MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To rewolucja w skali kraju. Grube miliony na e-Zdrowie

Paweł Chojnowski [email protected]
Nowy system pozwoli na prowadzenie dokumentacji pacjenta w formie elektronicznej. Sekretarka medyczna Marzanna Bronowicz ocenia, że dzięki temu odbywa się to sprawniej i szybciej.
Nowy system pozwoli na prowadzenie dokumentacji pacjenta w formie elektronicznej. Sekretarka medyczna Marzanna Bronowicz ocenia, że dzięki temu odbywa się to sprawniej i szybciej. P. Chojnowski
Zdalny dostęp do dokumentacji medycznej przez internet? Taką możliwość wkrótce będą mieli i pacjenci, i lekarze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, a także 25 innych podmiotów leczniczych w województwie podlaskim.

- To jest rewolucja w skali kraju - mówi o wprowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej dyrektor łomżyńskiej placówki Krzysztof Bałata. - Województwo podlaskie jest pionierem we wdrażaniu tego rozwiązania - podkreśla.

Kosztowny krok w przyszłość

Jak większość technicznych nowinek, również Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie swoje będzie kosztował. Ile? Łącznie w całym województwie 62 miliony złotych, z czego na szpital w Łomży przeznaczono ponad 3 mln 323 tys. zł.

Wczoraj Jacek Piorunek, członek Zarządu Województwa Podlaskiego przedstawił w łomżyńskim szpitalu założenia tego projektu, który jest jedną z trzech wielkich inicjatyw teleinformatycznych w województwie (obok budowy 852 km sieci światłowodowej i wdrażania e-Administracji za 75 mln zł).

- Dofinansowanie unijne na wdrożenie systemu wynosi 85 proc. - podkreśla Piorunek. - System jest otwarty na wszystkich świadczeniodawców. Brakuje w nim co prawda elektronicznej karty pacjenta, ale NFZ taki system buduje i e-Zdrowie będzie z nim kompatybilne.

Jak dodaje, system ułatwi też administrowanie placówkami przez organy prowadzące. Na bieżąco będzie wiadomo, gdzie są straty, szybciej będzie można reagować na kłopoty szpitali.

Część szara i część biała

Najdroższe w całym projekcie będzie oprogramowanie, szacowane na ponad 50 proc. wartości projektu (trwa szukanie wykonawcy). Całość będzie gotowa na przełomie 2014 i 2015 r. Ale już teraz podlaskie placówki wzbogaciły się o nowy sprzęt. Szpital Wojewódzki w Łomży dostał długo wyczekiwane komputery (85 zestawów), trzy laptopy, skaner, 30 czytników kodów kreskowych z opasek identyfikacyjnych pacjentów i 12 drukarek takich opasek - o łącznej wartości 337 tys. zł.

W sierpniu modernizowana zaś będzie tu serwerownia i montowane okablowanie (koszt wyniesie 126 tys. zł).

- Projekt uporządkuje naszą bazę informacji. W tzw. części szarej ułatwi prowadzenie księgowości, rozliczenia z NFZ. Piętą achillesową szpitali jest bowiem terminowość rozliczeń z Funduszem. Teraz spotykamy się z tym, że pacjent jest już wyleczony, a dokumentacja zalega gdzieś na oddziałach - tłumaczy dyrektor Bałata. - Część biała związana jest z ruchem pacjentów od momentu rejestracji do wyjścia ze szpitala. Pozwoli to skrócić czas obsługi pacjenta.

Choroby na monitorze

Papierowa dokumentacja odchodzi więc do lamusa. Lekarze będą mieli wgląd w historię chorób zza biurka A pacjent? Docelowo ma mieć możliwość rejestracji do specjalistów przez stronę www (zapewne będą to wrotapodlasia.pl), obejrzy też swoją dokumentację medyczną i dowie się o zbliżających się terminach badań, akcjach profilaktycznych itp.

W Łomży do projektu przystąpiły ponadto: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ (trafił tu sprzęt za blisko 62 tys. zł) oraz Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień (dostali komputery o wartości 11 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna