MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenie Perspektywy Women in Tech Summit 2024 zainaugurowane przez Barbarę Nowacką. „Mamy wspaniałych specjalistów”

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Barbara Nowacka na wydarzeniu Perspektywy Women in Tech Summit 2024
Barbara Nowacka na wydarzeniu Perspektywy Women in Tech Summit 2024 archiwum prywatne
Wydarzenie o nazwie Perspektywy Women in Tech Summit 2024 oficjalnie rozpoczęło się 12 czerwca o godz. 11.00. W inauguracji wzięła udział m.in. Barbara Nowacka. Mówiła o inwestowaniu w naukę i budowaniu bezpiecznej edukacji. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział także Katarzyna Kotula, Krzysztof Gawkowski i Maciej Gdula.

Spis treści

Perspektywy Women in Tech Summit 2024 trwa

Największe technologicznie wydarzenie dla kobiet (i nie tylko) właśnie rozpoczęło się w Warszawie. Z całego świata przyjeżdżają tu młodzi i nieco starsi ludzie zafascynowani światem nowych technologii, sztucznej inteligencji i rzeczywistości cyfrowej.

W wydarzeniu uczestniczą też przedstawiciele ministerstw m.in. Barbara Nowacka, Krzysztof Gawkowski i Maciej Gdula. Minister edukacji wzięła udział w uroczystym otwarciu. W swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważna jest rola młodych kobiet w świecie technologicznym.

– Mamy dużo wyzwań, które próbujemy rozwiązać. Wierzę, że Polska ma najlepszych IT i STEM specjalistów. Mamy też wspaniałych nauczycieli, którzy robią swoją pracę z pasji, nie przez pensję. Udowadniamy, że pensja nauczyciela może być większa. Drugi aspekt to zbudowanie szkoły bezpieczeństwa – zaznaczyła Nowacka.

Dodała również, że szkoła powinna być miejscem bezpiecznym, gdzie każdy znajdzie wsparcie. Ponadto zwróciła uwagę na ważny aspekt: inwestowanie w naukę.

– Musimy inwestować w naukę. Szkoła jest miejscem, gdzie znajdujemy talenty i dajemy szanse. Teraz jest inny świat, inne wyzwania i inne szanse. Mówimy o komputerach kwantowych, sztucznej inteligencji. Możemy to zbudować razem, ale ważne, by była równość – mówiła Nowacka.

Głos zabrał także Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji. Podkreślał, jak ważną rolę odgrywają nowe technologie i jak kluczową kwestią jest, by kobiety znalazły w tym obszarze swoje miejsce.

Technologia i ludzie to jeden z najważniejszych aspektów budowania świata – mówił. – I rzadko zdarza się, żeby człowiek wyprzedzał technologię, choć to człowiek jest autorem tej technologii. Ma to szczególne znaczenie w miejscu, w którym jesteśmy. [...] Dynamiczny rozwój polski nie byłby możliwy, gdyby nie kobiety, które potrafią powiedzieć „Mam swoje zdanie i będę je realizowała”.

Dodał również:

– Nie chcemy, żeby hasło równości było tylko sloganem, chcemy prawdziwej równości w świecie technologii. Tysiące uśmiechniętych twarzy pokazuje: siła technologii i siła kobiety to jest fundament odpowiedzialnego państwa. [...] W służbie technologii ważne jest, żeby się wzajemnie inspirować.

Maciej Gdula z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego również uczestniczył w uroczystym otwarciu. Wspomniał o podziale przedmiotów czy dziedzin szkolnych na te przeznaczone dla chłopców, i te przeznaczone dla dziewczyn.

– Myślę o swoich dniach w szkole. Były przedmioty dla dziewczyn i chłopców. Do tych dla dziewczyn nie należał STEM. Taki podział nie działa, my musimy zmienić tę tradycję. Oczywiście szkoły się zmieniają, ale musimy stworzyć inne środowisko, otwarte, wspierające talenty i równość. 33 proc. naukowców, którzy robią badania w STEM to kobiety. My musimy wspierać różnorodności i będziemy to robić, to wydarzenie jest do tego dużą inspiracją.

W uroczystym otwarciu udział wzięła także Katarzyna Kotula, minister ds. równości.

– Dziękuję za zaproszenie, jestem zaszczycona, że mogę być tutaj. Za tymi twarzami widzę historie kobiet, że nauka i technologiczny świat nie jest dla nich. Wiem, że słyszeliście, że jesteście przyszłością, ale jesteście też teraźniejszością. Mamy dużo do zrobienia, musimy wprowadzić równość. [...] Świat się zmienia przez siłę kobiet.

Uroczyste otwarcie Women in Tech Summit 20224

Inaugurację rozpoczęła Bianka Siwińska - prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, organizatorka wydarzenia. Mówiła m.in. nowych technologiach w kontekście ciekawości ludzkiej. Zaznaczyła, że ludzie wciąż zadają pytania i szukają na nie odpowiedzi, nawet jeśli są to trudne pytania. Zaznaczyła, że w tegorocznym wydarzeniu będzie można pierwszy raz zobaczyć komputer kwantowy.

W uroczystym otwarciu wzięli udział także Mark Brzezinski, Olga Leonowicz i Anna Clunes. Persppektywy Women in Tech Summit 2024 trwa w dniach 12-13 kwietnia. Wśród znanych prelegentów są m.in. prof. Margot Gerritsen, Gitanjali Rao, prof. Andrzej Dragan, Clara Nellist, dr Sławosz Uznański i prof. Aleksandra Przegalińska.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydarzenie Perspektywy Women in Tech Summit 2024 zainaugurowane przez Barbarę Nowacką. „Mamy wspaniałych specjalistów” - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna