Spis treści
Podejrzane zamiany na skórze okazały się objawami biblijnej choroby
Dwudziestoletni mężczyzna pochodzący z Teksasu zgłosił się do kliniki dermatologicznej w USA w celu oceny pierścieniowych zmian skórnych, które pojawiły się najpierw na prawej kostce, a następnie na innych obszarach ciała w okresie ostatnich trzech miesięcy.
Pacjent zgłosił też drętwienie i parestezje – nieprzyjemne odczucia, przypominające mrowienie, zmiany temperatury skóry lub „przebiegnięcia prądu” w obszarach skóry dotkniętej zmianami. Wystąpiła u niego także niezdolność do pełnego wyprostowania palców.
Pacjent nie przyjmował wcześniej żadnych leków na receptę ani suplementów ziołowych, wyemigrował do USA z Samoa 4 lata wcześniej. Na ciele miał liczne tatuaże.
Mężczyzna miał obustronnie wyczuwalne pogrubione nerwy uszne i łokciowe. Wystąpiły u niego także objawy, takie jak:
- szponiasta ręka (wygięte palce),
- obustronne opadanie stopy,
- zmniejszone czucie temperatury na obszarze płytki nazębnej.
Testy laboratoryjne wykluczały kolejne choroby. Ostatecznie, badanie skóry potwierdziło, że za objawami stoi zakażenie bakterią Mycobacterium leprae, odpowiedzialną za trąd. Po potwierdzeniu diagnozy wdrożono odpowiednie leczenie oraz przeprowadzono operację zdeformowanych ścięgien, stan pacjenta się poprawia.
Czym jest trąd? Jak można się nim zarazić?
Trąd to choroba, która została odkryta w 1871 roku. Rozwija się bardzo długo, czasem nawet w ciągu 40 lat od zakażenia!
W zależności od typu i przebiegu doprowadza do uszkodzenia nerwów obwodowych, błon śluzowych i górnych dróg oddechowych. Nie jest chorobą bardzo zaraźliwą, może być przenoszony drogą kropelkową, ale także przez długotrwały kontakt skóra-skóra.
Do najczęstszych objawów postaci tuberkuloidowej trądu należą zmiany skórne na twarzy, rękach i nogach oraz np. na klatce piersiowej. Mogą także pojawić się nacieki na nerwach obwodowych, co prowadzi do stopniowej neuropatii i zaniku ścięgien i mięśni, a ostatecznie do deformacji kości.
W przypadku trądu lepromatycznego zmiany mogą także objąć śluzówkę górnych dróg oddechowych, a także rogówki i spojówki oczu. Może dojść do utraty owłosienia, a także do obrzęków niektórych partii twarzy i zapadnięcia nasady nosa oraz zniszczenia kości i chrząstek żuchwy, przegrody nosowej i palców.
W obecnych czasach leczony jest farmakologicznie przez stosowanie terapii kombinowanej, zawierającej m.in. antybiotyk silnie działający na bakterie wywołujące trąd. Jeśli choroba zostanie wystarczająco szybko wykryta i zostanie wprowadzone leczenie – jest uleczalna.
Najwięcej przypadków diagnozowanych jest 16 krajach świata w rejonach Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Równikowej oraz Ameryki Południowej, w tym ponad połowa w Indiach. W Polsce obecnie nie odnotowano żadnych zakażeń.
Źródło:Skin Lesions, Foot Drop, and Hand Contractures JAMA Clinical Challenge
Uzupełnij domową apteczkę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?