MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko wróciło do Augustowa. Oficjalnie otwarto w mieście Batalion Saperów. W uroczystości uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Dziś otwieramy nową jednostkę wojskową w Augustowie - powiedział na uroczystym otwarciu jednostki Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON przekazał żołnierzom flagę państwową oraz decyzję powołania dowódcy batalionu. Został nim ppłk Adam Goździk. W Augustowie jest już 50 żołnierzy.

Augustów zawsze miał silne tradycje wojskowe. Po latach znów wróciły tu żołnierskie mundury. W poniedziałek (4 grudnia) oficjalnie została w mieście otwarta jednostka wojskowa.

Wojsko wróciło do Augustowa

- To bardzo ważne miejsce na mapie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na położenie i zagrożenia, jakie czyhają na Polskę. To jest batalion, który wchodzi w skład 15. Brygady Zmechanizowanej, która z kolei jest jednostką 16. Dywizji Zmechanizowanej. Są to jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo północno-wschodniej części naszego kraju - mówił Mariusz Błaszczak, szef MON. 

Minister Błaszczak spotkał się z żołnierzami oraz przekazał flagę Rzeczypospolitej Polskiej dowódcy pocztu flagowego. 

- Ta jednostka powstała ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, ale także z jednego bardzo ważnego powodu - żeby zbrodnia obławy augustowskiej nie ponowiła się w przyszłości, żebyśmy nie mieli do czynienia z tego rodzaju zbrodniami. Wojsko Polskie musi stacjonować tu, w Augustowie - podkreślał w swoim wystąpieniu. 

Żołnierze mają dowódcę

Błaszczak wręczył również decyzję personalną ppłk Adamowi Goździkowi o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy batalionu.

- To odpowiedzialność ogromna, bo będę tworzył nową jednostkę wojskową. Głównym tutaj zagrożeniem jest przesmyk suwalski i powstanie tej jednostki przede wszystkim daje możliwość wsparcia inżynieryjnego pododdziałów 15. Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo potencjał ten będzie o wiele większy ze względu na wprowadzony nowy rodzaj sprzętu m.in. pojazdy pól narzutowych - powiedział naszej redakcji ppłk Goździk. 

Niezastąpieni saperzy

Szef MON podkreślił, że to właśnie saperzy jesienią 2021 roku stanęli w gotowości do wzmocnienia polskiej granicy. 

- W przypadku północno-wschodniej części naszego kraju istotne znaczenie ma konieczność wzmocnienia granicy, zarówno z Białorusią, jak również z obwodem Królewieckim. To saperzy najpierw wznieśli ogrodzenie tymczasowe, wzmocnili granicę i wciąż na granicy służą. Dowódca tej jednostki był na granicy w pierwszych dniach ataku hybrydowego jesienią 2021 roku. Jest doświadczonym oficerem i daje gwarancję tego, że będzie tworzył ten batalion - dodał. 

Żołnierze stacjonują tymczasowo w budynku po byłym ZUSie, przy rondzie Marconiego. Docelowo zostanie zbudowana jednostka modułowa na obrzeżach Augustowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna