Wioski tematyczne: Inny świat

  Wioski tematyczne: Inny świat

  Dorota Biziuk

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Różne pokazy to jedna z atrakcji w wioskach tematycznych - ten odbył się w Janowszczyźnie

  Różne pokazy to jedna z atrakcji w wioskach tematycznych - ten odbył się w Janowszczyźnie

  W Europie Zachodniej pierwsze wioski tematyczne powstały 15 lat temu. W Polsce moda na odwiedzanie tego typu miejscowości dopiero się zaczyna.
  Różne pokazy to jedna z atrakcji w wioskach tematycznych - ten odbył się w Janowszczyźnie

  Różne pokazy to jedna z atrakcji w wioskach tematycznych - ten odbył się w Janowszczyźnie

  Zagadnienia związne z funkcjonowaniem wiosek tematycznych omawiano na spotkaniu, które w minionym tygodniu odbyło się w sokólskim Urzędzie Miejskim. Uczestniczyli w nim m.in. właściciele kwater agroturystycznych i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Spotkanie przygotowano w ramach projektu "Wioski tematyczne na Podlasiu - integracja poprzez działanie", realizowanego przez Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku. Partnerami projektu są starostwa powiatowe w Suwałkach i Białymstoku.
  - Utworzenie wsi tematycznej jest jednym ze sposobów ożywienia gospodarki danej miejscowości. Wdrożenie takiego pomysłu w życie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dodatkowa zaleta to zaangażowanie grupy mieszkańców, którym umożliwia się aktywizację społeczno - zawodową - powiedziała Sławka Machowicz z Forum Inicjatyw Rozwojowych.

  Od pomysłu do zarobków

  Wieś tematyczna to nic innego jak miejscowość, której rozwój jest podporządkowany jakiemuś konkretnemu pomysłowi.
  - Mieszkańcy danej wsi mają pomysł, wokół którego ich miejscowość zaczyna się specjalizować, aby po pewnym czasie móc zarabiać pieniądze na przyjmowaniu turystów. Taka wieś staje się unikatowa i jedyna w swoim rodzaju. To swoisty "produkt turystyczny" oferujący turystom pobyt w innym świecie. Goście, którzy odwiedzają wieś tematyczną, mogą wszystkiego dotknąć, spróbować i uczestniczyć w różnego rodzaju pokazach - dodała Sławka Machowicz.
  Pierwsze polskie wioski tematyczne urządzono w województwie zachodniopomorskim - pięć miejscowości szybko przyciągnęło uwagę turystów. I tak, ci którzy trafią do miejscowości Podgórki, znajdą się w Krainie Baśni i Zabawy, gdzie na odwiedzających czeka wizyta w Chatce Hanki i Rumcajsa oraz oryginalnym warsztacie ceramicznym. Sierakowo Sławieńskie zaprasza do Wioski Hobbitów, Dąbrowa - do Wioski Zdrowego Życia, Iwięcino ma Wioskę Końca Świata, Paproty -
  Wioskę Labiryntów i Źródeł.

  Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, gdzie działają podlaskie wioski tematyczne.

  Nie tylko Pacowa Chata

  Na terenie Podlasia wioski tematyczne zlokalizowane są m.in. w gminie Krypno. W Rudzie funkcjonuje Wioska Chleb z Przygodą, w Krypnie - Przysiółek Pacowa Chata, w Górze - Rybia Góra.
  - Jeżeli ktoś myśli o urządzeniu wsi tematycznej, musi mieć nie tylko oryginalny pomysł, ale też ludzi, których będzie można włączyć do całego projektu - powiedział
  Jan Ancypo z Janowszczyzny koło Sokółki.
  Od kilku lat ta miejscowość promuje się jako "Janowszczyzna - wieś z tradycjami". Wszystko zaczęło się od założenia Izby Regionalnej, którą prowadzi Jan Ancypo. Powiat sokólski ma jeszcze jedna wieś tematyczną. To założona w Dzięciołówce koło Korycina Wioska Tematyczna Truskawkowa.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo