Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę ulicami Suwałk przejdzie XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości pod hasłem „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!”

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości ulicami Suwałk przejdzie w sobotę
XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości ulicami Suwałk przejdzie w sobotę archiwum
Już po raz osiemnasty ulicami Suwałk przejdzie Młodzieżowy Marsz Niepodległości. Tradycyjnie późnym popołudniem 11 listopada pochód wyruszy z Parku Konstytucji 3 maja, spod Dębu Wolności. Przejdzie ulicami: ks. K. Hamerszmita; A. Mickiewicza i Bakałarzewską. Uczestnicy dojdą pod pomnik POW na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej. Tam złożą kwiaty i zapalą znicze.

Młodzieżowy Marsz Niepodległości stanowi wyraz szacunku do historii i Ojczyzny oraz służy kształtowaniu i pielęgnowaniu wartości szeroko pojętego patriotyzmu. Jest okazją do pokoleniowego spotkania wszystkich, którym historia, ale też przyszłe losy naszej Ojczyzny nie są obojętne. W Marszu od lat biorą udział całe rodziny. Drogę maszerującym rozświetlają pochodnie, w górze powiewają biało - czerwone flagi.

Marsz odbędzie się w sobotę 11 listopada 2023 r. w Suwałkach już po raz osiemnasty. Tym razem towarzyszy mu hasło: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!”, a patronem Marszu jest Aleksandra Piłsudska.

PLANOWANY PRZEBIEG WYDARZENIA:
Godz. 17:00 - Zgromadzenie uczestników przy Dąbku Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja, dystrybucja pakietów marszowych, odśpiewanie Hymnu Polski, złożenie kwiatów i zniczy oraz okolicznościowe przemówienie organizatorów.
Godz. 17:30 - Wymarsz pod pomnik POW na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej. Marsz ulicami: ks. K. Hamerszmita; A. Mickiewicza i Bakałarzewską.
Godz. 18:10 - Zakończenie Marszu pod Pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu (modlitwa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, Rota).
Godz. 18:15 - Po Marszu przejdziemy do auli I Liceum Ogólnokształcącego na Wieczór Patriotyczny z poczęstunkiem.
Godz. 10:30 - Marsz zawsze poprzedzała Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny. W tym roku również o niej nie zapomnijmy! Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy Świętej o godzinie 10:30 w Konkatedrze Św. Aleksandra, która jest częścią uroczystości miejskich.

Na uczestników Marszu będą czekać pakiety marszowe. Każdy otrzyma specjalne gadżety.

W tym roku suwalski Marsz będzie obchodził swoją „pełnoletność” i będą towarzyszyły mu piękne rocznice - 105. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecie posadzenia Dąbka Wolności, spod którego od lat rozpoczynamy Młodzieżowy Marsz Niepodległości!

Tradycja Marszu sięga roku 1980, kiedy to 11 listopada młodzież suwalskich szkół wyczyściła pomnik Peowiaków na parafialnym cmentarzu, a po mszy świętej w kościele pw. św. Aleksandra ruszyła pod znajdujący się w parku miejskim zasadzony w 1923 roku „Dąb Wolności”. Następnie z pochodniami udała się na cmentarz pod mogiłę uczestników powstania sejneńskiego. Chcąc pielęgnować pamięć i docenić walkę podejmowaną przez młodych ludzi o wolność, podjęliśmy się dość trudnego zadania wskrzeszenia w Suwałkach idei Marszu Niepodległości. Pierwszy marsz w obecnej formie odbył się w 2006 roku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna