Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa, popłynie kajakiem do Grodna

hel
Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa
Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa Anatol Chomicz
Pokona trzy rzeki, w tym ponad 30 kilometrów pod prąd, a także dziesięć jezior. Wojciech Walulik, burmistrz miasta kajakiem popłynie do Grodna, by z jego merem podpisać porozumienie o współpracy. Odwiedzi też włodarza Druskiennik.

- To pierwszy w historii spływ kajakami wyczynowymi trasą Kanału Augustowskiego. Organizuję ten spływ, aby pokazać, jak ważne jest budowanie partnerskich relacji z sąsiadami - podkreśla Walulik, który wyruszy w trasę w niedzielę, w towarzystwie czołowych kajakarzy znad Netty.

- W ciągu pięciu dni pokona trasę o długości ponad 170 km - dodaje Anna Samel z Urzędu Miejskiego w Augustowie.

Najtrudniej będzie we wtorek. Wówczas ekipa ma płynąć Niemnem pod prąd. W Grodnie, na brzegu rzeki, czekać będzie na kajakarzy mer Mieczysław Goj, z którym augustowskie władze współpracują już od ośmiu lat. Mimo to, podpiszą kolejne porozumienie o partnerstwie. Umożliwi ono m.in. ubieganie się o fundusze unijne na inwestycje czy organizację imprez kulturalnych albo sportowych, których w Augustowie jest coraz więcej.

- W czwartek burmistrz i towarzyszący mu kajakarze przekroczą granicę białorusko-litewską - zdradza kolejne etapy trasy Anna Samel.

Wyprawa zakończy się w Druskiennikach spotkaniem z merem tego litewskiego miasta. Niektórzy zastanawiają się, czy burmistrz wytrzyma taki maraton. Możemy ich uspokoić - Walulik był wielokrotnym mistrzem kraju w kajakarstwie, a także członkiem kadry narodowej.

Spływ ma spełnić dwa zadania. Po pierwsze: pokazać, że Augustów łączą z zagranicznymi miastami dobre stosunki. A po wtóre: promować zabytkowy Kanał Augustowski, który nie spełnia swojej gospodarczej funkcji. Walulik chciałby zachęcić mieszkańców miasta, a zwłaszcza turystów do bliższego poznania pogranicza polsko-białorusko-litewskiego, jego historii, kultury, gwary, niezwykłej kuchni i walorów przyrodniczych.

Obserwuj nas na Twitterze:

Bądź na bieżąco. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna