Założeniem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności oraz koordynacja działań ratowniczo-gaśniczych jednostek OSP gminy Miastkowo we współpracy z funkcjonariuszami KM PSP w Łomży. Na miejscu obecny był komendant miejski PSP w Łomży bryg. Adam Kalinowski oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Łomża.
Pożar szkoły i lasu w ramach ćwiczeń "Miastkowo 2023"
Na potrzeby ćwiczeń przygotowano 2 epizody. Pierwszy z nich obejmował pożar szkoły z ewakuacją osób poszkodowanych oraz budową stanowiska wodnego w odległości około 250 m od szkoły i przetłoczeniem wody do pożaru.
Drugi epizod dotyczył pożaru lasu. Zadanie strażaków polegało na koordynowaniu działań gaśniczych z jednoczesnym zapewnieniem zaopatrzenia wodnego. W tym celu strażacy w miejscu pożaru zbudowali bufor wodny na bazie zbiornika wodnego o pojemności 13 000 litrów oraz motopompy pożarniczej M16/8. Następnie wodę do celów gaśniczych dowożono z dwóch punktów czerpania wody, zbudowanych na rzece Narew oraz rzece Ruż z wykorzystaniem motopompy pożarniczej i motopompy pływającej.
Podczas ćwiczeń zwrócono uwagę na:
- zasady bhp podczas pożarów wewnętrznych i pracy przy akwenach,
- zasady bezpiecznego poruszania się samochodami pożarniczymi,
- organizację łączności podczas dużych akcji ratowniczo – gaśniczych,
- umiejętność wykorzystania różnego rodzaju pomp do wody,
- wybór właściwego miejsca służącego do poboru wody.
W ćwiczeniach udział wzięły następujące jednostki OSP: Miastkowo, Drogoszewo, Łuby Kurki, Czartoria, Tarnowo, Zaruzie oraz 3 zastępy JRG Łomża. W łącznej sile 9 pojazdów i 52 ratowników.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?