MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uchwalono budżet Kolna na 2020 rok (zdjęcia)

dd
Na ostatniej w tym roku X zwyczajnej sesji Rady Miasta przyjęto budżet Kolna na 2020 r. Uchwała budżetowa zakłada dochody w wysokości 50 383 529,00 złotych. Wydatki zaś zaplanowano na kwotę 51 890 634,00 złotych. Deficyt w kwocie 1 507 105,00 zł zostanie pokryty przychodami z kredytu długoterminowego i środkami wynikającymi z rozliczenia dotacji na realizację programów, projektów i zadań finansowych.

Na wstępie przyjęto protokół z poprzedniej sesji z dnia 25 listopada oraz wysłuchano sprawozdania Burmistrza Miasta Kolno z prac pomiędzy obradami. Kolejno podjęto uchwały: w sprawie zmian w budżecie miasta Kolno na 2019 r. i w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Kolno na lata 2020-2032.

Następnie burmistrz Andrzej Duda omówił projekt budżetu na 2020 r.

- Ten budżet jest zrównoważony. Jest to jednak jeden z najtrudniejszych budżetów i to nie ze względu na dochody, tylko na niepewność inwestycji, które zaplanowaliśmy, i niepewność kwot poprzetargowych. My, maksymalnie, zgodnie z zasadami szacujemy w górę i ile tylko można na podstawie czynników, które nas obowiązują. Okazuje się, że nie zawsze jest to skuteczne. Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe w tym roku, to u nas było dosyć dobrze. Nie mieliśmy wzrostów. Jeżeli chodzi o inwestycje, na które już ogłosiliśmy przetargi, a mianowicie termomodernizacja, pierwszy przetarg praktycznie został unieważniony ze względu na to, że oferty były znacząco wyższe. Być może w drugim przetargu lub w negocjacjach, bo mamy takie prawo i może będziemy z tego prawa korzystali, wyłonimy wykonawcę. Prace budowlane dzisiaj to punkt bardzo czuły w samorządach. Mamy nadzieję, że wszystko się powiedzie i będziemy tak próbowali działać, żeby zaplanowanych sum nie zwiększać. Jeżeli jednak będą rosnąć, to my będziemy się zastanawiali co robić – objaśniał Andrzej Duda.

- Ten budżet jest wykonany na dzisiaj optymalnie i nie zakłada on rezerwy 15% czy 20% na zwiększenie kwot po przetargach. Jeżeli takie będą, to będziemy musieli się zastanawiać, co dalej robimy. Czy rezygnujemy z jakiegoś zadania i pieniądze przeznaczamy na inne inwestycje, czy też będziemy próbowali wygospodarować pieniądze w budżecie i wykonywać wszystkie zadania. Oczywiście przed nami są znaki zapytania po drugiej stronie. Bo mamy trochę nieruchomości do sprzedania. Na terenach inwestycyjnych jest spore zainteresowanie i przynajmniej 4 inwestorów jest chętnych, by zakupić grunty. W tym, na przykład, jest dwóch inwestorów na tę samą nieruchomość. Nie wiemy, czy ona pójdzie w tej cenie, która jest określona w przetargu, czy może osiągniemy cenę wyższą. W związku z tym może być tak, że wszystko to nam się samoistnie poukłada. Jeśli nie, to na pewno będziemy musieli robić częste rady, komisje i zastanawiać się co dalej. Na koniec chcę dodać jeszcze jedną rzecz. Jest to praktycznie ostatni rok, w którym korzystamy z dofinansowania unijnego. Jak państwo widzicie, niektóre zadania są dofinansowane nawet w 90%, a inne w 85, 80 czy 75 procentach – zakończył burmistrz.

Po odczytaniu opinii poszczególnych komisji Rady Miasta, opinii w sprawie projektu budżetu przedstawionej przez Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej - przystąpiono do głosowania. Budżet na kolejny rok przyjęto 12 głosami za, jeden radny wstrzymał się od głosu. Burmistrz podziękował wszystkim za akceptację planu finansowego na 2020 rok i wspólne działania na rzecz mieszkańców Kolna.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna