MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wigierski Park Narodowy, czyli naturalny skarb Suwalszczyzny. Co warto w nim zobaczyć? Najważniejsze informacje, bilety, atrakcje

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0Wigierski Park Narodowy to naturalny skarb Suwalszczyzny. W artykule znajdziecie najważniejsze informacje o biletach i atrakcjach parku.
CC BY-SA 3.0Wigierski Park Narodowy to naturalny skarb Suwalszczyzny. W artykule znajdziecie najważniejsze informacje o biletach i atrakcjach parku. Wikipedia.org / Merlin / CC BY-SA 3.0
Wigierski Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Słynie z malowniczych krajobrazów – przede wszystkim lasów i okolic jeziora Wigry. To świetne miejsce na wycieczkę dla amatorów zwiedzania zarówno drogą wodną, jak i lądową. Jeżeli nigdy nie byliście w okolicach Suwałk, koniecznie zaplanujcie tam wypad na weekend – Wigierski Park Narodowy to naturalny skarb Suwalszczyzny. W artykule znajdziecie najważniejsze informacje o biletach i atrakcjach parku.

Spis treści

Wigierski Park Narodowy: mapa. Gdzie znajduje się WPN?

Wigierski Park Narodowy zlokalizowany jest w woj. podlaskim, w północnej części Puszczy Augustowskiej. Co ciekawe, WPN prawie w całości leży w środkowej części dorzecza Czarnej Hańczy, jednej z najpiękniejszych rzek na spływy kajakowe. Suwałki i Wigierski Park Narodowy dzieli niecałe 7 kilometrów odległości, natomiast Białystok i WPN – ok. 125 kilometrów (na podróż samochodem trzeba poświęcić ok. 2 godziny).

Powierzchnia parku wynosi ok. 150 kilometrów kwadratowych, z czego ponad połowę zajmują lasy, a pozostałe tereny – wody i grunty rolnicze.

Historia Wigierskiego Parku Narodowego

Chociaż pomysł na objęcie ochroną niezwykle wartościowych rejonów jeziora Wigry pojawił się na początku lat 20. ubiegłego wieku, finalnie Wigierski PN został utworzony 1 stycznia 1989 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów – wtedy obszar był czwartym co do wielkości parkiem narodowym (dziś zajmuje 7. miejsce).

Co ciekawe, jeszcze zanim powstał sam WPN (w latach 50. XX wieku), ochroną objęto futrzastych mieszkańców okolic akwenu – bobry, których populacja była wtedy w Polsce niezwykle niska. Obszarowi nadano nazwę „Ostoja bobrów Stary Folwark”, by później powiększyć go i przekształcić w znany nam dziś park narodowy.

W 2002 roku WPN wpisano na listę konwencji ramsarskiej (układ międzynarodowy dotyczący ochrony przyrody).

Zobacz także: Weekend w parku narodowym. Najciekawsze atrakcje polskich parków narodowych w sam raz na krajoznawczą wycieczkę

Zwierzęta zamieszkujące WPN

CC BY-SA 3.0Występowanie bobrów jest znakiem rozpoznawczym WPN.
CC BY-SA 3.0

Występowanie bobrów jest znakiem rozpoznawczym WPN. Wikipedia.org / Klaudiusz Muchowski / CC BY-SA 3.0

Logo Wigierskiego Parku Narodowego przedstawia bobra na tle jeziora, co dość trafnie ukazuje to, co tam najważniejsze – lata ochrony tego gatunku przyniosły pozytywne efekty w postaci znacznego zwiększenia ich liczebności. Prawie połowa zwierząt zamieszkujących WPN to okazy objęte w naszym kraju ochroną – do grupy tej można zaliczyć przede wszystkim ptaki (185 gatunków) i ssaki (37 gatunków). Szczególnymi względami są tam obdarzone także ryby, dla których w miejscowości Tartak została stworzona wylęgarnia, by te mogły pomóc w utrzymaniu populacji jezior na terenie Suwalszczyzny.

Obszary parku stanowią schronienie dla przedstawicieli różnych gatunków ssaków (m.in. bobrów, jenotów, wilków, saren, łosi), płazów (traszek, żab, ropuch), gadów (jaszczurek oraz węży) i ryb (troci jeziorowych, pstrągów potokowych, szczupaków i wielu innych). Obszar Wigierskiego Parku Narodowego zamieszkują także owady i bezkręgowce – aż 17 gatunków znajduje się w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”. Są to m.in.: motyl mszarnik jutta, mrówka północna, małż skójka gruboskorupowa, mrówka gmachówka pniowa, pszczoła czy biegacz błyszczący.

Niezwykła roślinność parku

W WPN przeważają mszyste lasy iglaste (sosnowo-świerkowe), park znany jest także z występowania porostów i glonów. Puszcza Augustowska, wraz z lasami położonymi na terenie Białorusi i Litwy, tworzy okazały obszar leśny zajmujący ok. 160 tysięcy hektarów. Co ciekawe – mimo obecności człowieka – tereny te nadal charakteryzuje naturalność. W parku nie brakuje też gatunków roślin zagrożonych wyginięciem – należą do nich np. rzepik szczeciniasty, aldrowanda pęcherzykowata, sasanka otwarta, skalnica torfowiskowa, czy leniec bezpodkwiatkowy. Występują tam także tzw. „relikty poglacjalne”, czyli gatunki, które w odpowiednich warunkach przetrwały aż od okresu zlodowacenia – wśród nich brzoza niska, bażyna czarna i zimoziół północny.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Jezioro Wigry i inne wody WPN

Powstałe ok. 14 tys. lat temu Wigry to wizytówka parku – piąte pod względem głębokości i dziesiąte pod względem powierzchni jezioro w kraju przyciąga wielu turystów, którzy podziwiają jego wyspy i półwyspy, w tym zlokalizowany na jednym z nich zabytkowy klasztor, w którym w 1999 roku przebywał sam Jan Paweł II.

Wigierski PN to jednak nie tylko Wigry, a aż ponad 40 akwenów o zróżnicowanej głębokości, żyzności czy innych właściwościach wód – znajdziecie tam m.in. Jezioro Błotniste, Jezioro Gałęziste, Jezioro Okrągle czy Jezioro Ślepe Zielone.

Przez tereny parku przepływa także 7 rzek – należą do nich wspomniana już Czarna Hańcza, Wiatrołuża, Kamionka, Maniówka, Piertanka, Samlanka, Gremzdówka.

Atrakcje - co zobaczyć w Wigierskim Parku Narodowym?

Piękno i dzikość Wigierskiego Parku Narodowego sprawiają, że stał się on celem wycieczek wielu turystów. Zróżnicowanie obszarów przyczyniło się do rozwoju turystyki lądowej i wodnej, co pozwala odwiedzającym na doświadczenie wyjątkowości tego miejsca w pełni. Na całym obszarze nie można poruszać się łodziami z silnikami spalinowymi. Żeby zwiedzić park, zaleca się korzystanie z kajaków, łodzi wiosłowych czy żaglówek – wymagany jest zakup karty wstępu.

Trasy piesze, rowerowe i wodne w Wigierskim PN

CC BY-SA 3.0Pięknych widoków w WPN nie trzeba długo szukać – wystarczy przespacerować się wyznaczoną ścieżką pieszą.
CC BY-SA 3.0

Pięknych widoków w WPN nie trzeba długo szukać – wystarczy przespacerować się wyznaczoną ścieżką pieszą. Wikipedia.org / Polimerek / CC BY-SA 3.0

Świetnym sposobem na poprawę kondycji i odkrycie tajemniczych lasów parku jest spacer lub przejażdżka rowerowa wyznaczonymi ścieżkami – wyznaczono ich tam naprawdę mnóstwo. Dla rodzin z dziećmi idealne będą przechadzki ścieżkami edukacyjnymi, a bardziej zaprawionym wędrowcom spodobają się różnorodne piesze szlaki.

Ścieżki edukacyjne

 • Ścieżka „Las” – 1,5 km
 • Ścieżka „Suchary” – 2,5 km
 • Ścieżka „Jeziora” – 5 km
 • Ścieżka „Płazy” – 4,2 km
 • Ścieżka „Puszcza” – 3,8 km

Przykładowe szlaki piesze

 • Szlak „Wokół Wigier” im. Antoniego Patli (Stary Folwark – Wigry – Mikołajewo – Jastrzęby – Bryzgiel – Gawrych Ruda – Leszczewek – Stary Folwark) – 50 km
 • Szlak „Śladami Lityńskiego” (Krzywe – Leszczewek – Stary Folwark) – 8 km
 • Szlak „Od Suwałk nad Jeziora Huciańskie i Blizno” (Suwałki – Mała Huta – Krzywe – Gawrych Ruda – Ateny – Danowskie) – 38,9 km
 • Szlak „Nad Czarną Hańczą” (Wysoki Most – Sarnetki – Wysoki Most) – 14 km
 • Szlak „Od doliny Blizny do Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego” (Augustów – Strękowizna – Danowskie – Tobołowo – Sarnetki – Głęboki Bród – Frącki, Okółek – Dworczysko – Rygol – Mikaszówka) – 61,9 km

Przykładowe trasy rowerowe

 • Międzynarodowy szlak rowerowy R11 (Ruda – Augustów – Ogrodniki) – 173,6 km
 • Szlak Papieski „Tajemnice światła” (Buda Ruska – Maćkowa Ruda – uroczysko Węgzał - Mikołajewo – Czerwony Folwark – Wigry) – 11 km
 • Podlaski szlak bociani (Sarnetki – Czerwony Krzyż – Mikołajewo – Czerwony Folwark – Magdalenowo – Stary Folwark – Leszczewek – Krzywe – Mała Huta – Nowa Wieś – Lipniak – Dębowo) – ok. 20 km

Szlak kajakowy

 • Jezioro Wigry – Czarna Hańcza – Kanał Augustowski: pływanie kajakiem po wyznaczonych przez WPN odcinkach wymaga posiadania karty wstępu, a realizacja spływów jest możliwa od 1 maja do 31 października.

Klasztor wigierski, czyli Pokamedulski Klasztor w Wigrach

CC BY-SA 3.0Pierwsze zabudowania klasztorne powstawały w latach 1694-1745.
CC BY-SA 3.0

Pierwsze zabudowania klasztorne powstawały w latach 1694-1745. Wikipedia.org / Polimerek / CC BY-SA 3.0

Ten poklasztorny kompleks to jeden z najpiękniejszych zabytków całej Suwalszczyzny. Pierwsze zabudowania powstały w latach 1694-1745, na zlecenie sprowadzonych tam przez króla Jana Kazimierza ojców kamedułów. Chociaż czasy I i II wojny światowej odcisnęły na budynkach piętno, do dziś można je zwiedzać – w 1999 roku do klasztoru przybył nawet sam papież Jan Paweł II.

Zwiedzanie
Klasztor jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach 10:00 – 17:00.

Bilety:

 • normalny – 18 zł,
 • ulgowy – 10 zł,
 • dzieci do lat 6 – bezpłatnie,
 • wstęp na same dziedzińce – 5 zł,
 • parking (samochody osobowe) – 10 zł.

Muzeum Wigier: zwiedzanie, bilety

W miejscu dawnej Stacji Hydrobiologicznej powstało Muzeum Wigier – placówka poświęcona największemu akwenowi WPN. Warto zwiedzić je także z dziećmi, które dzięki multimedialnym prezentacjom i filmom przyswoją wiele ciekawostek na temat jeziora.

Zwiedzanie
Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 9:00 – 15:00.

Bilety:

 • normalny – 14 zł,
 • ulgowy – 7 zł,
 • rodzinny (jedna lub dwie osoby dorosłe i dzieci do lat 18) – 30 zł

Wigierska Kolejka Wąskotorowa: trasa, cennik

Przejażdżka kolejką wąskotorową to ciekawa atrakcja i bardzo dobry sposób na zwiedzanie niezależnie od lokalizacji, jednak trzeba przyznać, że malownicze tereny Wigierskiego Parku Narodowego – oglądane z zabytkowego składu – wyglądają wprost zachwycająco. Długa na 10 kilometrów trasa przebiega przez Bindugę, Bartny Dół, Krusznik, Powały i Płociczno, czyli tereny położone wzdłuż jeziora Wigry.

Cennik

 • Bilet normalny – 44 zł
 • Bilet ulgowy (do lat 7 / do lat 16) – 7 zł / 30 zł
 • Przewóz roweru – 10 zł

Bilety wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego

Bilety (zwane także kartami wstępu) do Wigierskiego PN można kupić online i w wielu stacjonarnych punktach sprzedaży – ich wykaz znajdziecie na stronie internetowej WPN. Sprzedaż kart oferuje także kasa Wigierskiej Kolei Wąskotorowej.

Podstawowa opłata naliczana za wejście na teren parku to:

 • karta normalna (jednodniowa / tygodniowa / dwutygodniowa) – 7 zł / 15 zł / 21 zł
 • karta ulgowa (jednodniowa / tygodniowa / dwutygodniowa) – 3,5 zł / 7,5 zł / 10,5 zł

Z dodatkowymi kosztami trzeba liczyć się w przypadku chęci uzyskania licencji wędkarskiej czy wpłynięcia jednostką żeglarską – ceny różnią się w zależności od ulgi i planowanego czasu spędzonego w WPN.

Noclegi w Wigierskim Parku Narodowym

Na terenie WPN można skorzystać z możliwości wykupienia miejsca biwakowego. Chcąc rozbić namiot na polach: „Za szkołą” w Maćkowej Rudzie lub „Bindużka” w Wysokim Moście trzeba zapłacić 7 zł/os. za dobę.

WPN może pochwalić się także dobrze rozwiniętą bazą noclegową: są to m.in. pokoje w leśniczówkach w Lipniaku, Leszczewku, Mikołajewie, Maćkowej Rudzie, Gawarcu, Bryzglu i Królówku czy te w siedzibie dyrekcji parku.

Pojemne i wygodne plecaki dosknałe na każdą wycieczkę!

CC BY-SA 3.0Wigierski Park Narodowy to naturalny skarb Suwalszczyzny. W artykule znajdziecie najważniejsze informacje o biletach i atrakcjach parku.

Wigierski Park Narodowy, czyli naturalny skarb Suwalszczyzny...

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna