MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę (21 maja) w Tykocinie i Siemiatyczach odbędą się pikniki militarne.

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Już w sobotę w 32 miastach w Polsce odbędą się pikniki wojskowe. Mają one na celu promocję nowego rodzaju służby w wojsku. Spotkania będą się odbywać pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. W województwie podlaskim wojsko zawita do Tykocina i Siemiatycz. Na uczestników czeka wiele atrakcji.

W sobotę 21 maja rozpocznie się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji przygotowano 32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych. Pikniki startują o godzinie 11.00 i potrwają do godz. 18.00. W województwie podlaskim pikniki odbędą się w Siemiatyczach na stadionie miejskim (ul. Nadrzeczna 29) oraz Tykocinie na pl. Stefana Czarneckiego. Dodatkowo złożyć wniosek będzie można w podlaskich Wojskowych Centrach Rejestracji.

Co czeka uczestników pikników

W czasie trwania pikników zaplanowane są liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Fani sprzętu wojskowego będą mogli obejrzeć m.in. czołgi Leopard, transportery Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje oraz spróbować wojskowej grochówki. Wszelkie wątpliwości będą rozwiewane przez wojskowych fachowców. Na miejscu można będzie złożyć wniosek o powołanie. Kandydat do wniosku musi dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jak będzie wyglądała służba w DZSW?

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej już od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Dodatkowo będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego. Osoba wybierająca ten rodzaj służby będzie mogła wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia.
Kandydat przejdzie przez 2 etapy służby. Po 28-dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór. Żołnierz zasadniczej służby wojskowej będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Dodatkowo po spełnieniu wymogów będzie miał ułatwienie w znalezieniu zatrudnienia w administracji publicznej. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową żołnierz będzie mógł przerwać w dowolnym momencie.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przez Ustawę o Obronie Ojczyzny. Osoba chętna wstąpić w szeregi Wojska Polskiego ma obecnie do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W sobotę (21 maja) w Tykocinie i Siemiatyczach odbędą się pikniki militarne. - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna