazy wypieku sękacza wraz z degustacją, wędkowanie, spacery ścieżkami przyrodniczo-edukacyjnymi, a także rajdy rowerowe, biebrzańskie safari, grzybobranie i... rehabilitację.

Białowieski Szlak Turystyczny

- to szereg ciekawych miejsc połączonych ze sobą wytyczoną trasą: od Narwi, przez Hajnówkę, Budy, Teremiski i Starą Białowieżę. Na tablicach stojących na szlaku umieszczone są mapy oraz informacje o atrakcjach w języku polskim i angielskim wraz z rysunkami i rycinami. Trasa szlaku plecie się wśród zabytków architektonicznych i pięknej puszczańskiej przyrody.

Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów

Na opisanym już tatarskim szlaku znajduje się impreza zwana Festiwalem Kultury i Tradycji Tatarów Polskich w Kruszynianach. Organizatorzy proponują m.in.: strzelanie z łuku, jazdę konną, naukę tańców tatarskich, ogniska z pieczonymi jagniakami, pokazy filmów o Tatarach i występy tatarskich zespołów. Hulaj dusza!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiesmask
Natura 2000 na Narwi przy Łomży
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie