Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc w gospodarstwach agroturystycznych – tradycyjne przysmaki, a po śniadaniu przejażdżki wozami i ognisko

(koci)
Gospodarstwa agroturystyczne oferują swoim gościom tradycyjne, świąteczne specjały
Gospodarstwa agroturystyczne oferują swoim gościom tradycyjne, świąteczne specjały Polska Press
Wielkanoc 2018 w agroturystyce. Tradycyjne przysmaki i różne atrakcje na świeżym powietrzu – chętnych, by spędzać święta na wsi, nie brakuje.

W województwie podlaskim świąteczną ofertę przygotowują najczęściej właściciele kwater leżących w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Wiktor Łukaszuk, właściciel gospodarstwa agroturystycznego Twój Raj w Tarnopolu (gm. Narewka) podkreśla, że – zarówno w Boże Narodzenie, jak i w Wielkanoc – jedną z głównych atrakcji są przejażdżki po obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Saniami lub na kołach. Taka wyprawa (połączona z podglądaniem żubrów) trwa ok, 1,5 godziny.

Na przejażdżki wozem mogą liczyć także osoby spędzające święta w gospodarstwie agroturystycznym U Sienkiewiczów we wsi Gramotne w gm. Narew (w tym roku jest to około 20 osób). Jak opowiada Mirosław Sienkiewicz, po świątecznym śniadaniu, które trwa bardzo długo, goście spędzają czas na świeżym powietrzu – na spacerach, przejażdżkach wozem. Natomiast po obiedzie odbywa się ognisko.

Przypomnieć dawne smaki

Gospodarze podlaskich kwater agroturystycznych dbają o to, by na stole nie brakowało tradycyjnych, wiejskich smaków.

Nie może zabraknąć wędlin własnej roboty – wędzonych, pieczonych, a także żurku, jajek, tradycyjnych ciast.

Na przykład U Sienkiewiczów obowiązkowo musi być tradycyjny Marcinek. Również na świąteczny obiad d serwowane są dania regionalne – na przykład babka i kiszka ziemniaczana.

Wiktor Łukaszuk dodaje, że całe wielkanocne menu przygotowują sami, nie kupują żadnych gotowych dań, nie posiłkują się cateringiem.

Można pomalować jajka i zrobić ozdoby

Goście, którzy przyjeżdżają na podlaskie kwatery (w piątek lub sobotę) mogą poczuć klimat świąt robiąc kraszanki, ozdoby świąteczne lub przygotowując święconki.

Czytaj też: Zagroda edukacyjna. Każdy może ją poprowadzić. Wystarczy pomysł

Właściciele kwater przyznają, że mają już swoich stałych świątecznych bywalców – osoby, które przyjeżdżają już drugi, trzeci, a nawet i piąty raz. Wśród gości spędzających święta w podlaskich gospodarstwach agroturystycznych najwięcej jest osób z Warszawy i Śląska. Ale przyjeżdżają również mieszkańcy pobliskiego Białegostoku czy Ełku.

Zobacz też: POTRAWY WIELKANOCNE: najlepsze przepisy na Wielkanoc 2018. Sprawdzone, pyszne, tradycyjne

Można znaleźć także kwatery, które są otwarte w święta, ale nie oferują wyżywienia – na przykład Zacisze U Anny w Hajdukowszczyźnie (gm. Narew). Jak opowiada Anna Czerniakiewicz, właścicielka gospodarstwa, niektórzy wszystko przywożą z sobą, natomiast inni korzystają z usług okolicznych firm cateringowych.

Gości jakby trochę mniej

Właścicielka Zacisza u Anny zauważa, że w tym roku zainteresowanie wynajmem kwater na święta wielkanocne jest dużo mniejsze. Do tej pory zostały zarezerwowane dwa pokoje, a zazwyczaj było więcej chętnych niż miejsc. Podobne spostrzeżenia mają właściciele innych kwater agroturystycznych.

Magazyn Informacyjny 23.03.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna