MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Podlaska lista Nowej Lewicy. Tyle samo kobiet i mężczyzn

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Na podlaskiej liście Nowej Lewicy znalazło się 28 osób. To przedstawiciele partii, związków zawodowych, przedsiębiorców, emerytów i osób bezpartyjnych.
Na podlaskiej liście Nowej Lewicy znalazło się 28 osób. To przedstawiciele partii, związków zawodowych, przedsiębiorców, emerytów i osób bezpartyjnych. Andrzej Matys
Podlaska lista wyborcza Nowej Lewicy do Sejmu zawiera 28 nazwisk. Jest podzielona po połowie, między kobiety i mężczyzn.

W poniedziałek (4.09) działacze podlaskiej Nowej Lewicy zaprezentowali swoich kandydatów w jesiennych wyborach do Sejmu. Lista została zatwierdzona w zeszły piątek. Tworzą ją kilka różnych ugrupowań związanych z lewą strona sceny politycznej. Są na niej przedstawiciele kilku frakcji Nowej Lewicy (w tym Wiosna, SLD), partii Razem, OPZZ i osiem osób bezpartyjnych.

Spis treści

Tylko Podlasianki i Podlasianie

Jak poinformował podlaski lider Nowej Lewicy poseł Paweł Krutul, przy tworzeniu listy zastosowano zasadę naprzemiennego występowania mężczyzn i kobiet, co przy 28 osobach oznacza, tyle samo miejsc, czyli po 14. Dodał też, że wszyscy, którzy figurują na liście kandydatów do Sejmu są mieszkańcami Podlaskiego.

- Na naszej liście, która składa się z 28 nazwisk. To same Podlasianki i Podlasianie. Połowę listy stanowią kobiety, a połowę mężczyźni. Lewica jest przykładem na to, że dbamy i będziemy dbali o kobiety i będziemy wprowadzali jak najwięcej kobiet do polskiej polityki. W przeciwieństwie do Konfederacji czy PiS, na naszej liście nie ma żadnych spadochroniarzy. Jesteśmy z tego dumni, bo jeśli chodzi o sprawy Podlasian, to osoby, które tu mieszkają znają je najlepiej. W przeciwieństwie do osób, które przyjeżdżają wyłącznie na wybory, aby po 15 października nasze województwo opuścić – podkreślił Paweł Krutul i dodał, że listę kandydatów Nowej Lewicy poparło ponad 11 tys. osób.

Przekrój społeczeństwa

Dodajmy, że jedynką podlaskiej listy Nowej Lewicy jest jej wiceprzewodniczący i poseł kończącej się kadencji Paweł Krutul. Na drugim miejscu znalazła się Izabela Agnieszka Piasecka, była zastępczyni burmistrza Augustowa, a dziś działaczka społeczna i samorządowa. Trzecie miejsce zajął Seweryn Prokopiuk, socjolog z Bielska Podlaskiego. Kolejny kandydat to Andrzej Stepanczenko (inżynier zajmujący się montażem OZE), a pierwszą piątkę listy zamyka Eugenia Ostaszewicz, była wójt gminy Bielsk Podlaski.

Czytaj również:

- Dla nas Podlasie nie tylko się podoba, ale jest to nasze miejsce zamieszkania. Tu żeśmy się urodzili, tu żyjemy, pracujemy, zarabiamy. I chcemy, żeby Podlaskie rozwijało się dla nas i z naszym udziałem, a nie było bankiem głosów, dla partii, która potrzebuje mieć polityków krajowych w Sejmie - podkreślił Andrzej Aleksiejczuk (ostatnie miejsce na liście).

Tak prezentuje się pełna lista Nowej Lewicy w Podlaskiem:

1. Paweł Krutul (Nowa Lewica- Wiosna), 2. Izabela Agnieszka Piasecka (bezpartyjna), 3. Seweryn Prokopiuk (Razem), 4. Andrzej Stepanczenko (Nowa Lewica -SLD), 5. Eugenia Ostaszewicz (Nowa Lewica - SLD), 6. Agnieszka Dąbrowska (Razem), 7. Grzegorz Janoszka (Razem), 8. Monika Graff (bezpartyjna), 9. Kazimierz Walijewski (Nowa Lewica - Wiosna), 10. Izabela Teresa Czerniawska (bezpartyjna), 11. Mikołaj Mironowicz (bezpartyjny), 12. Wioletta Dziedziul (Nowa Lewica - Wiosna), 13. Jarosław Niczewski (bezpartyjny), 14. Alicja Iwaniuk (Nowa Lewica - SLD), 15. Leszek Gryc (Nowa Lewica - SLD), 16. Justyna Rembiszewska (Razem),17. Mateusz Romaniuk (bezpartyjny), 18. Helena Paszkowska (Nowa Lewica - Wiosna), 19. Jakub Popławski (Razem), 20. Michalina Artysiewicz (Razem), 21. Adam Kozioł (Nowa Lewica - SLD), 22. Magda Dorochowicz (Razem), 23. Artur Leonowicz (Razem), 24. Katarzyna Piechowicz (bezpartyjna), 25. Andrzej Gawryluk (Razem), 26. Emilia Pianka (bezpartyjna), 27. Helena Goj (Nowa Lewica - Wiosna), 28. Andrzej Aleksiejczuk (Nowa Lewica - Wiosna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2023. Podlaska lista Nowej Lewicy. Tyle samo kobiet i mężczyzn - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna