Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazd dziecka na wakacje. Trzeba dopilnować kilku spraw, aby letni obóz był udany

Aneta Boruch [email protected]
Wyjazd na obóz czy kolonie to przeżycie nie tylko dla dziecka, ale też dla rodziców. Powinni oni pamiętać o pewnych zasadach, aby wypoczynek był bezpieczny i dostarczył wyłącznie miłych wrażeń
Wyjazd na obóz czy kolonie to przeżycie nie tylko dla dziecka, ale też dla rodziców. Powinni oni pamiętać o pewnych zasadach, aby wypoczynek był bezpieczny i dostarczył wyłącznie miłych wrażeń Archiwum
Jeśli na koloni są problemy, zawiadom odpowiednie służby.

Syn pojedzie na obóz tenisowy, na który wcześniej wyjeżdżały już dzieci naszych znajomych - opowiada Barbara Tokarczuk,białostoczanka. - Dokładnie ich wypytałam, jak wygląda organizacja zajęć i przede wszystkim kto będzie się moim dzieckiem zajmował. Jestem zadowolona z oferty i opieki, która tam będzie.

Rozpoczął się sezon letnich wyjazdów dzieci i młodzieży. Z każdym wiążą się nie tylko koszty, ale też i niepokój rodziców, czy wypoczynek będzie udany i bezpieczny. Jeśli jednak dopilnuje się kilku spraw, problemów można uniknąć.

Przede wszystkim, każdy wyjazd wypoczynkowy - kolonie czy obóz, musi być zgłoszony do właściwego kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy kuratorium mogą skontrolować te miejsca nie tylko przed, ale i w trakcie pobytu dzieci.

- Najlepiej wybierać znanego, cieszącego się dobrą opinią organizatora wyjazdów - radzi Jerzy Kiszkiel, podlaski kurator oświaty. - Jeśli nie znamy dobrze instytucji, która organizuje wypoczynek, radziłbym ją dobrze sprawdzić. A także warunki pobytu i program zajęć, i rozrywek, jakie oferuje.

Każdy rodzic może również dowiedzieć się, czy wypoczynek, na który wybiera się jego pociecha, został zgłoszony do specjalnej bazy danych, jaką uruchomiło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jest ona ogólnodostępna w internecie na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.

Dzięki bazie MEN informacje o poszczególnych zgłoszeniach przesyłane są elektronicznie do właściwych służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci organizator wypoczynku ma obowiązek zgłoszenia wyjazdu. Musi podać dane dotyczące organizatora wypoczynku, miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, czasu trwania wypoczynku, liczby uczestników oraz programu pracy z dziećmi. A także informacje na temat opieki medycznej, którą zapewnia na miejscu.

Podobne kontrole jak kuratorium może przeprowadzać także straż pożarna, sanepid, nadzór budowlany czy przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka.

Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o sytuacji np. na kolonii, powinni zgłosić je przede wszystkim do właściwego kuratorium oświaty ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną.

Zasadniczą sprawą podczas wysyłania młodego urlopowicza na wypoczynek jest także skompletowanie bagażu. Chodzi o to, by był dostosowany do możliwości dziecka, bo niekiedy może nie być w pobliżu osoby, która mogłaby mu pomóc w niesieniu. Dobrze byłoby, gdyby był to jeden większy plecak, walizka lub torba, a dodatkowo niewielki plecak podręczny.

Jeśli jest to wyjazd o charakterze sportowym, wymagany sprzęt np. narty, snowboard należy dobrać do warunków fizycznych i umiejętności dziecka.

Przed wyjazdem porozmawiajmy też z dzieckiem, jak ma postępować, aby czuć się bezpiecznie. Powinno natychmiast informować opiekunów o sytuacji zagrożenia, np. gdy ktoś nieznajomy je będzie zaczepiał. Nauczmy też dziecko zdecydowanie odmawiać, gdy ktoś będzie proponował alkohol czy narkotyki. W bagażu powinno mieć telefon nie tylko do rodziny, ale też numery alarmowe i zaufania dla dzieci.

Wyjazd, zwłaszcza po raz pierwszy, to dla dziecka duże przeżycie, Aby dodać mu pewności siebie, umówmy się z nim przed wyjazdem na rozmowy telefoniczne. Oraz na ewentualne odwiedziny osobiste, jeśli taka możliwość jest przewidziana przez organizatora.

Dopilnowanie takich zasad z pewnością pomoże naszemu dziecku powrócić z wakacji z miłymi wspomnieniami.

Przed wyjazdem dziecka rodzic powinien:
- poznać dokładny adres miejsca, w którym będzie przebywać dziecko,
- sprawdzić termin wyjazdu i powrotu oraz miejsce i czas odbioru dziecka,
- dowiedzieć się, kim są kierownik wypoczynku oraz inni opiekunowie - wziąć do nich kontakt,
- upewnić się, czy jest zapewniona opieka medyczna,
- poznać warunki zakwaterowania, wyżywienia, program kolonii,
- ustalić kwestie posiadania przez dziecko telefonu, kieszonkowego, przechowywania wartościowych przedmiotów i zasad korzystania z nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna