W ciągu 50 lat rolnicy będą musieli wyprodukować więcej żywności niż przez stulecia. Jaki był sezon 2016/2017?

Strefa Agro
Udostępnij:
"Mamy wspólny interes w dbaniu o środowisko naturalne, od jego stanu zależy bowiem zarówno jakość plonów rolników, jak i zdrowie nas wszystkich", zapewnia firma BASF, która działa w Polsce od ćwierćwiecza. Jakiego dokonała podsumowania sezonu wegetacyjnego 2016/2017?

Stojąc przed takim wyzwaniem, jakim jest dbałość o środowisko przy zabieganiu o coraz wyższą wydajność oraz zmieniającym się klimacie, BASF przypomina dobre praktyki rolnicze. Tak oczywiste czasem wydają się zapomniane. Na co warto wskazać? Chociażby tworzenie zielonej infrastruktury, czyli zadrzewienia, ochrona cieków i zbiorników wodnych.

Niezwykle ważne, byśmy pamiętali o wspieraniu populacji zapylaczy i innych stawonogów. Tu mile widziane śródpolne pasy z
roślinnością miododajną. Poza owadami naszego wspierania potrzebuje populacja ptaków terenów rolniczych. Dlatego istotne jest zakładanie budek lęgowych lub miejsc spoczynku.

Podstawą dbałości o środowisko jest również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin, a co za tym idzie - ochrona wód powierzchniowych i organizmów pożytecznych.

W ciągu 50 lat rolnicy będą musieli wyprodukować więcej żywności niż przez stulecia. Jaki był sezon 2016/2017?

BASF przygotował we współpracy z: Centrum UNEP/GRID-Warszawa Zakładem Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, Kombinatem Rolnym w Kietrzu ekspertami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach raport „Rolnictwo i przyroda” 2017.

Firma podczas konferencji prasowej niejako podsumowującej sezon, omówiła sezon wegetacyjny 2016/2017. Zajął się tym dr Witold Łykowski, kierownik ds. technicznych BASF Polska.

W ciągu 50 lat rolnicy będą musieli wyprodukować więcej żywności niż przez stulecia. Jaki był sezon 2016/2017?
BASF

Opóźnione żniwa dały wysokie plony zbóż, ale o zróżnicowanych parametrach jakościowych. "Z powodu nadmiaru opadów nie zebrano pewnego areału zbóż", wskazał w prezentacji pracownik firmy. Ten sam powód jesienią sprawił, że nie zasiano zaplanowanego areału zbóż ozimych sezon 2017/2018.

Co z rzepakiem ozimym? W sezonie 2016/2017 odnotowano słaby rozwój jesienny, wysoką presję chorób i szkodników. Łagodna zima spowodowała dobre przezimowanie roślin. Jednak już wiosną rozwijały się na ogół słabo. Obserwowano wysoką presję zgnilizny twardzikowej. Czas zbiorów przyniósł istotnie niższe plony od prognozowanych. Na początku kolejnego sezonu widoczna była słaba kondycja rzepaku przed zimą 2018.

Sezon wegetacyjny 2017 zaczął się dla buraków cukrowych od trudnych warunków siewu, wschodów oraz początkowego rozwoju roślin. Kolejny okres cechowała duża dostępność wody w okresie wegetacji. Nie zabrakło kłopotów - silne występowanie chwościka buraka. Zbiory wskazały niższą niż zazwyczaj polaryzacja cukru przy jednoczesnych rekordowo wysokich plonach korzeni. Tu również rolnicy spotkali trudne warunki zbiorów.

Kukurydza - jaki dla niej był, a właściwie ciągle jest sezon 20117? Jest, bo na wielu polach kukurydza została. Zaczęło się od opóźnionych siewów, słabego wzrostu początkowego roślin. Dalej było niskie tempo przyrostu masy do końca czerwca, wysoka dostępność wody w okresie wegetacji. Dalej dr Łykowski wskazuje w prezentacji na wysokie plony ziarna oraz zielonej masy roślin. Zbiory okazały się trudne, a ziarno wilgotne.

W ciągu 50 lat rolnicy będą musieli wyprodukować więcej żywności niż przez stulecia. Jaki był sezon 2016/2017?
pixabay.com

To był trudny rok również dla sadowników. Złożyły się na to uszkodzenia mrozowe pąków w okresie styczniowym, przymrozki w okresie kwitnienia jabłoni, umiarkowana presja parcha jabłoni, wysoka presja mączniaka jabłoni, a potem jeszcze obfite, długotrwałe opady w okresie dojrzewania i zbiorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: W ciągu 50 lat rolnicy będą musieli wyprodukować więcej żywności niż przez stulecia. Jaki był sezon 2016/2017? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie