Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek 60 osób próbowało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

PAP
PAP
Dobowy raport z granicy polsko-białoruskiej z dnia 09.11.2023.
Dobowy raport z granicy polsko-białoruskiej z dnia 09.11.2023. Straż Graniczna/X
60 cudzoziemców próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Sri Lanki, Pakistanu i Etiopii; osiem z tych osób na widok polskich służb zawróciło na Białoruś – podała SG w raporcie z minionej doby.

W okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) doszło do kolejnego incydentu; grupa agresywnych cudzoziemców, znajdujących się po stronie białoruskiej, rzucała szklanymi butelkami w kierunku polskich służb - podała SG w piątek rano na platformie X (dawniej Twitter).

Niedaleko Białowieży zatrzymany został kolejny tzw. kurier - obywatel Ukrainy przewoził czterech nielegalnych migrantów.

Liczba osób zatrzymanych w tym roku przez Podlaski Oddział SG pod zarzutem pomocnictwa lub organizacji przerzutu ludzi przez polsko-białoruską granicę przekroczyła pół tysiąca. To głównie właśnie tzw. kurierzy, przyjeżdżający po odbiór migrantów.

Według danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było niespełna 25 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys. a w październiku - 2 tys. prób. Od początku listopada takich prób było ponad 750.

Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Przetarg na inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku.

Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 r.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W czwartek 60 osób próbowało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna