Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o pomocniku rolnika. Już wkrótce będzie można zawierać z pracownikami sezonowymi nowe umowy

(koci)
Czy dzięki nowym umowom łatwiej będzie znaleźć pracowników do zbioru jabłek lub truskawek?
Czy dzięki nowym umowom łatwiej będzie znaleźć pracowników do zbioru jabłek lub truskawek? W. Wojtkielewicz
Już w piątek – 18 maja – zacznie obowiązywać tzw. ustawa o pomocniku rolnika. Wprowadza ona obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pomocników, którzy będą pomagać rolnikowi przy zbiorach owoców i warzyw.

Dotychczas rolnicy najczęściej zatrudniali pracowników do zbioru owoców czy warzyw na podstawie umowy o dzieło. Teraz będą musieli płacić za nich m.in. składki na ubezpieczeni zdrowotne czy macierzyńskie. W sumie rolnik będzie musiał wydać miesięcznie 174 zł na ubezpieczenie każdego zatrudnionego pomocnika.

Jak informuje KRUS, rolnik jest zobowiązany zgłosić pomocnika do ubezpieczeń w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu na który zawarta została ta umowa. Rolnik jest zobowiązany do samodzielnego wyliczenia składek i ich terminowego opłacenia, bez wezwania ze strony KRUS.

Obowiązkowe ubezpieczenie pomocnika rolnika w KRUS obejmuje:

  • ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w zakresie ograniczonym do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy rolniczej,
  • ubezpieczenie zdrowotne (wprowadzone przepisy nie dają możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny pomocnika).

Na podstawie takiej umowy pomocnik nie może wykonywać wszystkich prac w gospodarstwie. Zobowiązany jest do osobistego świadczenia pomocy rolnikowi przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich – w określonym miejscu i przez określony czas; usuwania zbędnych części roślin; a także klasyfikowania lub sortowania zerwanych lub zebranych roślin (chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich) lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie wymienionych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Czytaj też: Pieczarki to nasza specjalność. Polska jest największym na świecie eksporterem tych grzybów

Natomiast rolnik zobowiązany jest do zapłaty umówionego wynagrodzenia za świadczoną pomoc.
Rolnik będzie miał obowiązek sporządzenia informacji o wysokości przychodów z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach na formularzu PIT-8C i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Kto może być pomocnikiem rolnika? Przede wszystkim musi być to osoba pełnoletnia. Pomocnikiem może być obywatel Polski lub cudzoziemiec uprawniony do wykonywania pracy na terenie Polski czy też zwolniony na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.
Łączny czas świadczenia pomocy przy zbiorach na podstawie umów o pomocy przy zbiorach zawartych przez jednego pomocnika rolnika nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym. Pomocnik rolnika przed zawarciem umowy powinien złożyć oświadczenie o liczbie dni w danym roku kalendarzowym, przez jakie świadczył pomoc przy zbiorach, na podstawie umów o pomocy przy zbiorach zawartych z innymi rolnikami.

Zobacz też: Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie - to była bardzo udana impreza, przyjechały tłumy [zdjęcia]

Czy nowe uregulowania ułatwią znalezienie pracowników np. do zbioru truskawek, jabłek czy warzyw?
Ferdynad Rzymski, producent warzyw ze Święcka Wielkiego (gm. Wysokie Mazowieckie) przyznaje, że od dwóch sezonów jest bardzo trudno znaleźć pracowników do zbioru warzyw czy owoców. Ustawy o pomocniku rolnika jeszcze dokładnie nie przeanalizował, ale zna jej główne założenia. Zpewnością pewne rzeczy reguluje, ułatwia. Rolnik zastanawia się jednak, jak sprawdzi się ona w praktyce, jak podejdą do tego pracownicy – pomocnicy rolników. Czy nie będzie np. tak, że rolnik załatwi wszelkie formalności, a pracownik po kilku dniach zrezygnuje z pracy.

Jego zdaniem ustawę tę tak naprawdę będzie można ocenić dopiero po zakończonym sezonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna