Wspólny projekt miasta Białystok i biznesu. Ruszyły zajęcia praktyczne u pracodawcy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Z początkiem września uczniowie kierunku, utworzonego w ramach unijnego projektu, mogli rozpocząć praktyczną naukę zawodu w halach firmy KAN. Zakończono też wyposażanie szkolnych pracowni warsztatowych.

Przez niemal dwa lata pandemia uniemożliwiała przyszłym operatorom maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych naukę zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy. Jest to jeden z głównych elementów projektu „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, realizowanego przez Miasto Białystok. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zajęcia w firmie KAN wreszcie ruszyły.

- To umożliwi nam realizację, przewidzianego dla tego kierunku, kształcenia z elementami systemu dualnego, czyli zajęć teoretycznych, uzupełnionych praktyczną nauką zawodu. Dzięki takim zajęciom praktycznymi uczniowie bezproblemowo odnajdą się w przyszłości w nowym miejscu pracy – mówi Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2.

Zajęcia prowadzą technolodzy firmy KAN

- Zajęcia praktyczne w rzeczywistych warunkach, z wykorzystaniem innowacyjnego parku maszynowego, jakim dysponuje KAN to kluczowy dla przyszłych operatorów element edukacji - tłumaczą przedstawiciele KAN. - Tylko na hali uczniowie mogą poznać procesy technologiczne kompleksowo: od wstępnego przygotowania tworzyw, ich suszenia i rozdrabniania przez kompletację półwyrobów, które później są kompletowane w wyroby gotowe i pakowane.

Pod okiem operatorów młodzi ludzie uczą się obsługi poszczególnych maszyn, m.in. wtryskarek i wytłaczarek. Poznają też pracę magazynu form i działu utrzymania ruchu, gdzie uczą się obsługi serwisu maszyn i urządzeń.

Czytaj również:

Siedmiogodzinne zajęcia w KAN odbywają się raz w tygodniu. Zawsze poprzedza je krótkie szkolenie BHP, po czym podzieleni na grupy uczniowie uczą się obsługi poszczególnych maszyn pod okiem operatorów KAN. W zajęciach uczestniczą uczniowie klasy III tego kierunku; dla uczniów klasy I zaś w najbliższym czasie przewidziano wycieczkę, by mogli zobaczyć „na żywo”, jak będzie w przyszłości wyglądało ich miejsce pracy.

Profesjonalne pracownie

W ramach projektu, istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1,budynek warsztatowy został przebudowany, wyremontowany i dostosowany do potrzeb dydaktycznych. W nowy rok szkolnych szkoła weszła z pracowniami warsztatowymi w pełni wyposażonymi już w nowoczesny sprzęt do produkcji elementów z tworzyw sztucznych, w tym w dwie kluczowe maszyny: nowoczesną i profesjonalną wtryskarkę i pełny zestaw wytłaczarski z osprzętem oraz w zgrzewarkę, opalarkę, spawarkę, czy urządzenia do kontroli jakości.

Firma KAN wyposażyła pracownię i salę lekcyjną w pomoce naukowe w postaci tablic, które zawierają informacje o rodzajach tworzyw, budowie wtryskarki i wytłaczarki itp. Dodatkowo na korytarzu zawieszono tablice z systemami KAN-therm , dzięki czemu uczniowie mogą zobaczyć, jak wygląda pełny system elementów produkowanych w firmie. W planach jest też dostarczenie przez KAN formy wtryskowej, by młodzież mogła uczyć się na niej poprawnej konserwacji narzędzi.

Czytaj również:

Zainteresowani nauką na kierunku „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” mogą jeszcze składać dokumenty. Przyjęci uczniowie uczą się w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2. Absolwenci klasy po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy do czego zobowiązała się patron przedsięwzięcia - firma KAN.

Prócz zajęć praktycznej nauki zawodu, prowadzonych przez specjalistów-praktyków, uczniowie mogą też liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.

Czytaj również:

Projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego wartość to prawie 3,2 mln zł, w tym ponad 2,7 mln zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pomysł utworzenia kierunku kształcącego operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych to wspólna inicjatywa dyrekcji szkoły i białostockiego producenta instalacji wodnych i grzewczych - firmy KAN, która zwróciła uwagę na brak fachowców na rynku pracy w tym zawodzie.

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Materiał oryginalny: Wspólny projekt miasta Białystok i biznesu. Ruszyły zajęcia praktyczne u pracodawcy - Kurier Poranny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
albert
DLACZEGO NIE NAPISANO artykuł sponsorowany.

Tu chodzi o promocję KAN.
Dodaj ogłoszenie