Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan. Jednak tegoroczne Święto Zmartwychwstania i poprzedzające je Triduum Paschalne, upłyną w cieniu restrykcji związanych z walką z koronawirusem. W czasie celebracji w kościołach nie może być więcej niż pięciu wiernych plus osoby posługujące.
Czytaj też:Arcybiskup o Wielkim Tygodniu
To oznacza, że najważniejsza w roku dla stanu kapłańskiego msza krzyżma świętego, tym razem odbędzie się przed południem w Wielki Czwartek (9.04.2020) bez udziału duchownych z całej diecezji. Święte oleje do przekazania wszystkim parafiom kapłani będą mogli odebrać w późniejszym czasie. Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich odbędzie się w późniejszym terminie.
Zmieniła się też liturgia wieczornej Wieczerzy Pańskiej odprawianej w Wielki Czwartek (9,04,2020).
Nie odbędzie się tradycyjny obrzęd obmycia nóg
– tłumaczy ksiądz Tomasz Popławski, wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela w Białymstoku.
W Wielki Piątek (10.04.2020), w czasie nabożeństwa Męki Pańskiej, wierni nieliczni zgromadzeni w kościołach cześć krzyżowi oddadzą skłonem głowy i przez uklęknięcie.
Z kolei w Wielką Sobotę (11.04.2020) nie będzie tradycyjnego, zbiorowego święcenia pokarmów w świątyniach.
- Zachęcamy wiernych, by w tym roku nie rezygnowali jednak z przygotowania tradycyjnej święconki i ustawili ją na wielkanocnym stole – tłumaczy ks. Tomasz Popławski.
Księża z parafii Jana Chrzciciela zapraszają też na transmisję na żywo online błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę na godz. 12.00. Będzie można ją obejrzeć na stronach www.poranny.pl i www.wspołczesna.pl
- Zbierzmy się w internecie, aby przy wspólnej modlitwie pobłogosławić pokarmy na stół wielkanocny. Zbierzcie się w gronie rodzinnym wokół stołu z tradycyjnie przygotowaną „Święconką” do wspólnej modlitwy - piszą kapłani na stronie internetowej parafii.
Również wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej (11.04.2020) będzie skromniejsza niż zazwyczaj. Poświecimy Paschał bez rozpalania ognia przy świątyni. Przyrzeczenia chrzcielne odnowione zostaną bez poświęcenia wodą. Nie będzie też procesji rezurekcyjnej w niedzielę 12.04.2020.
Co do sakramentu pokuty, to nie będzie w konfesjonale. Wierni, którzy przyjdą do spowiedzi w czasie Wielkiego Tygodnia, będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych pomieszczeń z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
- Jeśli jednak ktoś nie będzie mógł przybyć, to wzbudza akt żalu doskanałęgo za grzechy i duchowo przyjmuję przyjmuje komunię św. podczas oglądania transmitowanych w telewizji bądź internecie liturgii Triduum Paschalnego – wyjaśnia ks. Tomasz Popławski. - Kościół zachęca, by po ustaniu po ustaniu pandemii wierni przystąpili do spowiedzi i komunii św.
Zobacz też:Niedziela Palmowa w plenerze
Uroczystości Triduum Paschalnego w kościele św. Jana Chrzciciela będziemy transmitować na żywo na stronach www.poranny.pln i www.wspolczesna.pl
Tu pełny program transmisji Triduum Paschalnego online
Wielki Czwartek, 9.04.2020, godz. 18
Msza święta Wieczerzy Pańskiej
- W tym roku nie będzie tradycyjny obrzęd obmycia nóg - mówi ks. Tomasz Popławski, wikariusz parafii Jana Chrzciciela w Białymstoku
Wielki Piątek, 10.04.2020. godz. 15
Nabożeństwo Męki Pańskiej
Wielka Sobota, 11.04. 2020.
W tym roku nie będzie święcenia pokarmów w kościołach. Ale księża zachęcają, by wierni przygotowali w domach święconki i sami pobłogosławili pokarmy w Wielką Niedzielę
Liturgia Wigilii Paschalnej, godz. 19
Bez rozpalanie ognisk przy świątyniach
Wielka Niedziela, 12.04.2020. godz. 6
Msza rezurekcyjna
- Bez tradycyjnej procesji - wyjaśnia ks. Tomasz Popławski.