Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne wiejskie wesele na żywo

(azda)
A. Zdanowicz
Swaty, robienie korowaja, wykupywanie ślubnej koszuli oraz wiele innych obrzędów weselnych zapisanych w tradycji podlaskiej wsi można było obejrzeć w Muzeum Małej Ojczyzny w Bielsku Podlaskim.
Tam po majowuj rosiTradycyjne podlaskie wesele w Muzeum Malej Ojczyzny w Bielsku Podlaskim

Tradycyjne wiejskie wesele

Inscenizacja odbyła się 30 maja 2009 roku w ramach festynu "Tam po majowuj rosi". Część widowiska (swaty, pieczenie korowaja, wieczór panieński) rozegrała się w tradycyjnej wiejskiej chacie. Oglądać je można było przez okna domu. Rozmowy i pieśni słychać było dzięki nagłośnieniu.

Prezentowane obrzędy pochodzą z tradycji podlaskich wsi. Przed laty tak właśnie wyglądały wiejskie wesela:

Swaty
Do domu panny młodej przychodzą swaci i przekonują rodziców do wydania córki. Jeśli ci się zgadzają uzgadniane są szczegóły wesela. Początkowo goście nie mówią wprost o celu wizyty. Zamiast mówić o swataniu twierdzą, że przyszli kupić jałówkę (młodą krowę).

Korowaj
Kobiety pieką weselnego korowaja. Jest to słodkie ciasto podawane później weselnikom. Pieczenie odbywa się w domu panny młodej przy akompaniamencie śpiewów. Po upieczeniu korowaja błogosławią go rodzice panny młodej. Później jest on zdobiony wstążkami, kwiatami i gałązkami drzew. Podczas ozdabiania korowaja panny wróżą, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż.

Wykupywanie "soroczki"
"Soroczka: to jest koszula weselna szyta przez pannę młodą. Musi ją wykupić pan młody. Środkiem płatności jest zazwyczaj alkohol.

Wieczór panieński
Odbywa się w domu panny młodej. Biorą w nim udział panny z całej wsi.

Zapraszanie gości
Panna młoda w towarzystwie druhen, przy akompaniamencie pieśni. Zaprasza wszystkich na swoje wesele.

Przygotowania panny młodej
Tuż przed weselem panna młoda jest czesana i ubierana przez druhny. Później klęka przed ikoną Matki Boskiej i przyjmuje błogosławieństwo od rodziców.

Wesele
Biorą w nim udział wszyscy mieszkańcy wsi i rodzina. Przy muzyce i pieśniach zabawa trwa trzy dni. Każdy z gości w ramach prezentu daje parze młodej pieniądze.

Wszystkie te obrzędy wykonywali mieszkańcy Bielska Podlaskiego wśród nich dzieci i młodzież. Weselnikom grały i śpiewały zespoły z Podlasia, Białorusi i Łotwy: m. in.:"Żemerwa" z Bielska Podlaskiego, "Wereńka" ze Stachowa (Polesie stolińskie, Białoruś) oraz zespół "Rada" z Mińska (Białoruś). Festyn przyciągnął liczną publiczność. Przybyli nie tylko mieszkańcy Bielska, ale wielu innych miejscowości z całej Polski i zagranicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna