Więcej miejsc dla pacjentów z COVID-19 w podlaskich szpitalach. Wojewoda zwiększa bazę łóżek

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital w Łomży
Szpital w Łomży Wojciech Wojtkielewicz
Wojewoda podlaski polecił dwóm podlaskim szpitalom zwiększyć bazę łóżek dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19 lub zakażonych koronawirusem. Chodzi o placówki w Kolnie i Łomży. To efekt wzrostu zakażeń i tzw. trzeciej fali pandemii koronawirusa.

Wojewoda: zwiększamy bazę łóżek dwutorowo

- W ostatnim okresie obserwujemy zwiększoną ilość zakażeń na terenie naszego województwa - mówi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. - W ślad za tym wzrasta liczba miejsc w szpitalach zajmowanych przez pacjentów z COVID-19. Obecnie w województwie podlaskim zabezpieczone są 1183 miejsca dla pacjentów covidowych. Na razie zajętych jest ok. 60 proc. z nich. Analizujemy sytuację i liczymy się z tym, że trzeba będzie zwiększyć ilość łóżek oraz respiratorów.

Jak mówi wojewoda podlaski, w pierwszej kolejności uruchamiane będą miejsca w szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej, gdzie zabezpieczonych jest 90 łóżek.

- W tej chwili zajętych jest tam 30 łóżek, w tym 2 respiratorowe. Jeżeli będzie taka potrzeba, dopełnimy tę liczbę do 90. Być może uruchomimy drugi szpital przy ul. Wołodyjowskiego, gdzie znajduje się 90 miejsc - podkreśla Paszkowski.

Oprócz szpitali tymczasowych, również pozostałe placówki będą musiały liczyć się z koniecznością zwiększenia bazy dla pacjentów z COVID-19. Na razie wojewoda podjął taką decyzję wobec szpitali w Łomży i Kolnie, gdzie - jak podkreśla - odnotowujemy dużą liczbę zakażeń i hospitalizacji. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości i inne placówki zwiększą bazę łóżek covidowych.

Szpital w Łomży

W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży od tygodni ma komplet pacjentów covidowych na oddziale zakaźnym. Wszystkie miejsca dla pacjentów z koronawirusem z tzw. II poziomu są zajęte. Lepiej na III poziomie, ale tu trafiają wyłącznie pacjenci z dodatkowymi schorzeniami.

- Mamy łącznie 91 pacjentów - mówi Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji szpitala w Łomży. - Na III poziomie hospitalizujemy 26 osób. Wszystkie łóżka do intensywnej terapii są zajęte (11 respiratorów). Natomiast, na II poziomie przebywa 54 pacjentów. Mamy sporo pacjentów na oddziale ginekologii i położnictwa. W tej chwili leczonych jest tam 10 pacjentek. To dużo w porównaniu z ubiegłymi tygodniami.

Szpital w Łomży planował utworzenie kolejnych łóżek covidowych z własnej inicjatywy. W tej sprawie trwały już rozmowy i ustalenia, jednak dziś placówka otrzymała niespodziewanie polecenie wojewody podlaskiego, aby powiększyć bazę covidową.

- W dniu dzisiejszym wpłynęła decyzja wojewody podlaskiego dotycząca zwiększenia ilości łóżek zakaźnych o 30, które będą dedykowane dla pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia. Wiąże się to z tymczasową zmianą profilu działalności oddziału wewnętrznego na zakaźny - informuje Jolanta Gryc.

Szpital w Kolnie

Szpital w Kolnie otrzymał polecenie zwiększenia bazy łóżek covidowych wcześniej, od 5 marca. Teraz mają się tu znaleźć 4 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, 30 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz 4 łóżka intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Oznacza to, że teraz w szpitalu w Kolnie ma być utworzonych 14 dodatkowych łóżek dla pacjentów covidowych.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 marca, 10:12, Gość:

Nie ma żadnej 3 fali. To jest kłamstwo. Losują liczby jaką mają rano podać.

Jest 380 fala codziennych od roku psychotycznych urojeń upośledzonych intelektualnie koronasceptyków .

G
Gość

Nie ma żadnej 3 fali. To jest kłamstwo. Losują liczby jaką mają rano podać.

G
Gość

Jasne, zwiększa bazę łóżek odwołując mnóstwo zabiegów planowanych. Co za pisie [wulgaryzm]...

Dodaj ogłoszenie