MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Hajnówce odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom walczącym o Monte Cassino

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej żołnierzom pochodzącym z powiatu hajnowskiego, walczącym o Monte Cassino
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej żołnierzom pochodzącym z powiatu hajnowskiego, walczącym o Monte Cassino Marta Chmielińska
W sobotę (25 maja) w Hajnówce odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy walczących o Monte Cassino, którzy związani byli z powiatem hajnowskim. 44 nazwiska bohaterów i łzy wzruszenia dzieci i wnuków, którzy na ten moment czekali wiele lat.

Ponad 100 osób zgromadziło się dziś pod Miejską Biblioteką Publiczną w Hajnówce, aby uczestniczyć w odsłonięciu pamiątkowej tablicy, na której widnieją 44 nazwiska żołnierzy generała Władysława Andersa. Wśród nich są hajnowianie i mieszkańców okolicznych miejscowości w całym powiecie hajnowskim.

Uroczystość poprzedziła msza święta, którą uświetniły poczty sztandarowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Nadleśnictwa Hajnówka. Obecność leśników miała symboliczne znaczenie ze względu na to, że wielu deportowanych leśników z regionu Puszczy Białowieskiej trafiło następnie do 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W uroczystości udział wzięli także uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie, a wartę honorową przy tablicy pełnili żołnierze WOT.

Tablica jest wspólną inicjatywą rodzin żołnierzy, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia A la Longue, dobrym duchem i pomysłodawcą odnajdywania "Andersowców" jest hajnowianin Aleksander Prokopiuk.

Tablicę ufundował Sławomir Kosidło - wnuk strz. Wojciecha Piwowarczyka, on także wraz z Aleksandrem Prokopiukiem dokonał odsłonięcia. Był to wzruszający moment na który, rodziny żołnierzy czekały nieraz całe życie, wśród nich najstarsi - Klaudia Maciuk, Irena Kostera, Paweł Bajko i Witold Jackiewicz, którzy na tablicy odnajdują nazwiska ojców.

Wiele osób przyjechało z różnych regionów Polski - z Bydgoszczy, Warszawy, Siedlec, Poznania. Pod upamiętnieniem fotografowali się członkowie rodzin, aby zabrać ze sobą tę cząstkę rodziny uwiecznionej w kamieniu.

Po odsłonięciu organizatorzy zaprosili uczestników na interesujący wykład dr. Łukasza Radulskiego, który opowiedział zebranym o bitwie oraz żołnierzach w niej walczących.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie A la Longue prezentująca sylwetki upamiętnionych osób - można ją oglądać w holu biblioteki. Do końca roku powstanie także strona internetowa, gdzie zaprezentowani zostaną żołnierze umieszczeni na tablicy oraz ci, których uda się jeszcze odnaleźć. Wszystkie zebrane relacje, wspomnienia i kopie dokumentów, zdjęć i pamiątek trafią po opracowaniu do Kolekcji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, aby służyły kolejnym pokoleniom.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych - Jarosław Grygoruk sekretarz miasta reprezentujący burmistrza, Danuta Rola sekretarz powiatu hajnowskiego, Marcin Bołtryk - przewodniczący Rady Miasta oraz komendanci policji, straży pożarnej i reprezentant Aresztu Śledczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Hajnówce odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom walczącym o Monte Cassino - Hajnówka Nasze Miasto

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna