Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbył się Piknik Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wszystkie stanowiska edukacyjne połączyła gra terenowa. Na chętnych czekał też quiz wiedzy z nagrodami
Wszystkie stanowiska edukacyjne połączyła gra terenowa. Na chętnych czekał też quiz wiedzy z nagrodami Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
To okazja poznania walorów przyrodniczych województwa podlaskiego i oferty edukacyjnej parków narodowych. W niedzielę (2.07) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie pod raz trzeci zorganizowano Piknik Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych. Nie zabrakło też stoisk z podlaskimi specjałami kulinarnymi i rękodziełem ludowym.

W jednym miejscu można było "odwiedzić" wszystkie podlaskie parki narodowe

Dzikie sokoły są pod ochroną. W Polsce od ponad 30 lat prowadzony jest program reprodukcji tych ptaków. Tak nawet 1500 sokołów wędrownych trafiło do środowiska naturalnego.

Jaga i samiec Raroga Nowy to sokoły wyhodowane w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Sokolarnia". Na co dzień można je zobaczyć nad skansenem w podbiałostockim Wasilkowie.

Czytaj też:

- Prowadzimy tu zajęcia edukacyjne, prelekcje, pokazy wolnych lotów. Opowiadamy o zagrożeniach, jakie czyhają na te ptaki i innych konkretnych gatunkach, które można spotkać w naszych lasach - mówi Przemysław Łapiński, sokolnik w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

od 16 lat

W niedzielę (2.07) Jaga i Raroga stanowiły jedną z atrakcji Pikniku Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych.

W jednym dniu i w jednym miejscu można było "odwiedzić":

  • Białowieski Park Narodowy,
  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Narwiański Park Narodowy,
  • Wigierski Park Narodowy,
  • Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi,
  • Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
  • oraz Suwalski Park Krajobrazowy.

Chronią cenne gatunki roślin i zwierząt

Czym się różni poroże od rogów? Co je żubr na śniadanie? Jakie rośliny owadożerne można spotkać w lasach na terenie woj. podlaskiego? Co mają wspólnego kaczeńce z kniecią błotną? W logo jakiego parku jest batalion bojownik? To tylko kilka z wielu interesujących informacji, jakie goście mogli poznać dzięki przedstawicielom parków.

- Najważniejsze dla nas są otwarte tereny bagienne, które niestety zanikają. Chronimy je nie tylko dla nich samych. Występują tu jedne z najciekawszych zespołów zwierząt i roślin - podkreśla pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego. - Parki narodowe stanowią tylko niespełna 1 procent powierzchni Polski, ale to ten najważniejszy, najpiękniejszy procent. Musimy dbać o te cenne miejsca

Niedzielny festyn to doskonała okazją do poszerzenia wiedzy na tematy związane z ekosystemami i ochroną środowiska naturalnego, ale też ogólnie promocji walorów przyrodniczych woj. podlaskiego.

Była gra terenowa z nagrodami, wystawy i warsztaty rzeźby z gliny

- Piknik Parków Narodowych i Krajobrazowych odbywa się już po raz trzeci, z czego bardzo się cieszę. Szczególnie dużo atrakcji skierowanych jest do rodzin z dziećmi i młodzieży. Chcemy, żeby poznali ofertę edukacyjną parków narodowych i krajobrazowych, bioróżnorodność - jakie zwierzęta i roślinny chronione bywają w lasach, ale też kulturę Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - wyjaśnia Katarzyna Ancipiuk, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, jednego z organizatorów Pikniku obok Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Białowieskiego Parku Narodowego.

Zobacz także:

Do nauki przez zabawę gości zachęcała gra terenowa, quiz wiedzy z nagrodami. Dla najmłodszych zorganizowano też warsztat z wykonywania zabawek z gliny. W trakcie Pikniku można było też obejrzeć wystawę: Sztuka Ludowa Podlasia, Zwierzęta w estetyce ludowej, Wnętrza dworskie we dworze z Bobry Wielkiej, Dawne leśnictwo na Podlasiu, Leśna bimbrownia.

O regionalny poczęstunek podczas festynu zadbały Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło też stoisk z podlaskimi specjałami kulinarnymi i rękodziełem ludowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna