Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne małe miasto

Jerzy Kozłowski
Burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski i starosta zambrowski Stanisław Krajewski zastawili na rogatkach miasta "pułapkę" na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego jadących z Warszawy do Białegostoku. Zawieźli ich do urzędu, a tam starali się przekonać, jak ważna dla całej Europy jest "duża obwodnica małego miasta".

- Tak naprawdę nie musieliśmy ich porywać - uśmiecha się burmistrz Dąbrowski. - Dzięki pośrednictwu Urzędu Marszałkowskiego skorzystaliśmy z okazji, aby pokazać im nasze problemy komunikacyjne.
Złożony z przedstawicieli różnych narodowości i środowisk (np. związkowych i pracodawców) EKSE jest - jak to przedstawił jego przewodniczący Alexander Graf von Schwerin - organem doradczym dla instytucji Unii Europejskiej. Jego członkowie zajmują się "rozpoznawaniem problemów", a potem przygotowują raporty przedstawiane Komisji Europejskiej. Tym razem przyjechali do Polski w związku ze sprawami dróg i transportu. Jedno ze spotkań odbyli wczoraj w Białymstoku. Po drodze jednak zawitali do Zambrowa.
- Planowanie i inwestycje w tym zakresie to u nas domena władz państwowych - tłumaczył starosta Krajewski. - Naszą rolą, samorządowców, jest lobbowanie za konkretnymi rozwiązaniami.
Wraz z burmistrzem przekonywali, jak niezmiernie ważne jest wsparcie budowy obwodnicy Zambrowa leżącego na trasie Warszawa - Białystok - przejścia graniczne na Białoruś i Litwę. Kazimierz Dąbrowski argumenty wspierał zestawieniami dotyczącymi natężenia ruchu i wypadków. W tym roku przez miasto przejeżdża na dobę ponad 12,6 tysiąca pojazdów.
- Według prognoz, w 2020 roku będzie ich prawie 26,5 tysiąca - tłumaczył burmistrz. - W ub.r. na drodze nr 8 w granicach powiatu zginęło 12 osób, w tym, jak dotąd, siedem.
Dodatkowymi argumentami były mapki i kilkuminutowy film pokazujący strumień pojazdów sunący wąskimi ulicami Zambrowa.
- Rzeczywiście, lepiej wyłożyć pieniądze na budowę drogi niż na ratowanie tych budynków - stwierdził po projekcji jeden z gości.
Członkowie komitetu pilnie notowali informacje przekazywane przez zambrowskich samorządowców. Niektóre z kwestii uzupełniali pytaniami, m.in. o tworzenie tras rowerowych. Niemieckojęzyczni w większości goście serdecznie podziękowali burgemeisterowi (burmistrzowi) i landratowi (staroście) za gościnność.
- Przedstawione nam problemy znajdą swoje odbicie w naszym końcowym raporcie - zapewnił Alexander Graf von Schwerin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna